Alemdaroğlu YÖK'ün ikincisi

İstanbul Üniversitesi rektörlük seçiminin galibi Alemdaroğlu YÖK listesinde ikinci, ilk sırada seçimin üçüncüsü Uçak var.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - YÖK Genel Kurulu' nda, Başkan Kemal Gürüz ile muhalif ekip arasındaki çekişme İstanbul Üniversitesi'ndeki (İÜ) rektörlük yarışına yansıyınca, sürpriz bir sonuç çıktı. İÜ'deki seçimde 1268 oyla birinci gelen Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, YÖK'te yapılan oylamada ikinci sıraya düştü.
YÖK'ün Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e sunduğu listede birinci aday, üniversitedeki seçimlerde 13 oy alarak üçüncü gelen Prof. Dr. Dinçer Uçak oldu. Listede Kemal Alemdaroğlu ikinci sırada, İÜ'deki seçimlerde 886 oy alarak ikinci gelen Prof. Dr. Mesut Parlak da üçüncü sırada yer aldı.
Dört kez oylama
22 üyeden oluşan YÖK Genel Kurulu'nun dünkü toplantısına 20 üye katılırken, Sait Güran ile Süleyman Sağlam mazeret bildirdi. Gizli oylamada YÖK'ün rektör adayları listesine girebilmek için katılanların yarısından bir fazlasının oyunu almak gerekiyordu.
İlk turda İÜ'deki seçimde üçüncü olan Dinçer Uçak 11 oya ulaştı ve birinci oldu. Bu sonuç, muhalif üyelerin yanı sıra Gürüz ekibinden de Uçak'a oy gittiğini ortaya koydu. Bu, Sezer'in atadığı beş üye bulunmasına karşın Gürüz ekibinin 15 oyluk üstünlüğünü blok olarak Alemdaroğlu'ndan yana kullanmadığı yorumuna yol açtı.
Uçak'ın ilk turda birinci olmasına karşın ikinci ve üçüncü sıraya konacak adaylar salt çoğunluğa ulaşamadığı için üç tur oylama daha yapıldı. İkinci oylamada Alemdaroğlu ile Parlak arasında oy çoğunluğu sağlanamayınca üçüncü, sonra da dördüncü oylama yapıldı.
Azrak etkili oldu
Muhalifler Alemdaroğlu'na gösterdikleri tepkiyi YÖK'teki oylamada 'istemediğin adaya oy ver, istenen geride kalsın' taktiği izleyerek ortaya koydu. Oylamanın kaderini Sezer'in geçen hafta YÖK'e atadığı Ülkü Azrak belirledi.
Azrak, Alparslan Işıklı, Aysel Çelikel, Burhan Şenatalar ve Türkan Saylan'la hareket ederek Dinçer Uçak'ı birinci sıraya yerleştirdi.
YÖK Genel Kurulu, aynı değerlendirmeyi Anadolu Üniversitesi' ndeki seçimler için de yaptıktan sonra oluşturulan rektörlük listelerini toplantının hemen ardından Sezer'e gönderdi. Anadolu Üniversitesi
için oluşturulan listede seçimlerde birinci olan Engin Ataç, yine birinci sırada yer aldı.
Sezer karar verecek
İÜ'de rektörlük koltuğuna kimin oturacağına Cumhurbaşkanı Sezer karar verecek. Sezer, YÖK' ten gelen listeleri doğrudan onaylamadığını, hatta üniversitedeki seçimlerde 'en çok oyu alan'ın rektörlüğü garantilemediğini daha önceki seçimlerde göstermişti.
Bazen oya bakmıyor
Sezer geçen yılki rektörlük seçimlerinde Dicle Üniversitesi ile 19 Mayıs Üniversitesi'nde birinci gelen adayları rektörlüğe atamadı. Dicle'de, rektör Mehmet Özaydın 214 oy alarak birinci gelmesine karşın tekrar atanmadı. Sezer, tercihini 186 oy alarak ikinci gelen Fikri Canoruç'tan yana kullandı. 19 Mayıs Üniversitesi'nde de Sezer'in tercihi 297 oyla birinci gelen Osman Çakır değil 71 oyla üçüncü gelen Ferit Bernay oldu.