'Alevi dedesine maaş' yok, üniversiteye isim var

'Alevi dedesine maaş' yok, üniversiteye isim var
'Alevi dedesine maaş' yok, üniversiteye isim var
Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı 'Demokratikleşme Paketi'nde Alevilerle ilgili beklenen düzenlemeler yer almadı. Başbakan'ın Alevi toplumuyla ilgili olarak dile getirdiği tek reform, Nevşehir Üniversitesi'nin isminin 'Hacıbektaş-ı Veli' olarak değiştirilmesi oldu.

Radikal.com.tr – Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın bugün Başbakanlık’taki basın toplantısıyla açıkladığı ‘Demokratikleşme Paketi’nde Alevilerle ilgili beklenen düzenlemeler yer almadı.

Daha önce dile getirilen ‘cemevlerinin ibadethane kabul edilmesi’, ‘Alevi dedelerine maaş bağlanması’ gibi düzenlemeler Başbakan tarafından açıklanan pakette yer almazken, Başbakan’ın Alevi toplumuyla ilgili olarak dile getirdiği reform, Nevşehir Üniversitesi’nin isminin ‘Hacıbektaş-ı Veli’ olarak değiştirilmesi kararı oldu.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ başkanlığında Alevilerle ilgili başka bir çalışma yürütüldüğü, bu kapsamdaki çalışmaların daha sonra gündeme geleceği belirtiliyor.

Ünlüler demokrasi paketi için ne dedi?


  http://www.radikal.com.tr/1153220115322012

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  of of of - yaralı aslan

  ben alevi değilim lakin alevi yurttaşların uğradığı haksızlıklar çok üzüyor beni.başbakan buna demokratikleşme mi diyor şimdi?hala anlayamamış bazı şeyleri.diyanetin kaldırılması gerekir en başta.dedelere maaş filan bağlanması yanlış.aksine devlet hiç bir din görevlisine maaş ödememelidir.din görevlilerinin(imam,dede,papaz vs vs..)farketmeksizin maaşlarını cemaatler ödemelidir.ancak bu gerçekleşirse laik bir devletten bahsedilebilir.atılması gereken adımlar çok basit aslında.bunlar ne: 1-diyanet işleri kurumu kaldırılmalıdır.2-zorunlu din dersleri kaldırılmalıdır.3-kimliklerden din hanesi kaldırılmalıdır.4-cemevlerine ibadethane statüsü verilmelidir.5-başörtülü yurttaşlar her kamu kuruluşunda çalışabilmelidir(nihayet bu adım atıldı).bu saydığım adımlar atılırsa Türkiye laik bir ülke olacaktır.diyanet işlerinin bütçesi 4.6 milyar tl!böyle saçmalık olur mu?niye her cemaat kendi topladığı parayla ibadethanesini yaptırıp,din görevlilerine yine bu toplanan paradan maaş ödemiyor ki?

  EHLİ BEYT - HARAYDIN

  Çanakkale Boğaz Köprü adı da Ehli Beyt Köprüsü olsun.

  uslup - lev tolstoy

  Geçmişe ve muhalefete çamur atmadan konuşamama hem bir güvensizlik göstergesi hem de bir uslup sorunu. Her halükarda geçmişi ve muhalefeti şetanlaştımak eleştiriye kapalılık. Sağlıksız bir durum

  ... - k-a-o-s

  Ankaralı Turgut'un bir şarkısı var "peki size ne çıktı" diye soran...devamını herkes biliyor...bu torba muhabbeti de ona döndü..

  hakaret gibi bir açılım - only truth

  Bütün sokaklara tek tek alevi dedelerinin ismi verilse ne olur ki? O sokakta yaşayan alevi dede ile sünni imam eşit haklara sahip olmadıktan sonra... İçi boş, dışı boyalı açılım buna denir işte. Demokratik açılım yapılıyorsa ilk önce bu alevilerden, sakin ve barışçıl, haklarını talep etmek için silaha başvurmayan bu ülkenin halklarından başlamalıydı. Hem türk, hem kürt alevi var, hepsi eziliyor, hiçbiri sünnilerle aynı dini özgürlüklere sahip değil ve inançları aşağılanıyor.

  Aleviler icindir - Ari Zerdüst

  Inkar.olmadi asimlasyon.olmadi camii-cemevi.Olmadi türk-islam sentezi icinde eritme.olmadi zulüm.Olmadi iskence.Olmadi yikim.Olmadi yine soykirim. Kim ki devlet ve iktidarlardan beklenti icine girerrse görecekleri de bunlar olur. Hep böyle oldu daondan söylüyorum.

  Önyargı Köprüsü - berkayhür

  3. Köprüye Yavuz Sultan Selim ismini layık görünce Nevşehir Üniversitesine de Hacı Bektaş-ı Veli diyivermişler. İsimler gelip geçicidir, mühim olan gönül kurmaktır. Kuşaklar sonra bile herkes ismini duyduğunda saygı duyuyorsa büyük adamsındır. Şimdi Hacı Bektaş üniversitesine kimse itiraz etmiyor, bir köprü ismi için fırtınalar kopuyorsa altında yatan neden budur.