Alevi örgütleri Reyhanlı'ya gidiyor

Alevi örgütleri Reyhanlı'ya gidiyor
Alevi örgütleri Reyhanlı'ya gidiyor
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 51 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırının ardından, Alevi-Sünni geriliminin artması üzerine Aleviler gelişmeleri mercek altına aldı. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez ve Hacı Bektaş Dergâhı Postnişini Veliyettin Ulusoy ile 584 Alevi kültür derneğinin temsilcileri yarın Reyhanlı’ya giderek gelişmeleri inceleyecek.
Suriyeli mültecilerin yoğun olarak yerleştiği Reyhanlı’da geçen hafta meydana gelen patlamaların ardından yapılan bazı açıklamalar Alevi-Sünni gerilimini de körükledi. Bunun üzerine Alevi örgütleri harekete geçti. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, önceki hafta ‘3. Büyük Alevi Kurultayı’nı yapan derneklerle Reyhanlı’ya gitme kararı aldı. Vakıf başkanı Geçmez, Hacı Bektaş Posnişini Veliyettin Ulusoy, Hubyar Sultan Vakfı ve çok sayıda Alevi örgütü yarın ‘Aleviler Reyhanlı’da’ sloganıyla Reyhanlı’ya gidecek.
Aleviler Reyhanlı’da ilk olarak patlamalarda yaşamını yitirenlerin ailelerini ziyaret edecek. Ardından heyet sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcilikleri ile belediye ve kaymakamlığı ziyaret ederek gelişmeler hakkında bilgi alacak. Heyet izin verilmesi durumunda mülteci kampına da gidecek.
Vakıf başkanı Geçmez, “Kendi gözümüzle görmek istiyoruz. O kadar değişik açıklamalar var ki, gerçeği anlamak için böyle bir harekete geçtik. İnceleme sonunda bir rapor hazırlayacağız. Bu raporu hem siyasi parti liderlerine hem de kamuoyuna açıklayacağız” dedi. Geçmez sözlerini şöyle sürdürdü:
“Reyhanlı mültecilerin, Arap Alevilerin yoğun olduğu, aynı zamanda hükümetin yoğun olarak çalıştığı bir yer. Bunun yanı sıra ne kadar gizli istihbarat örgütü varsa hepsi orada cirit atıyor. Ayrıca oradaki arkadaşlarla yaptığımız görüşmelerde, Suriye’deki çatışmalardan önce sorun yaşamadıklarını ama özellikle Suriye kökenli mültecilerin Alevilere tehdit savurarak gezdiğini anlattı. Yaşananlara Alevi penceresinden bakacağız.”