Albayraklar'a 3 gün ek gözaltı

Albayraklar soruşturması kapsamında sorgulanan 27 kişi için 3 gün ek gözaltı süresi alındı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden Albayraklar'a verilen metro, ulaşım ve inşaat konularındaki ihalelere ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 27 kişiden 13'ü 'sanık' konumunda olduğu, diğerlerinin sadece bilgisine başvurulduğu öğrenildi. Gözaltındakilerin sorgusu için, soruşturmayı yürüten İstanbul DGM Savcılığı'ndan üç gün ek gözetim süresi alındı.
İstanbul DGM'nin talimatıyla, İstanbul Organize Suçlar ile Mali Şube Müdürlüğü'nce başlatılan Albayraklar Şirketler Grubu'na yönelik, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden metro, ulaşım ve inşaat konularına ilişkin alınan ihalelerle ilgili soruşturma çok yönlü olarak sürdürülüyor.
Operasyon kapsamında gözaltına alınan ve Albayraklar A.Ş'nin Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Albayrak ile kardeşleri ve akrabalarının da aralarında bulunduğu 13 şirket yöneticisinin 'sanık' konumunda olduğu öğrenildi. Halen gözaltında bulunan 14 kişinin ise iddialarla ilgili
bilgisine başvurulduğunu kaydeden yetkililer, bu kişilerin daha sonra serbest bırakılabileceğini belirtti.
Bu arada, Mustafa Albayrak'ın da aralarında bulunduğu kişilerin sorgusunun, Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'nde sürdürüldüğü öğrenildi. Albayraklar ve diğer şirketlerden ele geçirilen evrak, doküman, belge, bilgisayar kayıtlarının ise Mali Şube Müdürlüğü'nde incelendiği ifade edildi.
Savcılığın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gurtuna hakkında bu konuya ilişkin bir tahkikat yürütmediği öğrenildi. Erdoğan ve Gürtuna'nın, soruşturmanın bu aşamasında da henüz tanık olarak bilgisine başvurulmasına da gerek olmadığı ifade edildi.