Albay Temizöz 11 Eylül'de hâkim karşısında

Şırnak'ın Cizre ilçesinde 1990'lı yıllarda işlenen faili meçhul cinayetlerle ilgili soruşturma kapsamında tutuklanan ve hakkında dokuz kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istenen Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz 11 Eylül'de hakim karşısına çıkacak.


Cizre’de 1990’lı yıllarda işlenen faili meçhul cinayetlere ilişkin, Temizöz’le eski Cizre Belediye Başkanı korucu başı Kamil Atak’ın da aralarında bulunduğu altısı tutuklu yedi sanık hakkında açılan davanın tarihi belli oldu. Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak olan yedi sanık, 11 Eylül’de hâkim karşısına çıkacak. Temizöz için dokuz, Atak için ise yedi kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasının istendiği iddianamede, sanık Albay’ın 1993 yılında Cizre İlçe Jandarma Komutanlığı’nda bölük komutanı olarak göreve başlamasından itibaren ilçede ‘terörle mücadele’ görüntüsü altında ‘korucu, itirafçı ve uzman çavuşlardan oluşan bir grup oluşturduğu’ iddia ediliyor
İddianamede, Cizre Başsavcılığı’nın ilçede 1990-2000 yılları arasında meydana gelen faili meçhul olaylara ilişkin yaptığı araştırmaya da yer verildi. Başsavcılığının bulgularına göre 1993-1994-1995 yıllarında 48, 1996-1997 yıllarında ise 7 faili meçhul cinayet dosyası mevcut. İddianamede şüpheli Cemal Temizöz’ün liderliğinde 1993 yılından itibaren Cizre’de suç işleyen bir teşekkül meydana getirildiği ileri sürülüyor. (dha)