Alem 'sanal' dayak 'gerçek'

Alem 'sanal' dayak 'gerçek'
Alem 'sanal' dayak 'gerçek'
Facebook'taki yorum için bir öğretmenin 2 öğrenciyi dövdüğü iddia edildiGökhan CEYLAN- Hakan KALELİ

SİVAS - Atatürk Sağlık Meslek Lisesi’nde eğitim gören 2 kız öğrencinin, internetteki ‘Facebook' adlı sosyal paylaşım sitesinde, bayan öğretmenleri hakkında yaptıkları yorum nedeni ile, aynı okulda görev yapan öğretmen eşi tarafından dövüldüğü iddia edildi. Suçlanan öğretmen Yılmaz B. öğrencileri dövmediğini, eşi hakkında ahlaki ve namusa yönelik çirkin ifadeler kullanılması üzerine kendilerini uyardığını savundu.
Atatürk Sağlık Meslek Lisesi 10'uncu sınıfına giden 15 yaşındaki Dilara G. ve Ayşe Nur G. okulda bir gün önce yapılan eğlence programı ile ilgili siteye eklenen videoyu izleyerek düşüncelerini Fecebook'ta paylaştı. Meslek derslerine giren öğretmenleri Fatma B.'nin eğlence sırasındaki davranışlarını yorumlayan iki öğrencinin, bu nedenle Fatma B.’nin aynı okulda görev yapan öğretmen eşi Yılmaz B. tarafından dövüldükleri öne sürüldü. Numune Hastanesi'ne giderek rapor alan öğrenciler, olay günü Fatma B. adlı öğretmenlerinin kendilerini müdür yardımcısının odasına çağırdığını, üzerlerini aradıktan sonra odadan çıktığını, öğretmen eşi Yılmaz B.'nin ise cetvelle kendilerini dövdüğünü ileri sürdü. Kız öğrenciler çeşitli yerlerinde dayak izleri oluştuğunu ileri sürdü. Olayın ailelerine bildirilmesinden sonra öğretmen hakkında suç duyurusu yapıldığı bildirildi. Aileleri genç kızların görüntülenmesine izin vermezken, olayla ilgili yorum yapmayacaklarını, haber yapılması halinde davacı olacaklarını dile getirdi. Konuyla ilgili Milli Eğitim Müdürlüğü’nün soruşturma açtığı bildirildi.ÖĞRETMEN KENDİNİ SAVUNDUDayakla suçlanan öğretmen Yılmaz B. ise kendini savundu. Öğrencilere şiddet uyguladığı iddialarına üzüldüğünü anlatan Yılmaz B., şöyle dedi:
“Meslek dersleri öğretmenim eşim ile ilgili olarak bir paylaşım sitesinde yapılan yorumlar aile yapımıza uygun olmayıp ahlaki ve namus değerlerinin de yerlere serildiği kelimeler içermektedir. Paylaşım sitesine yazıyı gönderen öğrencilerle ilgili olarak okulda öğrencilerle görüştüm. Öğrenciler yaptığım yaptıklarının hata olduğunu söyledi. Bu konuşma içersinde eşime ve namusumuza yönelik eleştirilerle ilgili olarak yüksek sesle konuştum. Hiçbir zaman öğrencilere yönelik darp ve şiddette bulunmadık. Benim görüşmemin ardından okulun rehberlik öğretmeni ve müdürümüz de öğrencilerle görüşmüş. Görüşme sonrasında durumu hep birlikte öğrenciler nezaretinde değerlendirmemizi yapmıştık. Eşime yönelik paylaşım sitesinde yazıyla ilgili olarak aynı okulda öğrenciler beni aradı. Hatta mezun olan öğrenciler dahi yazılanların çirkin hareket olduğunu bunları hak etmediğimizle ilgili olarak yorum da yaptılar. Ancak ben öncelikli olarak öğrencilerle görüşüp neden böyle bir şey yapmak istediklerini öğrenmek istedim. Sonuçta 2 öğrenci ile müdür yardımcısı odasında tek tek görüştük. Görüştükten sonra okul rehber öğretmeni ve müdürü ile toplu görüşme yapılarak öğrenciler bizlerden özür dilemiş durumdalar. Görüşme neticesinde benden ve eşimden özür dilediler. Ne gariptir ki bu görüşmelerin ardından hastanede darp raporu alındı ve benim öğrencilere karşı şiddet uyguladığım iddiası ortaya atıldı. Hiçbir zaman öğrencilerime şiddet uygulamadım. Bu iddiaları şiddetle kınıyorum. Mağdur olan benim, suçlu olarak gösterilmeme anlam veremedim. Öğrenciler okuldan ayrıldıktan sonra düşmüş veya gittikleri yerlerde arkadaşları ile münakaşa etmiş olabilirler. Ben ve eşim haklarımızı arayacağız.”
Kız öğrencilerin kılık kıyafet yönetmeliğine uygun davranmadıklarını da söyleyen Yılmaz B., “Bu çocuklardan birisini daha önce etek boyu nedeni ile uyarmış eşim. Çocuğun eteği katlı geliyor. Kurallara göre uyarılmış” dedi.O yazışmalarFacebook'ta öğrenciler tarafından eğlence ile ilgili olarak eklenen video üzerinde yapılan yorumlar yer alıyor. Öğrencilerden Ayşe Nur G. ‘Şkr Att' adıyla söyleşiye katılıyor. Söyleşide iki öğrencinin yanı sıra okulun diğer öğrencileri de yorum yapıyor. İşte o yorumlar:
Şkr Att (Ayşenur G.): ferhatcıqım da var burdaaaaaaaaaaaaaaaaa =)
Zeynep Karaca: Umarım 24 kasım daha güzel olur:D
Şkr Att: inş yhaaa:D
Zeynep Karaca: çok eğlencez çokk:D X)
Şkr Att : heee yaa manyak olurr:D bnda bn tam ısınıodm bitirdiler :D leş gibi koktuk hepmizde:D
Ebuzer Koç: fatma B. ile ferhat hocaya bakın coşmuslar yaaaaaaa
Dilara G.: yuh abi yhaa fatma bulutta oynadysa daa bişe demiom :D bn şimdi artniyet ararım bunda .d
Şkr Att: bende aramadm desem yalan :D kocası yok mu lan onun orda :D ben olsam bacaklarını kırmıstım:D
Dilara G.: diodu bze artniet ararım die alll lan arıorm işte all :)
Ebuzer Koç :herkes kudurmuş :D
Şkr Att: :D sana art niet arıomus bana geldi kıçını açmak çok mu hoşuna gidio dedi :D okadar erkek hocanın karsısında hemde kapalı bayan ne die göbek atıo ozmn hoşuna gidio demekki:D
Dilara G.:ohh ii oldu siz yoktunuz Xp Xd ayrcaa ayşe sn ona tklma bşwer
Gamze Bilen : aşk olsnn insan 24kasımda coşarz der :( :D bu kutlamanın ne olduunu sölck misinz :D
Şkr Att: yaaa kültür bakanlıqıyla milli eğitim bakanlıqı ayarlamıss :D
Dilara G.: hocaların kurtları çoğlmş atmalarna yardmcı olduk gamze neye bnzio kurban oluyum kutlama fln dğldi yafs off .d ölesne eglnce olsn die yaptlar .d
Şkr Att : :D ben patcıqım sölesin istiodm ama olmadı bidaqine artık:D
Gamze Bilen: hm anladım da ne bilim herks göbek atp coşunca :D
Marmeladim Mine Soybayraktar : ben yoktummm
Marmeladim Mine Soybayraktar : laaa fatma B'ye bakkk
İrem Durukan: eet gamze sende yokken costkk :p
Gamze Bilen: aşk olsn küstüm :( nese 24kasım var :D
İrem Durukan: evet:d ama okullar pazartesnden sonra tatil edilio napcaksnz:D
Gamze Bilen: yok artk :S niee
Dilara G.:wala tören (dha)