Aldatılan koca bilgisayara da girer, konuşmayı da kaydeder

Yargı, bilgisayardan paralel hat çekip ekran çoğaltıcı yerleştirirek eşinin kendisini aldattığına dair delil toplayan kocanın özel hayatı ihlal etmediğine karar verdi.

SAMSUN - Yargı, bilgisayardan paralel hat çekip ekran çoğaltıcı yerleştirirek eşinin kendisini aldattığına dair delil toplayan kocanın özel hayatı ihlal etmediğine karar verdi.
Samsun'da meydana gelen olay şöyle gelişti: Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Öğretim Başkanlığı'nda sivil memur olarak görev yapan evli bir çocuk annesi 35 yaşındaki N.E., aynı yerde görevli Tabip Yüzbaşı T.A. ile ilişki yaşamaya başladı. T.A.'nın binbaşılığa terfi edip Kıbrıs'a tayin olması üzerine aralarındaki ilişki sanal âemde devam etti.
Sigorta acentalığı yapan koca Candemir E., 10 yıllık eşi N.E.'nin chat yaparken konuştuğu bir kişiyle kendisini aldattığından şüphelenince, evdeki bilgisayardan üst katta bulunan kendisine ait boş daireye paralel hat çekip ekran çoğaltıcı yerleştirdi. Geçen ekimde eşine hamama gideceğini söyleyen koca, üst kattaki daireye çıkarak bilgisayarın başında beklemeye başladı.
Boşanma davası açtı
Koca, eşinin 2005 yılında Kıbrıs'a tayin olan T.A. ile sanal âlemde sohbet ettiğini fark etti. Bir süre normal şekilde yazışan N.E., daha sonra 'Göğüslerim ellerini özledi, ben boşaldım' gibi cinsel içerikli konuşmalar yaparak, webcam önünde soyundu. Bunları kaydeden Candemir E., altı yaşındaki kızının velayetiyle 125 bin YTL tazminat talebinde bulunarak boşanma davası açtı. Dava sürerken eşiyle yaptığı konuşmaları da telefonuna kaydeden E., bunları da delil olarak sundu.
'Delil topladı'
Bunun üzerine N.E., eşi Candemir E.'nin özel hayatını ihlal ettiğini ileri sürerek Samsun 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açtı. Koca hakkında 3.5 yıla kadar hapis cezası istendi.Özel hayatı ihlal davası ile eşler arasında devam eden karşılıklı boşanma davalarına delil olarak sunulan bilgisayar uzmanlarca incelendi. İnceleme sonucunda bilgisayarda binbaşı T.A.'ya ait 43 fotoğrafa rastlandı.
Özel hayatı ihlal davasına bakan mahkeme eşini takibe alan kocayı haklı buldu. Alınan görüntü ve ses kayıtlarının boşanma davasında delil olabileceğini belirten mahkeme, Candemir E.'nin, eşinin özel hayatını ihlal etmediği kanaatına varıp beraat kararı verdi. İkili arasındaki boşanma davasıysa hâlâ devam ediyor.