Albay Temizöz'e kayıp Hasan Ergül sorgusu

Kayseri İl Jandarma Komutanı Cemal Temizöz, cesedi Elazığ kimsesizler mezarlığında bulunan Hasan Ergül cinayetiyle ilgili bilgi verdiPKK itirafçısı Abdulkadir Aygan’ın verdiği bilgiler doğrultusunda, 14 yıl önce öldürülen ve cesedi Elazığ kimsesizler mezarlığında bulunan Hasan Ergül cinayetine ilişkin savcıya ifade veren Kayseri İl Jandarma Komutanı Cemal Temizöz, Hasan Ergül’ü tanımadığını söyledi. Özel yetkili Cumhuriyet Savcısı’nın, Ergenekon soruşturmasında tutuklanan ve daha sonra serbest bırakılan Cizreli Koçero Saluci’yi sorduğu Temizöz, Ergül’ün kaçırıldığı dönemde Cizre İlçe Jandarma Komutanı olarak görev yaptığını hatırlatarak “Ben o tarihteki ilçe jandarmadaki görevli arkadaşlar ve korucularla birlikte, örgüte karşı etkin ve riskli mücadele verip, örgütün amaçladığı hedeflere engel olduğumuz için hedef haline getirildim” dedi.
Şırnak ve çevresinde 1990’lı yıllarda kaybolan ve öldürülen kişilerle ilgili tutuklanan Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizöz, 14 yıl önce öldürülen ve cesedi Elazığ kimsesizler mezarlığında bulunan Hasan Ergül cinayetine ilişkin Diyarbakır’da Özel Yetkili Cumhurriyet Başsavcısı’na ifade verdi. PKK itirafçısı Abdulkadir Aygan’ın açıklamaları doğrultusunda, Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde, 1995 yılında JİTEM tarafından kaçırıldığı iddia edilen ve cesedi Elazığ’da kemsesizler mezarlığında bulunan Hasan Ergül cinayetine ilişkin savcının sorularını yanıtlayan Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizöz, 1993 ve 2009 yılının Mart ayına kadar sırayla, Cizre İlçe Jandarma Komutanı, Aydın Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığı, Diyarbakır İstihbarat Grup Komutanlığı, Ankara Jandarma Okulları Komutanlığı ve Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı olarak görev yaptığını hatırlattı.

‘HASAN ERGÜL’Ü TANIMAM’
Hakkındaki bazı suçlamalar nedeniyle tutuklandığını ve Diyarbakır 7’inci Kolordu Komutanlığı Askeri Cezaevi'nde tutuklu bulunduğunu belirten Temizöz savcılık ifadesinde şunlara yer verdi:
“Hakkımdaki suçlamayla ilgili olarak, ölü olarak ele geçirilen Hasan Ergul isimli şahsı ilk defa cezaevinde iken cesedinin DNA incelemesi sonucu kimlik bilgilerinin tespit edilmesi nedeniyle basından öğrendim. Ben kaçırıldığı iddia edilen 20.05.1995 tarihinde Cizre ilçe Jandarma Komutanı olarak görevli idim. Kaçırıldığı yer olduğu iddia edilen ve bana sorulan Silopi ilçesi Ova petrol istasyonu benim görev alanımın dışında, başka bir ilçesinin sınırları içerisinde yer alan bir yerdi. Dolayısıyla benim görevimde, mülki idari sınırlar çerçevesinde belirlendiği için görev alanım dışında kalan yerdir. Bu nedenle, benim bu şahsın kaçırılması ve öldürülmesi iddiaları ile hiçbir alakam yoktur.”

‘PKK’NIN HEDEFLERİNİ ENGELLEDİM’
Albay Temizöz, terör örgütü PKK’ya karşı verdiği etkili mücadele sonucu örgütün hedeflerine engel olduğu için kendisi hakkında bu tür iddiaların gündeme getirildiğini savundu. Terör örgütü PKK’nın elebaşı Öcalan’ın talimatları doğrultusunda Cizre’de, Filistin Halk Kurtuluş Örgütü modelinin oluşturulması yönünde örgütün faaliyetleri olduğunu söyleyen Albay Temizöz, şöyle dedi:
“Halkın komitecilik ve örgütçülük anlamında çok bilinçli olduğu bir yerdi. Ayrıca bu yer geçmiş tarihte de Kürt ayaklanmaları sonrasında Kürtçü örgütlerin en faal olduğu yerlerdi. Bu nedenle taban, Kürt örgütlenmelerine bilinçli bir şekilde alışkındı. PKK’nın etkin durumuna gelmesiyle de bu taban PKK tarafından kullanılarak, dağdaki örgüt mensuplarının şehir merkezinde olduğu, şehir merkezindekilerin de dağdakilere en azami yardımda bulunulan model bir yerdi. Hatta bu yer daha da geliştirilerek, tüm Türkiye için örgüt anlamında model bir yer anlamına getirilmek istenmiştir. Hatta o dönemde şehirde örgütün milisliğini yapan, normal yaşantısında esnaflık gibi işleri yapan insanlar, gündüz kendi işinde gücünde, gece de örgütün talimatları doğrultusunda eylemler gerçekleştiren kişilerdi”
Albay Temizöz, Cizre’de görev yaptığı dönemde ilçe jandarmadaki görevli personel ve korucularla birlikte örgüte karşı etkin ve riskli mücadele verip örgütün amaçladığı hedeflere engel olduğunu anlattığı ifadesini şöyle sürdürdü:
“Hakkımdaki iddialar bir dönem yasadışı PKK terör örgütünün dağ kadrosunda faaliyet yürüten, sonra etkin pişmanlıktan yararlanarak teslim olan daha sonra da İsveç devletine sığınma talebinde bulunan, orada da terör örgütü adına faaliyetlerde bulunan Abdulkadir Aygan isimli şahsın beyanlarına dayandırılmıştır. Yukarda belirttiğim gibi öldürüldüğü iddia edilen Hasan Ergül isimli şahsı tanımıyorum. Kaçırıldığı ve öldürüldüğü iddialarıyla bir alakam yoktur. Kaçırılıp öldürülmüşse de, kimler tarafından kaçırıldığını bilmiyorum.”

SAVCI ERGENEKON SANIĞINI SORDU
Savcının, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklandıktan sonra serbest bırakılan ve adı Hasan Ergül cinayetinde geçen Cizreli Koçero Saluci’yi tanıyıp tanımadığını sorusuna ise Albay Temizöz şu yanıtı verdi:
“Koçero Saluci isimli şahsı da yine bu olaylar nedeniyle basında yer alan haberler nedeniyle duydum. Bu şahsı tanımıyorum, kim olduğunu ya da ne iş yaptığını bilmiyorum. Hakkımdaki asılsız iddiaları kabul etmiyorum. Benim adım daha önceki soruşturma ve iddialar nedeniyle kamuoyunda sık sık gündeme geldiği için, bölgede yaşanan bu tür olayların da bir takım odaklar tarafından benim tarafımdan yapıldığı yönlendirmesiyle suçlamalar gündeme gelmektedir. Bu iddia da bu çerçevede bana yöneltilen bir suçlamalardır. Suçlamaları kabul etmiyorum. Ayrıca hakkımda asılsız iddialarla bana iftira atan bu şahıslar hakkında maddi ve manevi tazminat davası açmayı düşünüyorum.”