Alevi derneğine 'çamaşır suyu' cezası

Alevi derneğine 'çamaşır suyu' cezası
Alevi derneğine 'çamaşır suyu' cezası
'Duyarlı bir vatandaş'ın ihbarı üzerine harekete geçen yargı, türbeye temizlik malzemesi alan Alevi Derneği üyelerine 5 ay hapis cezası verdi.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Türkiye ’deki yolsuzlukların üstüne gidilmediği için eleştirilen yargı, Aleviler için kutsal sayılan Hüseyingazi Türbesi’nin temizliği için çamaşır suyu, sabun ve deterjan alan dernek yöneticilerinin, yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle cezalandırılmasına karar verdi. Bir grup Alevi, 18 yıl önce bir araya gelerek Ankara Mamak’taki türbe için Hüseyingazi Külliyesi Yaptırma ve Yaşatma ve Tanıtma Derneği’ni kurdu. Dernek başkanlığını da Gülağ Öz üstlendi. Dernek yönetimi, türbeyi ziyaret eden ve kurban kesen vatandaşlara hizmet sunmaya başladı.
2012’de kendisini ‘duyarlı bir vatandaş’ olarak tanıtan bir kişi, Ankara İl Dernekler Müdürlüğü’ne gönderdiği isimsiz ihbar mektubunda, dernek yönetiminin yolsuzluk yaptığını öne sürdü. Ankara İl Dernekler Müdürlüğü 3 denetçi görevlendirdi. İncelemede ‘dernek kayıt defterinin onaysız olarak tutulduğu, onaylanan alındı belgesi kayıt defterinin ibraz edilmediği’ tespit edildi. Denetçiler, türbenin korumasını gönüllü olarak yapan bekçiler için alınan iki adet cep telefonu ve temizlik için kullanılan malzemelerin parasının da dernek harcaması olarak gösterildiğini belirledi.
Suç duyurusu üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, dernek başkanı Öz ve sayman Sabri Yılmaz hakkında ‘Hizmet Nedeniyle Güveni Kötüye Kullanma’ ve ‘Dernekler Kanuna Muhalefet’ suçlamasıyla soruşturma başlattı. Ankara 13. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

929 TL’lik zarar

İddianamede, “Derneğe ait giden evrak defteri, alındı belgesi, kayıt defteri ve demirbaş defteri tutmadığı, ya da tasdik etmediği yine derneğin belgelerinde yapılan bilirkişi incelemesinde 280 TL ve 540 TL’lik iki adet yüksek bedel cep telefonu, 109 TL’lik kozmatik, sigara, şampuan çamaşır deterjanı gibi muhtelif ürünlerden oluşan toplam 929 TL’lik usulsüz harcamayı kişisel ihtiyaçları için yapan ve derneğin mali konularında yetki sahibi olan şüphelilerin yargılanması gerekmektedir” denildi. ‘Dernek gideri’ savunmasını inandırıcı bulmayan mahkeme her iki sanığa para cezası ile 5’er ay hapis cezası verdi.

‘Türbe bizim vakfa devredilsin’

Hüseyingazi Türbesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce haziran ayında Hüseyingazi Külliyesi Yaptırma ve Yaşatma ve Tanıtma Derneği’ne tahsis edilmişti. Dernek yöneticilerinin yargılamaları sürerken aralarında AKP Çankaya İlçe Başkanı Selahattin Alemdar, AKP eski Milletvekili Faruk Koca ve CHP Çankaya İlçe Başkanı Mehmet Perçin’in de bulunduğu bazı kişiler, türbenin doğru amaçlarla kullanılmadığı ve türbenin kendi kurdukları Türkiye Uzlaşı ve Toplumsal Kalkınma Vakfı’na verilmesi için başvurdu. Başvuru kabul edildi. Ancak konu Vakıflardan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a intikal edince işlem de durduruldu. Dernek yetkilileri, dergâhın rant için kullanılacağı endişesi içinde olduklarını dile getirdi.


  http://www.radikal.com.tr/113549211354923

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  alevilerin vergileri nerede? - drcureklibatur

  ateist biri olarak soruyorum. alevilerin diyanet işleri başkanlığına aktarılan vergileri nereye gidiyor? sağa sola 100 m'de 1 yapılan camiler legalken, cem evlerine kasıtlı olarak gerçekleştirilen bu tip baskın ve baskılar sünni olmayan insanları ibadet edemez, onların hayatını çekilmez hale getirmek için yapılıyor.

  sünni islamci momentum - siradanbirisi

  Sen önce ruhsatsiz yapilan camilerin hesabini ver. Camasir suyunu bahane eden hanefici gericilerin amaci belli. Alevi düsmanligi. Alevileri yok edemediniz ve yok edemiyeceksiniz. Ne kadar okullarda bagnazca herkese henefi dersi versenizde, ne kadar bagnazca mitinglerde sizin lideriniz Alevileri yuhalatsada var olacaklar.

  - momentum

  Daha çok bir "iç" çekişmeye benziyor. Dışarıdaki "duyarlı" vatandaş nereden bilecek yoksa cep telefonuna, sabuna, deterjana giden parayı. İçeriden biri gammazlamış, belli. Savcılık da gereğini yapmış. Radikal de cup diye üstüne atlamış. Yalnız şurası var ki, derneklerde bu tür usulsüzlüklere (yolsuzluk demiyorum) öngörülen cezalar çok fazla, adeta insafsızca. Devlet neredeyse onlardan, dernek oldukları için intikam alıyor gibi. Sadece alevi dernekleri değil. Mesela 10 küsür yıl önce, bir basit yetki belgesini kaybeden derneğin tüm yönetim kurulu üyelerinin her birine 700 liralık cezalar isteniyordu. E, bunların çoğu, türbe dernekleri, cami, okul dernekleri vs, zaten sıradan gelir seviyesinde insanların kurduğu, kendine zor bakan dernekler. Savcının bir suçu yok, yasaların öngördüğü bu.