Aldatılan erkek korumaya alındı

Aldatılan erkek korumaya alındı
Aldatılan erkek korumaya alındı
Antalya'da aldatılan koca eşini kendine manevi tazminat, çocuklarına nafaka ödemeye mahkûm ettirdi. İtiraz: Bu durum yaşamın gerçeğine aykırı


Teslime TOSUN

ANTALYA - Boşanma davalarında genelde erkek kadına tazminat ve nafaka ödemeye mahkûm olarken, Antalya’da bu kez tersi oldu. 43 yaşındaki Mustafa D., ‘Beni aldatıyor’ diyerek boşanma davası açtığı eşi 46 yaşındaki Mürüvvet D.’yi kendisi için 10 bin lira tazminata ve çocukları için de ayda toplam 200 lira nafaka ödemeye mahkûm ettirdi.
Antalya’nın Kumluca ilçesinde yaşayan Mustafa D., aynı zamanda teyzesinin kızı olan M. ile 18 yıl önce evlendi. İki çocukları oldu.

Bugün yaşları 17 ve 13 olan iki çocuklarıyla ekonomik sıkıntı çekmeye başlayan D. ailesi, 2008 yılında Antalya’ya yerleşti. Bir temizlik firmasında 500 TL aylık ücretle çalışan Mustafa D., eşini de 20 yıllık arkadaşı olan toptan ve parakende yumurta firması sahibi A.K.’nın yanına yerleştirdi. Eşi gibi kendisi de 500 TL ücretle işe gönülsüz başlayan ve patronundan sürekli şikâyet eden Mürüvet D. iddiaya göre bir süre sonra eşine yanıldığını, patronunun çok iyi biri olduğunu söylemeye başladı.

Mustafa D., bir süre sonra dedikodularını duyunca, eve geç gelmeye başlayan eşini yakın takibe aldı. Eşinin kendisini sıkıştırması üzerine evi terk eden Mürüvvet D., dul patronuyla yaşamaya başladı.

Mustafa D. 17 Ocak 2008’deAntalya 2’nci Aile Mahkemesi’ne boşanma davası açtı. Dilekçesinde eşinin, iki çocuğu olmasına rağmen, evlilikte verilen sadakat yeminine aykırı olarak kendisini aldattığını ve manevi ıstırap çektirdiğini yazan Mustafa D., her bir çocuk için 500’er TL nafaka ve kendisi için de 50 bin TL tazminat talep etti.

Mahkeme, Mürüvvet D.’nin Medeni Kanun’un 185 ve 186’ncı maddelerinden doğan görevleri ihlal ettiğine ve tam kusurlu olduğuna karar verdi. Dava sonunda mahkeme, Mürüvvet D.’nin kocasına 10 bin lira tazminat ve çocuklarının her biri için de aylık 100’er lira nafaka ödemesine hükmetti. Ayrıca, her iki çocuğun velayeti de baba Mustafa D.’e verildi.

Ne yapsaydım?
Temyize giden iki çocuk annesi Mürüvvet D., ortaya çıkan durumun yaşamın gerçeğine aykırı olduğunu ileri sürdü. Mustafa D. ise “Henüz tazminatı ve nafakayı ödemedi. Herhalde temyizi bekliyor” dedikten sonra şunları söyledi:

“Beni aldattığını duyunca öldürmek istemiştim. Çocuklarımın geleceğini düşünüp vazgeçtim. Annelerinin ölmesi, benim cezaevine gitmem, çocuklarımın da Çocuk Esirgeme Kurumu yurtlarında yaşamlarını devam ettirmesi demekti. Bunu istemedim. Çocuklarım ile birlikte yaşayacağım. Elbette bir gün evleneceğim.”


    ETİKETLER:

    Antalya