Alevi çalıştayında 'tanım' krizi

Alevi Çalıştayı'nın 2. gününde 'Aleviliğin tanımı' kavgası yaşandı. Alevi örgütü temsilcileri, "Hacıbektaş Müzesi, Alevilere devredilsin" önerisinde bulundu. Devlet Bakanı Faruk Çelik ise "Devlet, inanç sahiplerine eşit uzaklıkta ve yakınlıkta olmalıdır" dedi.BEHZAT MİSER

‘1. Alevi Çalıştayı’nın ilk oturumu dün, Alevi dedesi Mehmet Yaman’ın okuduğu ‘Gülbang’ (Türkçe dua) ile kapandı. Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan, toplantının sadece devletin Alevileri dinlediği için değil, bugüne kadar bir araya gelmeyen Alevi örgütleri temsilcilerinin bir araya gelmesi açısından da önemli olduğunu söyledi. Doğan, akıllı hükümetin toplantıdan dersler çıkarması gerektiğini savundu.
Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Ali Balkız şu değerlendirmeyi yaptı: “İyi bir çalışma. Hem biz birbirimizi dinledik, hem bakan bizi dinledi. Alevi sorunlarının çözümü hem çok kolay, hem çok zordur. Kolay çünkü laiklik ve demokrasi arzu ediyoruz. Ama kimi direnç noktalarını da biliyoruz. Sayın Bakan, içeride ‘Herkes sınav verecek. Nerelerde takılacak göreceğiz’ dedi.”
Bakan Çelik’se şöyle konuştu: “Değişik inançları benimseme ve o inanç içerisinde, farklı yorumlarla dini hayatı anlama ve yaşama her insanın doğal ve özgür tercihidir. Devlet; inanç sahiplerine eşit uzaklıkta ve yakınlıkta olmalıdır. Bunun, inanç sahiplerinin azlığı-çokluğu ve yoğunluğuyla bir ilgisi olamaz. Demokratik hak talebi söz konusu olduğunda, bu talebi ifade edenlerin biri de birdir, bini de birdir.”
Çalıştayda bazı delegeler Aleviliğin tanımının yapılmasını istedi. Diğer Alevi örgütü temsilcileriyse Aleviliğin herkesin kendi yaşadığı şekliyle tanımlanabileceğini belirterek, “Aleviliğin tanımı yapılamaz” dedi. Moderatör Necmettin Subaşı da, çalıştayın böyle bir görevi olmadığını belirterek, “Aleviliğin tanımını yapmaya kalkarsak, birleşme yerine ayrışma çıkar” dedi.
Su Tv’nin sahibi Yalçın Özdemir’in, Kürt sorununa karşı Alevilerin kullanılmak istendiğini iddia edip bununla da Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan’ın görevlendirildiğini öne sürünce, Doğan itiraz etti.
Alevi örgütü temsilcileri, Hacıbektaş ’ta bulunan Hacıbektaş-ı Veli Dergâhı’nın kendilerine veya Hacıbektaş Belediyesi’ne devrini istediler.