Alevi mahallesine cemevi yerine cami

ANKARA - Alevi vatandaşların yoğun nüfusa sahip olduğu Akyurt içlesinin Saracalar Mahallesi’nde cemevi talebine karşılık yeni bir cami inşaatına başlandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, “Mahalle yakınında iki adet cami olmasına karşın, yeni bir cami inşaatına başladı. Burada Alevilerin istekleri dışında bir yapılanmaya gidiliyor” dedi.
Akyurt ilçesi Saracalar Mahallesi’nde vatandaşlarla bayramlaşan Ateş, cami inşaatı yapılan alanın yakınında düzenlediği basın toplantısında, mahallede yaşayan vatandaşların çoğunluğunun Alevi olduğunu ve bölgeye cemevi yapılması için belediyeye başvuruda bulunduklarını söyledi. Ateş, AKP’li belediyenin, mahalle yakınında iki adet cami olmasına rağmen, yeni bir cami inşaatına başladığını belirtti.
Ateş, mahallenin daha önce köy statüsünde bulunduğunu belirterek, Sünni vatandaşların yaşadığı iki köy ile birleştirilerek Sünni kökenli birini muhtar seçilmesinini sağlandığını ve daha sonra da mahalle statüsü kazandırıldığı ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Burada yaşayan vatandaşlarımızın yüzde yüzü Alevi inancına mensup. Arkada gördüğünüz iş makineleri çalışıyor, burada cemevi yapılması için başvuruda bulunuyor. Belediye her ne hikmetse, bu arkadaşlarımızın iradesine aykırı olarak cami yapıyor. Yakında iki cami daha var. Arkadaşlarımız cemevi yapılması için imza toplamışlar. Bu imzaları Başbakanlığa ulaştırılmalarını söyledim. Bu taleplerinin takipçisi olacağız. Sayın Başbakan bir taraftan Alevi çalıştayı düzenliyor, Alevi vatandaşlara demokratik haklarını vereceklerini söylüyor. Ama diğer taraftan da Ankara’nın merkezinde metropol sınırları içinde bu vatandaşların iradesine aykırı yapılanmaya giriyor. Bu insan haklarına da aykırıdır. Bu yöntemi 12 Eylül’de Türkiye yaşadı. 12 Eylül askeri döneminde, baskıcı, faşist dönemde, Alevi köylerine cemevi yapıldı. O vatandaşlar cemevi istiyorlardı, alın size cami dendi.”
Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş ise, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Saracalar Cami Yaptırma Derneği tarafından inşa edilen caminin, mahallenin ilk camisi olacağını söyledi. Adrese dayalı kayıt sistemine geçilmesinin ardından Saracalar, Hisar ve Yıldırım köylerinin Saracalar Mahallesi adı altında birleştiğini belirten Ayantaş, mahallenin imar planı yapılırken ibadethanelere ayrılan 3 bin 300 metrekarelik alana vatandaşlar tarafından cami yapımına başlandığını anlattı. Ayantaş, mahallede oturan Alevi vatandaşların cemevi yapılmasıyla ilgili taleplerinin de değerlendirildiğini ifade ederek, “Yeni yapılacak caminin yakınındaki 1500 metrekarelik alanı cemevi yapımı için ayırdık” dedi. (Radikal)