@ismailsaymaz

Albay Öz tekrar yargılanabilir

Albay Öz tekrar yargılanabilir
Albay Öz tekrar yargılanabilir
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Trabzon’da Albay Ali Öz ve altı jandarma hakkında gazeteci Hrant Dink’in öldürüleceğini haber almalarına rağmen engellemedikleri için ‘görevi ihmal’ suçundan verilen hapis cezasıyla ilgili kararı eksik bularak bozulmasını istedi. Savcılık, sanıkların ‘evrakta sahtecilik’ suçundan da cezalandırılmasını ve davanın ağır ceza mahkemesinde görülmesini talep etti.
Yargıtay 11. Ceza Dairesi bu isteği yerinde bulursa Albay Öz ve diğer jandarmalar 8 yıla kadar hapis cezasıyla tekrar yargılanacaklar.
Trabzon’da, Dink cinayeti hakkında önceden bilgi edindikleri halde harekete geçmedikleri, cinayetten sonra geçmişe dönük evrak hazırladıkları ortaya çıkan dönemin İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz ve yedi jandarma hakkında ‘görevi ihmal sureti ile görevi kötüye kullanma’ suçundan Trabzon 2.Sulh Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Ali Öz ve Metin Yıldız’a ‘görevi ihmal’ suçundan 6’şar, dört görevliye 4’er ay hapis cezası verildi. Cezalar ertelenmedi, paraya çevrilmedi.
Dink ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu ise kararın ‘kasıtlı şekilde operasyon yapmayarak cinayetin işlenmesine iştirak etmek’ suçu yönünden bozulması gerektiğini savundu. Bakırcıoğlu, “Evrakta sahtecilik suçu yönünden bozma talebinde bulunulurken iki evraktan bahsetmesi ve Trabzon Jandarması’na ait istihbarat arşivlerinin cinayetten sonra delilleri karartacak şekilde bir bütün olarak yeniden düzenlenmiş olduğundan bahsetmemiş olması da anlaşılır değildir” dedi.