Alemdaroğlu'na yargıdan fren

İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu'nun 'muhalif' öğretim üyelerini okuldan uzaklaştırmayı amaçlayan olumsuz sicil raporları, hukuka aykırı bulundu.

İSTANBUL - İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu'nun 'muhalif' öğretim üyelerini okuldan uzaklaştırmayı amaçlayan olumsuz sicil raporları, hukuka aykırı bulundu. 'Olumsuz sicillenen' Prof. Dr. Bülent Tanör, Prof. Dr. Tahsin Yeşildere, Prof. Dr. Reşat Apak, Prof. Dr. Mesut Parlak, Prof.Dr. Şefik Dursun, Prof. Dr. Hüseyin Hatemi'nin de aralarından bulunduğu çok sayıda öğretim görevlisinin İÜ Rektörlüğü'ne açtığı dava sonucu olumsuz sicil raporları iptal edildi.
'Yürütme durduruldu'
Öğretim üyelerinin İstanbul 2'inci İdare Mahkemesi'nde işlemin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açtığı dava sonucunda, 'Dava konusu işlemin açıkça hukuka aykırı olduğu ve uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğrucağı anlaşıldığından' yürütmenin durdurulmasına karar verildi. Üniversite tarihinde ilk kez görülen uygulamanın amacının yıl sonunda gerçekleştirilecek rektörlük seçimlerinde muhalif olan hocaların etkisini yok etmek olduğu belirtiliyor. Çünkü sicil raporu iki kez olumsuz olan bir öğretim görevlisi başka bir üniversiteye ihraç edilebiliyor.
Olumsuz sicil rapo-ru alan Prof. Dr. Tahsin Yeşildere, yaşananların İÜ'nün yüz karası olduğunu belirterek, "Rektörün sicil raporlarının iptalinden sonra istifa etmesi gerekir. Doğruları söyleyen öğretim
üyelerini tasfiye ederek okulda darbe yapmak istiyor" dedi. Prof. Dr. Reşat Apak ise Alemdaroğlu'nun amacının dikensiz gül bahçesi yaratmak olduğunu söyleyerek, "Kemal Alemdaroğlu kişisel menfaatlerini kamu yararının üzerinde tutuyor" diye konuştu.
'Herkes zarar görüyor'
Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Kadir Erdin de, "Alemdaroğlu bu cezalandırma yöntemiyle bilim adamlarının kamuoyunda şüpheyle karşılanmasına çalışıyor" dedi. Erdin şunları söyledi:
"Kendilerini kral gibi kabul eden üniversite yöneticilerinin kendi mensuplarına böyle yaklaşımları, kurum ve kişilere zarar verici niteliktedir."