Alemdaroğlu: Yargısız infaz

YÖK'ün görevden alınması yönünde karar aldığı İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu öfkeli: "Bu, rakiplerimin neden olduğu yargısız bir infazdır. Cumhurbaşkanı'nın takdirine bırakıyorum."

İSTANBUL - Yüksek Öğretim Kurulu'nun (YÖK) görevden alınmasına karar verdiği İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, kararı yargısız infaz olarak değerlendirdi. YÖK Genel Kurulu geçen perşembe günü, 11'e karşı altı ret oyuyla Alemdaroğlu'nun görevden alınmasına karar verdi ve onay için Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e gönderdi.
Kararın Alemdaroğlu hakkındaki iddiaların incelenmesi sonucu verildiği belirtildi. Alemdaroğlu, Kardiyoloji Entitüsü'nün kapatılan anabilim dalları hakkında mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararını uygulamamak ve bir kitapta intihal yapmakla suçlanmıştı.
Kararın kendisine ulaşmadığını ve yurtdışında olduğunu belirten Alemdaroğlu, kararı şöyle değerlendirdi: "YÖK'ün Sezer'e böyle bir karar yolladığı duyumlarını aldım. Mahkemeye sevk edilmedim, soruşturmaya uğramadım. Karar, 21. yüzyılda İÜ Rektörü'ne rakip olanların kişisel yönlendirmeleri yüzünden alındı. Yargısız infaz yapılıyor. Cumhurbaşkanı'nın doğru bir karar vereceğine inanıyorum. Onun takdirine bırakıyorum."
Senato kararı kınadı
İÜ Senatosu da, Alemdaroğlu'na sahip çıkarak şu açıklamayı yaptı: "YÖK'ün kararını şiddetle kınıyoruz. Kardiyoloji Enstitüsü'nde idari yargı kararlarının uygulanmadığı yalan. Bu konuda Sezer'e bilgi vereceğiz. Enstitü müdürü de yarın (bugün) gerçekleri açıklayacak."
Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Kadir Erdin ise, karara destek verdi. Erdin, "Karar, kral rektör uygulamalarına son verecek" dedi.