Aleviler eşit yurttaşlık istedi

Aleviler eşit yurttaşlık istedi
Aleviler eşit yurttaşlık istedi

Binlerce kişinin katıldığı miting nedeniyle emniyet sabahtan itibaren birçok yolu trafiğe kapattı.

Alevi örgütleri dün düzenledikleri miting ile bir kez daha 'ötekileştirmeye' karşı çıktılar. Aleviler eşit yurttaşlık isteğini vurguladılar.

Alevi dernekleri ve cemevleri tarafından Kadıköy İskelesi’nde dün ‘Eşit Yurttaşlık’ mitingi düzenlendi. ‘İnkârcılığa, asimilasyona karşı eşit yurttaşlık ve inanç özgürlüğü’ sloganıyla düzenlenen mitinge binlerce kişi katıldı.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü, miting nedeniyle dün miting bitene kadar Boğa Meydanı’ndan Rıhtım Caddesi’ne kadar tüm yolları, Söğütlüçeşme Caddesi’nden rıhtıma inen ara sokakları, Kadıköy Belediyesi önünden Söğütlüçeşme Caddesi istikameti ve Rıhtım Caddesi’ne inen bütün sokakları trafiğe kapattı. Saat 10’da başlayan mitinge katılım yüksek oldu. Aleviler miting alanında taleplerini haykırarak, demokratik bir anayasa ve eşit yurttaşlık hakkı talebinde bulundu. Mitinge katılan vatandaşlar sık sık, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganlarını atarak “Cem evimize uzanan eller kırılsın”, “Haksızlık karşısında asla boyun eğmeyeceğiz”, pankartlarını taşıdı. Siyasi parti pankartlarının ve renklerinin yer aldığı mitinge Alevi örgütleri, sendika, sivil toplum örgütleri, meslek odaları, dernekler de katıldı.
Saygı duruşuyla başlayan mitingde konuşan Şahkulu Sultan Vakfı Başkanı Mehmet Tural, Aleviler’in inanç ve felsefesinde, etnik ve kimliksel ayrılıklar bulunmadığını belirterek, “Herkesle eşitiz, kardeşiz” dedi.
Cami-cemevi projesinin samimi olmadığını söyleyen Tural, “Bizleri Sünni kardeşlerimizle farklı inanç anlayışı ve tapınma biçimleriyle zorla bir araya getirip çatıştırmak, asimile etmek istiyorlar. Buna Sünni dostlarımız da biz Aleviler de rıza gösteremeyiz” ifadelerini kullandı.
Tural, Türkiye ’de yaşayan Rum ve Ermeni azınlıklara mallarının iade edildiğini kaydederek, “1925 yılında Alevi dergâhlarının mallarına da el konulmuştur. Bu malların bir kısmı hâlâ devletin elinde, bir kısmı da eşe dosta peşkeş çekilmiştir. Dolayısıyla Aleviler’in talebi şudur: El konulan, gasp edilen mallarımızı bize iade edin. Biz bunları size yediremeyiz. Bunları sizden talep ediyoruz. Haklarımızın ve mallarımızın iadesi, hukuki, ahlaki ve vicdani bir sorumluluktur” diye konuştu. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül ise, “Biz, kainatın aynasıyız, Türkiye’nin gerçeğiyiz. Türkler, Kürtler, Ermeniler, Romanlar, Aleviler, Antikapitalist Müslümanlar, Çarşı’dan gelenler, Gezi Meydanı’nı inletenler, hepsi burada, Türkiye burada. Bunu görmeyenler kördür, sağırdır” dedi.
Garip Dede Dergahı Başkanı ve Dedesi Celal Fırat, mitingi, Aleviler’i ötekileştirmek isteyenlere “dur” demek için düzenlediklerini belirtti. HDP Eş Genel Başkanları Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş da mitinge katıldı.


  http://www.radikal.com.tr/115880011588004

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hak - zugas 13

  miting alanında bir insanı alevi diye yuhlattıran, yuhlayanlardan hak almaya çalışıyoruz. elimizde mızraklar yel değirmenlerine karşı savaşıyoruz sanki

  BU BÜYÜK BİR ÇELİŞKİDİR - pispor

  devlete karşı olan Aleviliğin özünde sen devletten eşit yurttaşlık iste devlette sana cami cem evi projesini ileri sürerek al sana eşit yurttaşlık der dedene süpürgecine de hizmetlisinede maaş elektrik su bedava olmadı cem evinede Klima sonrası evet eşit yurttaşlık daha ne istiyorsun der sana Alevi kardeşim sen önce özüne dönmelisin Aleviliğin temel ilkeleri nedir devlet alevileri için neyi ifade eder eşit yurttaşlık alevilerin sorunlarını çözer mi adamcağız bar bar bağırıyor tek millet tek dil tek "din" tek vatan tek bayrak diye diye iflahı söküldü (ha sadece iki yüzlülükten "Tek Din"i diyemiyor buna cesareti yok peki senin cesaretin var mı seninde yok senin camide ne işin var senin çocuğunun zorunlu din dersinde ne işi var senin devlet ile ne işin var vergini verme o vergi ile cem evini yap elektriğini suyunu öde eşit yurttaşlık istemek devletten sayın kardeşim kusura bakma buna resmen "düşkünlük" denir

  YORUMU OKUYANA BIRAKIYORUM.. - anlaşılmak

  Evet bir ülke düşünün bazı gerçekleri vardır bunlar anlaşılır anlaşılmaz yapılmış ve unutulmuş katliamlardır..sonra kalabalıklar oluşmuş yürümüş yürümüş yürümüşler yolun sonunu bulamamışlar o anlaşılmaz katliamlar yıllar geçtikçe devam etmiş onlarda sonuçsuz yürümüşler. sonra kendilerine korku tapınakları inşa edilmiş ve içlerine hapsedilmişler zamanı geldikçe yine gündem değişikliklerinde alınıp yakılıp kesilmiş ve yıkılmışlar yapılanları herkes gibi kendileride izlemiş ve unutmuşlar nesiller boyu bu korku virsünüde birbirlerine aşılamayı unutmamışlar.bunu bilen bazı akıl yoksunu kişiler nede olsa kahraman ilan edileceklerinden bazılarının kapılarına, evin duvarlarına işaret koymuş, bazısı davul çalmış ve bazısı da nerelerine soktukları mumu hatırlayıp örnek vermişler tabi yine bunlar yürümüş yürümüş ve korku üzerine inşaa ettikleri yuvarlarına geri dönmüşler işte öylesine bir ülke ve yürüyenleri..varın burası neresi kim bu yürüyenler siz düşünün tüm hikaye bu yorumu okuyana bırakıyorum..

  imkansız gibi bir şey. - hakanhydar

  ben kendimi bildim bileli istiyoruz şu eşit yurttaşlığı da, vermiyorlar arkadaş vermiyorlar, zor çok zor. "Hatta ve hatta ateistin bile hakkını koruyacağız" zihniyetiyle de bu daha da zor.