Alçaklara kar yağıyor üşümedin mi, sayın dekan tazminatı düşünmedin mi?

Alçaklara kar yağıyor üşümedin mi, sayın dekan tazminatı düşünmedin mi?
Alçaklara kar yağıyor üşümedin mi, sayın dekan tazminatı düşünmedin mi?
Akdeniz Üniversitesi (AÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Dekanı Prof.Dr. Şafak Aksoy, aynı fakültenin öğretim üyesi Prof.Dr. Orhan Kuruüzüm'e, 'koridorda Halimem türküsünü ıslıkla çaldığı' gerekçesiyle açılan soruşturma sonrası, medyaya yansıyan sözleri nedeniyle 4 bin TL tazminat ödemeye mahkum oldu. Tazminatın yarısını Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne bağışlayacağını belirten Prof.Dr. Kuruüzüm, diğer yarısıyla da üniversite öğrencilerine ekmek arası döner ısmarlayacağını söyledi.


Mehmet ÇINAR

ANTALYA - Öğretim üyesi Prof.Dr. Orhan Kuruüzüm hakkında, Bolu'nun meşhur türküsü ‘Halimem’in, ‘Alçaklara kar yağdı üşümedin mi/Sen bu işin sonunu düşünmedin mi’ nakaratını fakültenin koridorunda elinde çay bardağı ile yürürken ıslıkla çaldığı için 2008 yılında soruşturma açıldı. Soruşturma sonunda Prof.Dr. Kuruüzüm'e 30'da 1 oranında maaş kesim cezası verilmiş ve maaşından 100 lira kesilmişti. Islık mağduru profesörün cezanın iptaline ilişkin başvurusunu değerlendiren YÖK, cezanın savunması alınmadan uygulandığı için iptaline karar verince, Prof.Dr. Kuruüzüm hakkında ikinci kez aynı nedenle soruşturma açıldı, bu kez savunması alındış ve kınama cezası verildi.

‘HAKSIZ KAZANÇ’ SUÇLAMASINA TAZMİNAT
Bu soruşturmalar sırasında İİBF Dekanı Prof.Dr. Şafak Aksoy'un, Prof.Dr. Kuruüzüm hakkında söylediği “Sözde araştırma yapmak üzere üniversiteden para aldığı, ancak kendisine verilen paralara rağmen herhangi bir araştırmada bulunmadığı, böylece üniversiteden haksız kazanç elde ettiği” yönündeki sözleri medyaya yansıdı. Bunun üzerine Prof.Dr. Orhan Kuruüzüm, geçen yılın Mayıs ayında 20 bin TL’lik tazminat davası açtı. Antalya 6’ncı Asliye Hukuk Mahkemesi, geçen Cuma günü verdiği kararında, Prof.Dr. Aksoy’un medyaya yansıyan açıklamaları nedeniyle Prof.Dr. Orhan Kuruüzüm’e 4 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi.

ÖĞRENCİLERE DÖNER- EKMEK ISMARLAYACAK
Dekan Prof.Dr. Şafak Aksoy’un hakkındaki açıklamalarının iftira olduğunun mahkemece kanıtlandığını belirten Prof.Dr. Orhan Kuruüzüm, kazandığı 4 bin TL'lik tazminatın 2 bin TL’sini hayatını eğitime adamış olan merhum Prof.Dr. Türkan Saylan’ın kurduğu Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne bağışlayacağını söyledi. Prof.Dr. Kuruüzüm, geriye kalan 2 bin TL ile de üniversitede öğrencilere ekmek arası döner ve ayran ısmarlayacağını kaydetti. (dha)

HALİMEM TÜRKÜSÜNÜN SÖZLERİ
Kiraz aldım dikmeden
Halimem dallarını bükmeden
Bir armağan ver bana
Halimem ben gurbete gitmeden

Tombulacık Halimem yar başına gel
Ben gidiyorum Bolu'ya düş peşime gel

Ocak başında kaldım
Halimem ince fikire daldım
Kapılar açılırken
Halimem seni geliyor sandım

Alçaklara kar yağıyor üşümedin mi
Sen bu işin sonunu düşünmedin mi

Tütün aldım Hendek'ten
Halimem hekim gelir Devrek'ten
Hekim buna neylesin
Halimem yangınımız yürekten

Algın mısın Halimem baygın mısın gel
Hiç haberin gelmiyor dargın mısın gel