Alçaklara kar yağıyor üşümedin mi, sayın dekan tazminatı düşünmedin mi?

Alçaklara kar yağıyor üşümedin mi, sayın dekan tazminatı düşünmedin mi?
Alçaklara kar yağıyor üşümedin mi, sayın dekan tazminatı düşünmedin mi?
Akdeniz Üniversitesi (AÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Dekanı Prof.Dr. Şafak Aksoy, aynı fakültenin öğretim üyesi Prof.Dr. Orhan Kuruüzüm'e, 'koridorda Halimem türküsünü ıslıkla çaldığı' gerekçesiyle açılan soruşturma sonrası, medyaya yansıyan sözleri nedeniyle 4 bin TL tazminat ödemeye mahkum oldu. Tazminatın yarısını Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne bağışlayacağını belirten Prof.Dr. Kuruüzüm, diğer yarısıyla da üniversite öğrencilerine ekmek arası döner ısmarlayacağını söyledi.


Mehmet ÇINAR

ANTALYA - Öğretim üyesi Prof.Dr. Orhan Kuruüzüm hakkında, Bolu'nun meşhur türküsü ‘Halimem’in, ‘Alçaklara kar yağdı üşümedin mi/Sen bu işin sonunu düşünmedin mi’ nakaratını fakültenin koridorunda elinde çay bardağı ile yürürken ıslıkla çaldığı için 2008 yılında soruşturma açıldı. Soruşturma sonunda Prof.Dr. Kuruüzüm'e 30'da 1 oranında maaş kesim cezası verilmiş ve maaşından 100 lira kesilmişti. Islık mağduru profesörün cezanın iptaline ilişkin başvurusunu değerlendiren YÖK, cezanın savunması alınmadan uygulandığı için iptaline karar verince, Prof.Dr. Kuruüzüm hakkında ikinci kez aynı nedenle soruşturma açıldı, bu kez savunması alındış ve kınama cezası verildi.

‘HAKSIZ KAZANÇ’ SUÇLAMASINA TAZMİNAT
Bu soruşturmalar sırasında İİBF Dekanı Prof.Dr. Şafak Aksoy'un, Prof.Dr. Kuruüzüm hakkında söylediği “Sözde araştırma yapmak üzere üniversiteden para aldığı, ancak kendisine verilen paralara rağmen herhangi bir araştırmada bulunmadığı, böylece üniversiteden haksız kazanç elde ettiği” yönündeki sözleri medyaya yansıdı. Bunun üzerine Prof.Dr. Orhan Kuruüzüm, geçen yılın Mayıs ayında 20 bin TL’lik tazminat davası açtı. Antalya 6’ncı Asliye Hukuk Mahkemesi, geçen Cuma günü verdiği kararında, Prof.Dr. Aksoy’un medyaya yansıyan açıklamaları nedeniyle Prof.Dr. Orhan Kuruüzüm’e 4 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi.

ÖĞRENCİLERE DÖNER- EKMEK ISMARLAYACAK
Dekan Prof.Dr. Şafak Aksoy’un hakkındaki açıklamalarının iftira olduğunun mahkemece kanıtlandığını belirten Prof.Dr. Orhan Kuruüzüm, kazandığı 4 bin TL'lik tazminatın 2 bin TL’sini hayatını eğitime adamış olan merhum Prof.Dr. Türkan Saylan’ın kurduğu Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne bağışlayacağını söyledi. Prof.Dr. Kuruüzüm, geriye kalan 2 bin TL ile de üniversitede öğrencilere ekmek arası döner ve ayran ısmarlayacağını kaydetti. (dha)

HALİMEM TÜRKÜSÜNÜN SÖZLERİ
Kiraz aldım dikmeden
Halimem dallarını bükmeden
Bir armağan ver bana
Halimem ben gurbete gitmeden

Tombulacık Halimem yar başına gel
Ben gidiyorum Bolu'ya düş peşime gel

Ocak başında kaldım
Halimem ince fikire daldım
Kapılar açılırken
Halimem seni geliyor sandım

Alçaklara kar yağıyor üşümedin mi
Sen bu işin sonunu düşünmedin mi

Tütün aldım Hendek'ten
Halimem hekim gelir Devrek'ten
Hekim buna neylesin
Halimem yangınımız yürekten

Algın mısın Halimem baygın mısın gel
Hiç haberin gelmiyor dargın mısın gel


  http://www.radikal.com.tr/102098510209857

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Dili doğru kullanma - felsefeci07

  "Haber başlığında bile hatalar yapılıyor dil anlamında, hem de çok basit yazım yanlışları! Lütfen dikkat. Ayrıca bu yalnızca bu haber için değil. Epeydir dikkatimi çeken ama şu an dile getirdiğim bir durum. Editörün dikkatine. Saygılar." Bu yorumu başka bir haber için yaptım. Fakat ana sayfada ilgili haber hala aynı yazım yanlışıyla bulunuyor. Ayrıca bu haberin de ana sayfadaki başlığında yine yazım yanlışı var. Dikkat.

  anlamadım - leylak2000

  üniversite hocayı hangi gerekçe ile cezalandırmış anlamadım .müzik türünden dolayı mı? ,türkünün içeriğinden mi?,yoksa türkünün ıslıkla söylenmesine mi?

  hababam sınıfının meşhur sahnesi. - geo1980

  hatırlarsınız. öğrenciler edebiyat hocası zühtü beye nispet yaparcasına hizmetlinin çaldığı saz eşliğinde başlarlar "samanlıktan kaldıramadım samanı da zühtü". zühtü kısmı öğretmenler odasına doğru öyle bir söylenir ki, zühtü bey dayanamaz, mahmut hocaya şikayet eder, kendiyle alay ettiklerini düşünür. mahmut hoca da "sanmam, bu son günlerin çok moda bir türküsü". sanırım dekan bey de kendi üzerine alınmış türküyü ve belli ki hocayı bu şekilde vurmayı planlamış.

  Alternatif. - Clear

  Böyle durumlarda mükerrerin önlenmesi adına bir alternatif sunmak istiyorum.Ülkemizin türkü repertuarı çok zengindir,telaşa hiç gerek yok. Başka bir halime türküsü daha var.Bundan sonra ona geçilmesini öneriyorum "halimeyiiiii,samanlıkta ....,cicisiniiii gül dalına astılar".heh heh heh.

  KAZDIGI KUYUYA DUSMEK - WITTY

  Ugrastiklari seye bakin..Yazik, haset-kiskanc olmak boyle kotu bisey!

  bu karar kapak olur yobazlara - gngrblt

  neden bu kadar ustune gidildigi malum.hocamiz demokrat bir yapida oldugu icin ne yapsa bir kusur aranacakti bu yol secildi.yine de en karli cikan ogrenciler oldu.doner ekmek afiyet bal seker olsun herkese

  Bunu ıslıkla devlet dairelerinde söylemek serbest mi? - ilgiduyanbiri

  Devlet dairelerinde herkes ıslıkla bir parça çalarsa neler olacağını hayal edemiyorum.