Aleviler 'Dergâhıma dokunma' dedi

Alevi ve Bektaşiler, tarihi 1500'lü yıllara dayanan Karaağaç Tekkesi'nin kalıntılarının bulunduğu arazinin imara açıldığını belirterek, bu kararı alan Büyükşehir Belediyesi'ni protesto etti.

İSTANBUL - Alevi ve Bektaşiler, tarihi 1500'lü yıllara dayanan Karaağaç Tekkesi'nin kalıntılarının bulunduğu arazinin imara açıldığını belirterek, bu kararı alan Büyükşehir Belediyesi'ni protesto etti. Kalıntıların bulunduğu Beyoğlu Sütlüce Mahallesi'ndeki alanda bir araya gelen yaklaşık 200 kişi Hz. Ali, Atatürk ve Hacı Bektaş Veli fotoğrafları taşıdı.
Yakalarında 'Dergâhıma dokunma' yazılı kâğıtlar takan grup adına Alevi-Bektaşi Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Hüsniye Takmaz konuştu. Kalıntıların 2006 mayısında 'korunması gerekli kültür varlığı' olarak tescil edildiğini anlatan Takmaz, buna karşın arsanın kasımda KİPTAŞ tarafından kurulan bir şirkete satıldığını ve iki gün sonra da Büyükşehir Belediye Meclisi'nce 'özel proje alanı' olarak imara açıldığını söyledi. Belediyenin kararına itiraz ettiklerini anlatan Takmaz, "Henüz cevap gelmedi. 8 Şubat 2007'de süre dolacak. İç hukuk yolları tükeninceye kadar mücadelemize devam edeceğiz. Sonra da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracağız" dedi. Alevi-Bektaşi Federasyonu Genel Yönetim Kurulu üyesi Ali Turan İldem'se "Büyükşehir Belediyesi, KİPTAŞ aracılığıyla bölgeyi ticaret, otel, rezidans yapılmasına olanak tanıyan 'özel bir kararla' yapılaşmaya açtı. 1826 yılında tekkeler yıkılmış, tekke babaları sürgün
edilmişti. Padişahın eksik bıraktığı işi AKP'li belediyeler tamamlamak istiyor" diye konuştu.