Aleviler: Beklenti yaratıldı

İSTANBUL - Alevi kuruluşları yaptıkları ortak açıklamada, Kürt sorununa yönelik ‘demokratik açılım’ın toplumda beklenti yarattığını ve milliyetçi kışkırtmaların yeni acılar yaşanmasından başka bir şeye hizmet etmeyeceğini belirtti. 
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Fevzi Gümüş ve üyesi Hüseyin Yılmaz, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği’nden Ali Kenanoğlu, Özgür Demokratik Alevi Haraketi’den Ergin Doğru, Sacayak Dergisi’nden Ahmet Koçak ve Alevi Bektaşi Federasyonu’ndan Hatice Altınışık’ın katıldığı basın toplantısı dün İstanbul İHD’de yapıldı.
Ortak açıklamada, “CHP, MHP ve Genelkurmay’dan gelen açıklamalar açılımı olumsuz etkileyecek kaos ortamı oluşturdu. Milliyetçi kışkırtmalar yeni acıların yaşanmasından başka hiçbir şeye hizmet etmeyecek. Çözümde öncelik toplumun tüm kesimlerine güven verecek bir politik tutumdur. İzlenecek politikalar, şeffaf uygulanmalı. Bu kadar iddialı açıklamalara karşın sorunun çözümünde muhatabın kim olacağı hâlâ karanlık bir nokta” denildi. (Radikal)