Alemdaroğlu: Sabırla bekleyelim

YÖK Genel Kurulu'nun, İÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'nun görevden alınması kararına gerekçe gösterdiği Kardiyoloji Enstitüsü'nün açılması yönündeki mahkeme kararını uygulamadığı suçlamasına yanıt geldi.

İSTANBUL - YÖK Genel Kurulu'nun, İÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'nun görevden alınması kararına gerekçe gösterdiği Kardiyoloji Enstitüsü'nün açılması yönündeki mahkeme kararını uygulamadığı suçlamasına yanıt geldi. Enstitü Müdürü Prof. Dr. İlhan Günay, dün yaptığı açıklamada şöyle dedi: "Enstitü birimleri YÖK kararıyla kapandı, davalar kazanılınca yine YÖK kararıyla açıldı. Üniversite yönetiminin bir kararı yok.
Sıkıntılarda rektörün suçu yok." Enstitüde görevli akademisyenler ise Günay'a tepki gösterdi: "Enstitünün açılması kararı 2003'te alındı ama bir buçuk yıldır uygulanmadı."
20 kişilik bir öğrenci grubu da kararı protesto için Beyazıt Meydanı'nda gösteri yaptı. Öğrenciler sonra Prof. Alemdaroğlu'nu ziyaret etti. Alemdaroğlu da şu açıklamayı yaptı: "Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere hukukçuların bu hukuk dışı uygulamayı, 'yargısız infaz' olarak değerlendireceğine inanıyorum. Öğrencilere, üniversite mensuplarına sakin ve sabırla beklemelerini öneriyorum. Soruşturma açılmadı ve savunmam alınmadı. Bir hukuki eksiklik var."