'Alevi ve Sünni kardeştir'

Dünya Ehli Beyt Vakfı, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca düzenlenen 'Kerbela Vakası'nın Yıldönümü ve Aşure Günü'nde kardeşlik mesajları verildi.

ANKARA - Dünya Ehli Beyt Vakfı, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca düzenlenen 'Kerbela Vakası'nın Yıldönümü ve Aşure Günü'nde kardeşlik mesajları verildi. Diyanet Vakfı Konferans Salonu'ndaki toplantının açılışında vakıf başkanı olan Fermani Altun, şu çağrıyı yaptı:
Din adına teröre kınama
"İslam âleminin yürüdüğü çizgi tektir. İnandığımız bütün değerler aynıdır, ayrı değildir. İnanmayanlar da olabilir, onlara da saygı duyarız.
Ancak, Müslümanlar arasına nifak sokulmak istenmekte. Bu çağda, Alevi-Sünni ayrımını kabul etmiyoruz. Bu ayrımı yapan insan değildir.
Kainatın anayasası Kuran-ı Kerim, insanların kucaklaşması için birçok ayet gösteriyor. Son yıllarda din adına yapılan terörü kınıyoruz. İslamı mezhep çatışmalarıyla bugüne kadar düşman eden anlayışları kabul etmiyoruz. Hepimiz kardeşiz."
'Şer odaklarına dikkat'
Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu da, İslam'ın dünyanın farklı değerlerle ilişki içinde, yeni ve özgün tarzlar ürettiğini belirtti. Aleviliğin de Müslüman tahayyülü içinde İslam'ın diğer kolları gibi önemli bir yönelim olarak herkese saygı- değer bir katkı sağladığını vurgulayan Bardakoğlu, şunları söyledi:
"İslam'ın Alevilerce içselleştirilen biçimi, manevi zenginliği sevgiyle öne çıkaran bir gelenek üretmiştir. Aleviler, kültürümüzün en ağırlıklı temalarından biridir. Bu zenginlik, birlik ve beraberlik, içte ve dışta, marjinal sayılabilecek bazı şer odaklarının dikkatini çekiyor. Art niyetli bu odaklar, toplumdaki bütün kültürel aidiyetlerin, dinsel çeşitliliğin zaafa düşmesini bekliyor, hesaplarını toplumun bu alanda göstereceği ihmalkârlıklara bağlıyor.
Kuran'ı dinde temel kriter olarak kullananların birbirine düşmanlık beslemesi düşünülemez. Ne yazık ki tarihte bu kardeşliği siyasi çıkarları lehinde kullanıp bozanlar hiç de eksik olmamıştır. Bugün bize düşen, zihin açıklığı ve aydınlık bir din tasarrufu içinde kardeşliğin önemini keşfetmek, tarihte gerçekleşmiş olaylardan ders çıkarmaktır."