Albay Temizöz: Hasan Ergül'ü tanımıyorum

DİYARBAKIR - Şırnak civarında 1990’larda ‘kaybolan’ kişilerle ilgili tutuklanan Kayseri İl Jandarma Komitanı Cemal Temizöz, öldürülen Hasan Ergül’ü tanımadığını söyledi. Temizöz, Ergenekon soruşturmasında tutuklanıp bırakılan ve adı Ergül cinayetinde de geçen Koçero Saluci’ye de tanımadığını söyledi.
Şırnak’ın Silopi ilçesinde yaşayan Hasan Ergül, 14 yıl önce ortadan kayboldu. PKK itirafçısı Abdulkadir Aygan Ergül’ün 1995 yılında JİTEM tarafından kaçırıldığını anlattı. Cesedi yıllar sonra Elazığ kimsesizler mezarlığında bulundu. Halen Diyarbakır 7 ’inci Kolordu Komutanlığı Askeri Cezaevi’nde tutuklu olan Temizöz dün Ergül’ün kayboluşuyla ilgili olarak Diyarbakır ’da Özel Yetkili Cumhurriyet Başsavcısı ’na ifade verdi.
Temizöz’ün “ Hasan Ergul isimli şahsı ilk defa cezaevinde iken cesedinin DNA incelemesi sonucu kimlik bilgilerinin tespit edilmesi nedeniyle basından öğrendim. Ben kaçırıldığı iddia edilen 20.05.1995 tarihinde Cizre ilçe Jandarma Komutanı olarak görevli idim. Kaçırıldığı yer olduğu iddia edilen ve bana sorulan Silopi ilçesi Ova petrol istasyonu benim görev alanımın dışında. Dolayısıyla benim görevimde, mülki idari sınırlar çerçevesinde belirlendiği için görev alanım dışında kalan yerdir. Bu nedenle, benim bu şahsın kaçırılması ve öldürülmesi iddiaları ile hiçbir alakam yoktur ” dediği öğrenildi. 
Temizöz, Ergül’ün kaçırıldığı dönemde Cizre İlçe Jandarma Komutanı olarak görev yaptığını hatırlatarak “Ben o tarihteki ilçe jandarmadaki görevli arkadaşlar ve korucularla birlikte, örgüte karşı etkin ve riskli mücadele verip, örgütün amaçladığı hedeflere engel olduğumuz için hedef haline getirildim” dedi. (dha)