Alemdaroğlu krizi büyüyor

İstanbul Üniversitesi rektörlük yarışında bin 268 oyla birinci gelen, ancak YÖK'ün Çankaya Köşkü'ne sunduğu...
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - İstanbul Üniversitesi rektörlük yarışında bin 268 oyla birinci gelen, ancak YÖK'ün Çankaya Köşkü'ne sunduğu listede ikinci sıraya düşen Kemal Alemdaroğlu hakkındaki bilim hırsızlığı iddiaları YÖK'ü karıştırırken, Cumhurbaşkanı Sezer'e
"Demokratik üniversite kavgamıza sahip çıkın" çağrısı yapıldı.
Rektör Alemdaroğlu hakkındaki intihal (aşırma-bilim hırsızlığı) iddiaları, rektörlük listelerinin belirlenmesi için 13 Aralık'ta toplanan YÖK Genel Kurulu'na da taşındı. Alemdaroğlu'nun yönetim anlayışına ters düşerek üniversiteden istifa eden öğretim üyelerinden olan ve Sezer tarafından YÖK'e üye olarak atanan Prof. Burhan Şenatalar, "Alemdaroğlu hakkındaki intihal iddialarının araştırılması gerekiyor. Bunun için bir komisyon kurulmalı. Şimdi, seçimi erteleyebiliriz" önerisinde bulundu.
Şenatalar'ı, Prof. Aysel Çelikel ve Prof. Ülkü Azrak da destekledi. Prof. Şevket Ruacan ile Prof. Selçuk Öztek ise "Biz inceledik, ortada hırsızlık yok" diyerek karşı çıktı. YÖK Başkanı Kemal Gürüz de "Hırsızlık yok" diyerek Şenatalar'ın önerisini oylatmadı.
Alemdaroğlu'nun 'Laparoskopik Cerrahi' adlı çalışmasını, çizimler dahil olmak üzere Phillipe Jean Quilici'nin 'Laparoscopy' kitabından birebir aldığı yönündeki iddiaların YÖK'te ciddiye alınmamasından yakınan YÖK üyesi Ülkü Azrak, Sezer'e mektup yazarak destek istedi.
Prof. Şenatalar da, 'demokratik üniversite' kavramından iyice uzaklaşıldığından yakındı ve "İşte açıklıyorum. Alemdaroğlu'na oy vermedim. Tüm öğretim üyelerinin oyunu almış olsa bile üzerine intihal gölgesi düşmüş bir rektöre oy veremezdim. Vermedim, hayatım boyunca da vermem" dedi.
'Oyumu sorgulamayın'
Prof. Aysel Çelikel ise "Binlerce öğretim üyesine, öğrenciye örnek olması beklenen bir rektörün bilim hırsızlığına tanık oldum. Niye bu görmezden geliniyor" diye yakındı.
"Kimsenin benim oyumu sorgulamaya hakkı yok" diyen Aysel Çelikel, "Söylüyorum, Alemdaroğlu'na oy vermedim. Yönetim modeliyle, hukuk anlayışıyla ters düştüğüm Kemal Alemdaroğlu'na oy vermek en başta kendimi inkâr etmek olurdu" dedi.