ALES 2014 Puan Hesaplama Motoru

ALES 2014 Puan Hesaplama Motoru
ALES 2014 Puan Hesaplama Motoru
ALES 2014 İlkbahar Dönemi Sınavı tamamlandı. ALES puan hesaplama motoru, ALES puanları, ALES puan türleri ve daha fazlası haberimizde...

ALES 2014 İlkbahar Dönemi Sınavı tamamlandı. ALES puan hesaplama motoru, ALES puanları, ALES puan türleri ve daha fazlası haberimizde...

ALES 2014 İlkbahar Dönemi Sınavı tamamlandı

Akademik Eleman ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Imtihanı (ALES) ilkbahar dönemi sona erdi. ALES puanları yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim personeli dışındaki kadrolardan naklen atamalarda, lisansüstü eğitime girişte, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde kullanılıyor. ALES'te sayısal bölümünde 40'ar sorudan oluşan iki test (Sayısal-1 ve Sayısal-2); sözel bölümünde ise 40'ar sorudan oluşan iki test (Sözel-1 ve Sözel-2) yer aldı. Sınav, 81 il merkezi ile Lefkoşa ve Bişkek'te saat 09.30'da başladı ve adaylara 150 dakika (2,5 saat) cevaplama müddeti verildi. ALES sonuçları yorumlandığı tarihten itibaren üç sene müddetle geçerli olacak.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) ilkbahar dönemi sona erdi. ALES puanları yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda, lisansüstü eğitime girişte, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde kullanılıyor.

ALES PUANINI HESAPLAMA MOTORU İÇİN TIKLAYINIZ
ALES puanını hesaplamak istediğiniz kişinin sınavda Sayısal-1, Sayısal-2 ve Sözel-1 ve Sözel-2 test bölümlerinde yamış olduğu doğru ve yanlış sayılarını girdikten sonra hesapla butonuna basınız. Dilerseniz hesaplamada kullanılacak olan katsayıları 2012 ve 2013 ilkbahar ya da 2012 sonbahar sınav sonuçlarının hesaplanmasında kullanılan katsayılar arasından seçebilirsiniz.

ALES Sınavından Kaç Puan Alınması Gerekiyor?

Üniversiteler minimum 55 puan alınmasını isterler. Bazı üniversiteler ya da programlar en az 70-75 puan alınmasını isteyebiliyorlar. Hangi program için ne kadar ALES puanının alınması gerektiği ile ilgili genel bir şey söylenemez. Her üniversitenin, hatta her programın ALES puan talebi farklı olabilir.

ALES puanının % 50’den az olmamak koşuluyla ne kadar ağırlıkla değerlendirmeye alınacağı, ilgili senato tarafından belirlenir. İlgili üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü, yalnız ALES puanı ile de öğrenci kabul edebileceği gibi diploma notu, mülakat sınavı, bilim sınavı, yabancı dil yeterlilik derecesi gibi unsurları da değerlendirmeye katabilir.

Lisansüstü Eğitim Öğretim Yönetmeliği’nde kaç puan alınması gerektiği ile ilgili ibare şu şekildedir:

“Yüksek lisans programına başvurabilmek için adayların bir lisans diplomasına sahip olmaları ve Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından merkezi olarak yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavından (ALES) başvurduğu programın puan türünde 55 standart puandan az olmamak koşuluyla ilgili senatoca belirlenecek ALES standart puanına sahip olmaları gerekir.”