Aldığı her cana 500 bin TL ödeyecek

Aldığı her cana 500 bin TL ödeyecek
Aldığı her cana 500 bin TL ödeyecek

Aydın?da dehşet saçan Selim Tuntaş?ın eşi Sultan, doğum yapmaya hazırlanıyordu.

Haber: BAHRİ KARATAŞ / Arşivi

İZMİR - Aydın’da beş yıl önce dokuz aylık hamile eşi ve annesinin de aralarında bulunduğu beş kişiyi öldüren turizmci işadamı Selim Tuntaş, cinayetlerinin bedelini müebbet hapsin yanı sıra, öldürdüğü kişilerin ailelerine toplam 1.9 milyon TL tazminat vererek ödeyecek.
Annesini ve eşini öldürmek suçundan iki kez ağırlaştırılmış müebbet, diğer üç kişiyi öldürmek suçundan da 24’er yıl hapis ile üç yıl geceli gündüzlü hücre cezasına çarptırılan Selim Tuntaş, ceza davasından sonra bir de tazminat şoku yaşadı. Selim Tuntaş, 28 yaşındaki eşi Sultan Tuntaş’ın ailesine 450 bin TL, apartman kapıcısı 42 yaşındaki Mustafa Kalender’in ailesine 500 bin TL, sahibi oldukları otelin müdürü 47 yaşındaki Yılmaz Özsoy’un ailesine 450 bin TL, otelde çalışan garsonlardan 25 yaşındaki Muharrem İlhan’ın ailesine 500 bin TL tazminat ödemeye mahkûm oldu. Tuntaş’ın avukatı, Aydın Asliye Hukuk Mahkemesi’nin verdiği rekor tazminatı temyiz için Yargıtay’a taşıdı. Ancak Yargıtay 3. Hukuk Dairesi kararı onadı. Selim Tuntaş’ın tazminatı, ailesinden kendisine kalan mirastan ödeyebileceği belirtildi.
Söke’nin tanınmış ailelerinden Tuntaş’ların en küçük oğlu Selim Tuntaş, 30 Temmuz 2004 tarihinde dehşet saçmıştı. Tuntaş, iddiaya göre alkol ve uyuşturucu aldıktan sonra Söke ilçesinde dokuz aylık hamile eşi Sultan Tuntaş ve apartman kapıcısı Mustafa Kalender’i tabancayla vurarak öldürdü. Ardından otomobiliyle gittiği Didim ilçesindeki, kendilerine ait otelde annesi 51 yaşındaki Müjgan Tuntaş, otel müdürü Yılmaz Özsoy ve garson Muharrem İlhan’ı da kurşun yağmuruna tuttu. Tuntaş, beş cinayetin ardından, saklandığı arkadaşının evinde yakalanıp, tutuklandı.
Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılamasında hiç ifade vermeyen ve akli dengesinin yerinde olduğuna dair rapor düzenlenen Tuntaş, annesini öldürmekten, ‘ağırlaştırılmış ömür boyu’, eşini öldürmekten ‘ömür boyu’ ve diğer üç kişiyi öldürmek suçundan üç kez 24’er yıl, Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet suçundan da iki yıl hapse mahkûm edildi. Mahkeme  daha sonra tüm cezaları birleştirip, Tuntaş’ı, üç yılı geceli gündüzlü hücrede olmak üzere, ağırlaştırılmış ömür boyu hapse ve 440 TL para cezasına çarptırdı.