Alevi Kültür Dernekleri: Bu, Alevi hareketini bölmektir

Alevi Kültür Dernekleri: Bu, Alevi hareketini bölmektir
Alevi Kültür Dernekleri: Bu, Alevi hareketini bölmektir
Diyarbakır'da yapılan '1. Kürdistan Alevi Kongresi' sonrası açıklanan sonuç bildirgesine Alevi Kültür Dernekleri'nden itiraz geldi: Sonuç bildirgesi bizi bağlamaz. Bu Alevi hareketini bölmektir.

ANKARA - Demokratik Toplum Kongresi (DTK) tarafından düzenlendiği açıklanan Alevi konferansı, 2-3 Şubat 2013 tarihlerinde Diyarbakır ’da yapıldı. Toplantıyla ilgili Alevi kamuoyunda yürütülen tartışmalar nedeniyle Alevi Bektaşi Federasyonu’nun en büyük derneklerinden birisi olan ve konferansa katılan Alevi Kültür Dernekleri’nin Genel Başkanı Engin Gündük yazılı bir açıklama yaptı.

Engin Gündük, konferansla ilgili kamuoyuna yansıyan bazı bilgi ve ifadelerin ve açıklanan sonuç bildirgesinin genel tutum ve söylemlerinin reddettiği içeriklere sahip olmasından dolayı açıklama yapma gereği duyduklarını belirtti.

“KÜRDİSTAN KELİMESİ SONRADAN EKLENDİ”
Alevi kurumlarının, Alevilerin sorunlarının tartışılması, Alevilerin verdiği kimlik mücadelesinde çözüm ortaklarının çoğaltılması bakımından tartışma ortamlarını faydalı bulduğunu belirten Engin Gündük, "Laik ve demokratik bir Türkiye ’nin ancak elbirliği ile yaratılacağına inanmaktayız. Bu düşüncelerle Alevilerin sorunlarını gündeme getirmek bakımından yararlı olacağı düşüncesiyle Diyarbakır’daki toplantıya katıldık. Diyarbakır’da yapılacak toplantının formatı bizlere ’Alevi konferansı’ şeklinde bildirilmiş, ancak daha sonra kamuoyuna yansıyan açıklamalarda bilgimizin dışında ’1. Kürdistan Aleviler Konferansı’ ifadesinin kullanıldığı görülmüştür. Salondaki işleyiş de bir kongre işleyişine dönüştürülmüştür. Oysa, bilindiği gibi konferans ve kongreler, hem hedef hem işleyiş bakımından ve aynı zamanda sonuçları itibariyle farklılıklar arz etmektedir" dedi.

"SİYASAL FİGÜRLER MAKSADI AŞAN BİR GÖRÜNTÜ OLDU”
Toplantının yapıldığı salonda, siyasal figürlere de yer verilmiş olmasının kendileri açısından maksadı aşan bir görüntünün oluşmasına yol açtığını belirten Engin Gündük, konuyla ilgili itirazları dile getirmelerine rağmen tutumun değişmediğini söyledi.

Konferansın gerçekleştirilmesinde katkısı olan kurumların bazı konularda itiraz ve hassasiyetlerini dikkate aldığını ifade eden Engin Gündük, "Biz yaptık oldu’ mantığıyla hareket ettiklerini belirtti.

Engin Gündük, konferansta kendileri tarafından dile getirilen eleştirilerin, salonda yaptıkları konuşmaların, konferans düzenleyicisi kurumlara yakın yayın organlarında hiç ifade edilmediğini ve konuşmalarının bütününe katıldıkları gibi bir ima yaratıldığını söyledi.

"İTİRAZLAR DİKKATE ALINMADI, ARKADAŞIMIZ KURULDAN ÇEKİLDİ"
Konuşmalarda Alevilerin ne istediğinden ziyade, Kürt siyasal hareketinin Alevilere nasıl baktığı üzerinde yoğunlaşıldığını belirten Engin Gündük, "Aleviliğin ne olması gerektiği gibi bir tarif yapılmaya çalışılmıştır ki, biz her tür siyasal çevrenin bu tür yaklaşımlarını doğru bulmuyor ve reddediyoruz. Kongre bu yönüyle, Alevilerden ziyade Kürt siyasal hareketinin ihtiyaçlarına dönük bir organizasyon özelliğini taşıdığı görülmüştür. Kamuoyuna açıklanan sonuç bildirgesinin hazırlanması sürecinde bizler tarafından görevlendirilen arkadaşımız da sonuç bildirgesine itirazlarda bulunmuş, ancak bu itirazlar dikkate alınmamış ve arkadaşımız kuruldan çekilmiştir." dedi.

"MEZOPOTAMYA ALEVİLER BİRLİĞİ’NİN KURULUŞ KARARINA KATILMIYORUZ”
Sonuç bildirgesinde, Mezopotamya Alevi Birliği’nin kurulmasının kararlaştırıldığının açıklandığını belirten Engin Gündük, şunları söyledi:

"Alevi Kültür Dernekleri, üst çatı örgütümüz olan Alevi Bektaşi Federasyonu’nun en büyük iki bileşeninden biridir ve federasyondaki varlığını hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde sürdürme ve üst çatı örgütünü daha da güçlendirme kararlılığındadır. Dolayısıyla bizim Mezopotamya Aleviler Birliği’nin kuruluş kararına katılmamız söz konusu değildir, olamaz da. Bu yaklaşım tarafımızdan asla kabul görmeyecek bir durumdur ve yıllardır verdiğimiz mücadele çizgisine de aykırıdır, ayrıca Türkiye’deki Alevi hareketini bölmeye yönelik bir girişimdir.

Bizler, Aleviliği belli bir bölgeye sıkıştıran, belli bir etni site ile ifade eden yaklaşımları reddediyoruz. Ne bizim derneğimiz ne de temsil edildiğimiz Alevi Bektaşi Federasyonu, ’Türk Aleviler Birliği’ değildir. Bizler kendimizi böyle tanımlamadık. Onun içindir ki, içimizde her etnik kökenden Alevi vardır ve 72 millete aynı nazarla baktığımızdan herkesi kucaklayabilmekteyiz. Muş’taki, Bingöl’deki Alevi de, Balıkesir’deki, İzmir ’deki Alevi de aynı çatı altında birbirlerinin etnik kimliklerini sorgulamadan, birbirine ’can’ diyebilmektedir.

Siyasal amaçlı Alevilik tanım ve değerlendirmelerinin, Aleviliğin her etnik kimlik ve inançtan, her cinsiyetten insanı kucaklayan evrensel yanını zedeleyeceğine düşünüyoruz. Konferansta yaptığımız konuşmalarda da her siyasal çevrenin kendine göre bir Alevilik oluşturma niyet ve gayretlerinin yanlışlığına dikkat çektik. Ancak kamuoyuna yansıyan haberlerde, derneğimizin, söz konusu bildirgeye imza attığı gibi bir imaj yaratılmıştır ki, bu doğru değildir. Konferansın sonuç bildirgesinin derneğimizi bağlamadığını belirtmekte fayda görüyoruz."

DHA - Murat VAROL


  http://www.radikal.com.tr/1120189112018937

  YORUMLAR
  (37 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sanki din adamı gibi fetva veriyorsunuz.. - anlaşılmak

  Sn Baydemir sanki fetva veriyor gibisiniz. Açıkçası kul hakkı yemenin haram olduğunu duydum da kurşun sıkmanın haram olduğunu ilk defa sizden duyuyorum.Bence insanlık suçu ve mutlak barış söylemi daha mantıklı..

  alevi-etnik birlesimini anlamak - düsünür

  arkadaslar, alevi olmayip bu konduda fikir beyan edene saygimiz var ama birazda bilgi edinmek lazim. alevilik elbette bir dini inanc veya mezheptir ama farkinda olmazsanizda dünyada 1 milyarin üstünde sünni müslüman ve 2,2 milyar hiristiyan bulunurken sadece bir kac milyon alevi vardir. baska bir örnek yahudiliktir. bu inanc hristiyanliktan daha eski olmasina ragmen sadece bir kac milyon yahudi bulunyor. cünkü alevilikte, şabak, ehl-i hak, yaresan, ezidilikte ve yahudilik gibi inanclarda misyonerlik yoktur. isteyen herkes sünni veya hiristiyan olabilirken herkes alevi, ezidi veya yahudi olamaz. alevi, olmak icin alevi anne veya babadan dogmak lazim. yahudi anneden olunur. alevilikte, ezidilikte pir-soyu (dedelik) ve yahudilikte "kohanim" görevi babadan ogula gecer. yani dini önderlikte secmeli degildir. toparlayim, saydigim inanc sistemlerinde misyonerlik olmadigindan, bu dini inanclar "disariya", yani farkli etniteselere "gecmez". saydigim inanclar anne veya babadan, yani soydan geldiginden ebette bir tek etnisiteye baglidir. alevilik, şabak, ehl-i hak, yaresan, ezidi sadece kürtlerde var. arap alevisi dedigimiz nusayriler sadece araplar. bektasiler genellikle osmanli zamaninda devsirilen balkan halklarindandir. tahtaci denilen oldukca kücük bir kesim var ve onlarin etnik türk olma ihtimali var.

  bunu bari yapmayın - himone

  aleviliği kürt propagandasına nasıl dahil edebilirsiniz. hayır, ufacık çocukların eline taş vererek polisleri taşlatabilirsiniz, otobüsteki kızları cayır cayır yakabilirsiniz, sırf arap diye bölgeden göçe zorlayabilirsiniz ama aleviliği bu oyunlara dahil ederek hiçbir şey elde edemezsiniz. alevilerin hele büyük çoğunluğunun kürt olduğunu söylemek safsatadır. siz orta karadeniz'de, ege'de, akdeniz'de ne kadar türkmen alevi olduğunu biliyor musunuz? siz kimsiniz de alevileri propaganda malzemesi yapabiliyorsunuz? önce bölgede türkmen ve arap nüfusa yaptığınız baskılardan söz edin. lafa gelince herkes sevgi kelebeği...

  cahillik - badine

  burada yorum yapan bazi arkadaslar butun alevilerin kurt oldugunu iddia ediyor bu ne cahillik alevilik bir mezheptir etnik bir kokeni temsil etmez..bektasiler mesela cogunlukla turkmen kokenlidir..dersimdekiler zaza..hatayda arap alevileri, azerbeycanda azeri aleviler vs..

  Aleviler - urolog

  Alevilik bir dini inanctir. Bunun etnik kimligi olmaz. Örnek vermek gerekirse; arap, türk, kürt, iranli, pakistanli, afgan, hintli, berber, afrikali,bosnak ve bulgar(slav) müslüman var. Bu ümmet`tir. Aleviligin felsefesi insan sevgisi ve ezilenin yaninda olup zalime karsi cikmaktir. Aleviler ezilen kürdün de yaninda olmalidir, ezilen zencinin de, ezilen Myanmarlinin da. " Alevi hareketini bölmek" ne demek? Kürtler eziliyorsa sünni de olsa, safii de olsa, ateist de olsa bir alevi olarak dayanisma icinde olunmalidir. Ben bu aciklamayi yanlis buluyorum. Hakkaniyetin irki olmamali. Insafa gelin.

  aslini inkar eden haramzadedir - vakkaso

  nedense kurt alevilere kurtlukleri ile ilgilenmemeleri dayatiliyor. .butun insanlar dini inanclarinin yaninda milli kulturlerini de yasayabilirler(yasamalilar).tabiki biz aleviler butun insanlara ayni nazarda bakariz.bunu oyle anlamayan alevinin aleviliginden suphe duyarim.turkiyede aleviler,kurtler,turbanlilar,cingeneler,ve diger tum tam haklarina kavusmamis insanlar beraber mucadele etmelidir.bunun bir ornegide diyarbakirda yapilan alevi kongresidir.bu o kadar acik.

  PKK'nın Her zaman yaptığı şey - unutulur

  Bu adamların 1 Mayıs'ta Apo posteri açıp işçi emekçi ayağına yapması sizi şaşırtmıyor da bu mu şaşırttı. Kadınlar gününde bile kadınları toplayıp bağımsız kürdistan istiyorlar. Memurlar işçiler eylem yapmaya dursun anında kalabalığın ortasında alakasız slogan atan ergenler belirir. İstanbul'da 3 kişi bir araya gelse molotoflu çocuklar çıka gelir. Çünkü başkalarının mücadelesine saygıları yok. PKK'lılara göre dünya onların etrafında dönüyor. Kimsenin sorunu sorun değil.