'Alevi olduğu için yurttan atıldı!'

'Alevi olduğu için yurttan atıldı!'
'Alevi olduğu için yurttan atıldı!'
CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Cansu Çelik adlı öğrencinin Alevi olduğu için yurt kaydının yapılmadığını öne sürdü.

Ensar Öğüt, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Cansu Çelik'in iki yıl önce Muğla Milli Piyango Kız Yurdu'na girdiğini, bu yıl ise ailesinin durumu iyi olmadığı için borç alarak Muğla'ya gittiğinde para ödenmediği için kaydının silindiğini öğrendiğini aktardı.

Bunun üzerine kendisine başvurduklarını, Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde yurda alınmasının mümkün olmadığının kendisine aktarıldığını belirten Öğüt, "Ancak etnik yapısının Alevi olması nedeniyle bu sorunları yaşadığını öğrenmiş bulunuyorum. Bu durumu kınıyor ve lanetliyorum" dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'den Cansu Çelik'e sahip çıkmasını ve tekrar yurda alınmasını isteyen Öğüt, kendi adını taşıyan vakfın Çelik'e burs vereceğini söyledi.

Öğüt, "Bir çobanın kızı olan ve kendi çabasıyla bütün zorlukları aşarak okul kazanan bu kızımız için bütün sivil toplum kuruluşlarını, siyasi partileri, dernekleri ve vakıfları Gürcistan sınırında yaşayan çobanın kızını okutmak için yardım yapmaya çağırıyorum" diye konuştu. (AA)


  http://www.radikal.com.tr/1149993114999313

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Popüler kültür. - m.esenceli

  Sn. Vekil Alevi olduğu için yurttan atıldı açıklaması cazip olduğu için seçmiş gibi, haberden yurtla ilişiğinin kesilmesi durumunun ödeme ile ilgili olduğu anlaşılıyor.

  Laf olsun diye konuşmuş! - a1g2

  Devletin çatısının altına sığınmış hiç bir genç,siyasi düşüncesinden ve etnik yapısından dolayı ayrıma tabi tutulmaz ve yurttan atılmaz.Yurttan çıkarılmanın belirli gerekçeleri vardır ve sizin söylediklerinizden dolayı öğrenci yurtttan çıkarılmaz.Böylesine araştırmadan yalan söyleyerek kurum ve kişileri suçlayan siz milletvekili, TBMM'ye yakışmıyorsunuz.sizi kınıyorum.

  Vekil böyle yaparsa... - Dedemkorkut

  "Muğla'ya gittiğinde para ödenmediği için kaydının silindiğini öğrendiğini aktardı.Bunun üzerine kendisine başvurduklarını, Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde yurda alınmasının mümkün olmadığının kendisine aktarıldığını belirten Öğüt, "Ancak etnik yapısının Alevi olması nedeniyle bu sorunları yaşadığını öğrenmiş bulunuyorum. Bu durumu kınıyor ve lanetliyorum" dedi." Yukarıdaki cümleler, haberden alıntıdır. Soru şu: Sn. Vekil:Eğer öğrencinin alevi olması nedeniyle bu sorunları yaşadığını öğrendiysen, atılmayla ilgili bildiklerini net biçimde açıklamalıydın. Müphem bir cümleyle okuyucunun aklını karıştırmamalıydın.

  BU ZIHNIYETE LANET OLSUN - kizilmezrali

  Her turlu ayrimciliga,Her turlu haksizliga,Her turlu vicdansizliga sebebiyet veren karanlik zihniyete lanet olsun. Hayati zehirliyorlar...

  Alevilerin kurumsallasma vakti geldide geciyor bile. - ozgurdunya

  Bu olaydan da anlasilacagi üzere Alevilerin kurumsallasma vakti gelmistir. Bulundugu her yerde rahat edebilecegi mahallesini, yurdunu, okulunu, dersanesini ve ibadethanesini kurmali. TC'nin sunnilestirme politikalarina ancak bu sekilde karsi koyup kültürünü koruyabilirler. Tabiki bu durum direk hedef olmalarina neden olacak ama asimile olmaktansa savasmak daha onurlu. Bu baglamda Kürtlerin gösterdigi direnis sürecini alevilerde baslatmali ve göstermeli. Gücümüz hakli olmamizdan geliyor. Bakarsak hanefi sunni islamin yayilmasi Türkiye'de FG cemaatinin kurdugu dersane, yurt, özel okul ücgeniyle saglandi. Türkiye'nin modern düsünceli insanlari bu gerici carka alternatif yaratmali Aziz Nesin'in okulu gibi alternatif egitim sistemleri yaratip yeni özgürlükcü ve özgür düsünebilen bir nesil egitilmeli yoksa Türkiye'nin gelecegi cemaat yurtlarinda yetismis, beyinleri yikanmis, gerici genclere kalacak gibi görünüyor.

  Cagri - Ari Zerdüst

  Sorun sadece haksizliga ve hakarete ugruyan bu kiz ise pekala siz bir vekil olarak onun masraflarini karsiliyabilirsiniz.Fakat sorun o kadar büyük ki,milyonlarca cocuk böylesi haksizliklara ugramakta.Bu bir toplumsal sorun.Ne hikmetse CHP liler toplumun yüzyillik olan bu sorunlari hem bireyselstiriyor ,hemde günlük basit bir sorunmus gibi yaklasiyor.Öyle olmadigi daha dün Fetullah ve izzetfetullah tarafindan Tuzlucayirda temelini atiklari cemcamii törenninde görüldü.Bana göre cHP buna sesiz kalisini bu cocuga yapilan haksizlikla örtmeye calisiyor.CHP bu cocukca siyaseti terk etmeli adam gibi demokratik siyaset yapmali.CHP li arkadaslar yine bana kizacak ama baska ne yazabilirim ki!

  kin ve düşmanlık. - likapa

  yüzbinlerce öğrenci var devletin yurtlarında kalan bunların hepsi sünni mi? chp nin bütün derdi türkiyede alevi sünni düşmanlığı yaratmak. tarihten beri oynadığı oyunun aynısını yine oynuyor.chp halkı kin ve düşmanlığı sevkediyor.cumhuriyet savcılarına duyurulur. bir salonda 7 kişi çalışıyoruz, ikisi alevi, birbirimize ailecek gidip geliyoruz da.hatta inanç hiç konuşulmuyor bile bizde. biz hiçbir sorun yaşamıyoruz ama chp ye bakarsan türkiyede alevilerle sünniler birbirine düşmanmış da bizim haberimiz yokmuş.bu ülkeye en büyük kötülüğü chp sırf alevi oyları için yapıyor.oyları başkasına gitmesin diye alevilerin üzerine müthiş bir psikolojik baskı yapıyor.artık bu kesimin bunu görmesi lazım.