Alevi öğrenci raporuna AKP itirazı

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, mülteci sorunu da dahil olmak üzere tüm insan hakları ihlallerini araştıracak daimi alt komisyonlar kurulması kararı alırken...
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, mülteci sorunu da dahil olmak üzere tüm insan hakları ihlallerini araştıracak daimi alt komisyonlar kurulması kararı alırken, Alevi bir öğrenciye baskı yapıldığı iddiasını haklı bulan alt komisyon raporuna AKP'den itiraz geldi.
Komisyonun dün yapılan toplantısında, 'İfade, din ve vicdan özgürlüğü, her türlü şiddet, işkence, kötü muamele ve cezaevleri', 'ekonomik ve sosyal haklar, aile ve çocuk' ile 'yurtdışındaki insan hakları ihlalleri ve mevzuatın uluslararası hukuk normları çerçevesinde incelenmesi' konularında daimi çalışacak alt komisyonlar kurulması kararı alındı. Bu komisyonlar görev alanlarına giren konularda sürekli inceleme yapacak.
İstanbul'daki Ali Kul Çok Programlı Lisesi'nde görevli edebiyat öğretmeninin, Alevi bir öğrenci üzerinde baskı kurması ve dövmesiyle ilgili hazırlanan alt komisyon raporu ise oyçokluğuyla benimsendi. AKP'den Murat Yıldırım, Kerim Özkul ile Mithat Ekici'nin kabul oyu kullanmadıkları öğrenildi. Yıldırım'ın, "Öğretmen daha önce de çocukları dövmüş. Olayı Alevi-Sünni diye değerlendirmek mümkün değil. Psikolojik sorunlardan kaynaklandığını düşündüm" dediği, Ekici'nin ise, "Bu toplum için hassas bir konu. Alevilik-Sünnilikten ziyade, öğretmenin notu kıt, öğrenciler ile diyaloğu iyi değil. Çocuk Alevi ya da Sünni olabilir. Sorunu öğrenci-öğretmen ekseninde çözmek gerekir" diye konuştuğu kaydedildi.