Albay Öz ile Dink cinayeti 'irtibatsız'

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili dönemin Trabzon jandarma komutanları hakkında açılan davaya bakan mahkemenin ‘dosyanın İstanbul ’daki ana dava ile birleştirilmesi’ yönündeki görüşüne ret kararı çıktı.
Cinayet döneminde Trabzon Jandarma Alay Komutanı olan Albay Ali Öz’ün de aralarında bulunduğu sanıklar Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyor. Davaya bakan mahkeme, ana davanın görüldüğü İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne iki davanın birleştirilmesi yönünde görüş sorulmasına karar vermişti. Bu talebi değerlendiren 14. Ağır Ceza Mahkemesi davaların birleştirilmesine gerek görmedi.

‘İrtibat yok’ 

Mahkeme iki dosya arasında hukuki ve fiili irtibat bulunmadığı gerekçesiyle birleştirilmesi talebini reddetti. Ret kararında her iki dosyanın da Yargıtay aşamasından geçtiği ve her yönden inceleme yapan Yargıtay’ın birleştirme kararı vermediği de hatırlatıldı. Kararda birleştirmenin yargılamayı uzatacağı belirtildi.
14. Ağır Ceza’nın ret kararı sonrasında Trabzon’daki mahkeme yargılamasına devam edebilir. Ya da birleştirilmesine karar vererek dosyayı uyuşmazlık nedeniyle Yargıtay 5. Ceza Dairesi’ne gönderebilir. 5. Ceza Dairesi dosyaları tekrar kendi mahkemelerine gönderir veya birleştirilmesine karar verebilir.