Albay Köylü: 'Karargâh'ı ilk Radikal'de okudum

İSTANBUL - İşçi Partisi’nde (İP) bulunan ‘Karargâh Evleri’ adlı bir MİT belgesinde adı geçen Albay Cengiz Köylü, tutuklu yargılandığı Ergenekon Davası’nın üçüncü iddianamesine göre, örgütün Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki örgütlenmesinin lideriydi. Köylü’nün, belge ortaya çıkınca pasif göreve kaydırılınca Askeri İdare Mahkemesi’ne başvurduğu, ancak kaybettiği anlaşıldı.
İddianamede, Ergenekon’un TSK içerisinde gösterdiği savunulan faaliyetleri şöyle sıralanıyor: Albay Cengiz Köylü liderliğinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda örgütlendiği ileri sürülen Karargâh Evleri; yayıncı Neriman ve Köksal Aydın kardeşlerin Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve askeri okullarda oluşturdukları iddia edilen hücre ve Binbaşı Erbay Çolakoğlu’nun Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde yürüttüğü öne sürülen yapılanma...
Karargâh Evleri, 2008’de İP’in genel merkez binasındaki aramalarda bulunan bir belgeden öğrenilmişti. Bu sırada, dokümanın MİT’e ihbar yoluylu ulaştığı, MİT’in de bu belgeyi 2005 yılında Genelkurmay’a ilettiği ortaya çıktı. Üç yıl işlem yapmayan Genelkurmay, belgenin bir örneğinin İP’te bulunmasından sonra soruşturma başlattı. Soruşturma sürerken, Albay Köylü, 7 Ocak 2009’daki Ergenekon Operasyonu sonrası tutuklandı.
Köylü savcılıkta, belgeyi ilk olarak 30 Mart 2008’de Radikal’in internet sayfasında görüp okuduğunu anlattı:
“Belge nedeniyle görev yaptığım komutanlığa 31 Mart’ta dilekçe verip hakkımda iftirayı yayanların tespit edilmesini istedim. Daha sonra pasif göreve atandım. Askeri Yüksek İdari Mahkemesi’ne atamanın iptali ile ilgili dava açtım. Dava aleyhime sonuçlandı.” (Radikal)