Alevi örgütlerinin miting kavgası

Alevi örgütlerinin miting kavgası
Alevi örgütlerinin miting kavgası
Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez, Alevi Bektaşi Federasyonu'nun İzmir'de ikinci miting başvurusu yapmasını doğru bulmadıklarını belirtti.

İSTANBUL - Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı, İzmir’de düzenlenecek büyük Alevi Mitingi öncesi Okmeydanı Cemevi’nde bir basın toplantısı düzenledi.

Vakıf Başkanı Ercan Geçmez, Alevi tabanını görmeden Alevi örgütlenmesi yapılamayacağını belirterek, Alevi tabanının ortak hareket etmek istediğini dile getirerek “Demokratik Alevi hareketindeki tüm Alevi örgütleri bu mitingi birlikte yapmalıdır. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve tüm Alevi örgütleri bu mitingde yer almalıdır. Alevi örgütlerini dışarıda bırakmak doğru değil. Alevi örgütleri sadece bir dolgu malzemesi olarak kullanılamaz. Alevi Bektaşi Federasyonu bu tutumundan vazgeçmeli” diye konuştu.

Büyük Alevi Kurultayı’nı yüzlerce Alevi örgütü ile birlikte yaptıklarını anımsatan Geçmez, İzmir Gündoğdu Meydanında 6 Mart’ta düzenlenecek mitingin kararını bu kurultayda yüzlerce Alevi örgütünün katılımı ile aldıklarını kaydetti. İki miting başvurusunun Alevi hareketi adına sorun yaratacağını söyleyen Geçmez, ABF’yi başvurusunu geri çekmeye ve kurultay kararlarına saygı duymaya çağırdı.

İzmir mitinginin, Alevilerin demokratik taleplerinin dile getirilmesi adına düzenleneceğini söyleyen Geçmez, “İzmir mitinginin kimseye siyasi ikbal yolu açmasına izin vermeyeceğiz” dedi. Türkiye ’de Aleviler adına milletvekili olmayı düşünenlerin de önce kendi tabanlarından izin almaları gerektiğini belirten Geçmez, sadece Alevilerin sorun yaşamadığını, bütün azınlıkların ciddi bir asimilasyona tabi tutulduklarını dile getirdi.

“MİTİNGİ KURULTAY İNİSİYATİFİ GERÇEKLEŞTİRMELİ”
Toplantıda Sarıyer Alevi Kültür Derneği adına konuşan Rıza Çıplak, Büyük Alevi Kurultayı’nın, Alevi örgütleri arsında fiili birliktelik yarattığını ve bu sürecin devam etmesi gerektiğini vurgulayarak “Kurultay inisiyatifinin miting kararını destekliyorum. ABF dernek gibi davranıyor. ABF dernek değil, derneklerin bileşeni. Böyle hareket etmeli” dedi.

Canların Kızılyolu adına konuşan Muharrem Coşkun da şunları söyledi:
“Avrupa Alevi hareketini görmezden gelmek kimsenin haddine değildir. Biz ABF’nin düzenlediği eylemlere de katıldık. Gücümüz oranınca Alevi örgütlerinin eylemlerine destek veriyoruz. Bu kurultay yüzlerce Alevi kurumunun katılımı ile yapıldı. Biz kurultayda ‘ikrar’ verdik. ‘İkrar’ımızdan dönmeyiz. Alevilikte ikrardan dönmek yol düşkünlüğüdür.”

Hubyar Sultan Alevi Derneği’nden Ali Kenanoğlu ise Alevi örgütlerinde tabanın sesine kulak verilmesi gerektiğini, bunun için de tüm kurumların bir temsilci ile yer alacağı ‘Alevi Meclisi’nin oluşturulabileceğine işaret ederken Akdeniz Sosyal Dayanışma Eğitim Sağlık ve Kültür Vakfı Başkanı Ali Topacık da “Biz Antakya, Adana ve Akdeniz bölgesi Alevileri olarak, kurultay kararlarının arkasındayız. Bu mitingi kurultay inisiyatifi gerçekleştirmelidir” diye konuştu.(anka)