Aleviler hak ve adalet için Londra'dan seslendi

Yüzlerce Alevi, Londra’daki ’Asimilasyona, ayrımcılığa ve savaşa hayır’ mitinginde barış ve demokrasi çağrısı yaparak hak ve adalet istedi. Köln, Mersin, Adana, Ankara , İzmir, Kadıköy, Strasbourg ve Berlin mitinglerinin ardından Londra’da düzenlenen mitingde Aleviler ilk kez Trafalgar Meydanı’nda toplandı. Britanya Alevi Kültür Merkezleri ve Cemevleri’nin ortaklaşa düzenlediği ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun da destek verdiği mitinge, Avrupa ve Türkiye ’den de çok sayıda Alevi kurum temsilcisi ve kişi katıldı. Aleviler mitingde, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ve zorunlu din derslerinin kaldırılmasını, cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesini, ayrımcılık, asimilasyon ve savaş politikalarına son verilmesini, Kürt sorununda demokratik ve barışçıl çözümün sağlanmasını istedi. Bu taleplerin yanı sıra mitingde, Suriye’de işgalci ve müdahaleci savaş politikaları eleştirildi.
Mitinge Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turgut Öker, İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi Başkanı İsrail Erbil de katıldı. Semah dönüldü, barış güvercinleri uçuruldu. İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi Başkanı İsrafil Erbil, “Adalet için, hak arayışı için, laik ve demokratik bir Türkiye için, asimilasyona ve savaşa hayır demek için buradayız. Daha önce Ankara’da, Strasbourg’da bir araya gelen yüz binlerce Alevinin sesine ses katmak için buradayız” dedi. Konuşmasında AK Parti hükümetini sert dille eleştiren İsrafil Erbil, Türkiye’de sultanlığa dayalı bir iktidarla karşı karşıya olduklarını, adalet ve demokrasinin tıkandığını öne sürdü.

Kırmızı kart gösterdiler

“Başbakan’a kırmızı kart gösteriyoruz” diyen Erbil’in ardından ellerindeki kırmızı kartları kaldıran Aleviler de “Mezhep savaşı istemiyoruz”, “Yaşasın Pir Sultan mücadelemiz”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları attı. Binden fazla Alevinin katıldığı mitingde, Alevi kurumları dışında yöre dernekleri, çok sayıda siyasi parti ve örgüt, meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi de yer aldı.