Aleviler kahvaltıda buluştu

Aleviler kahvaltıda buluştu
Aleviler kahvaltıda buluştu
Antalya'da Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya Şubesi tarafından Konuksever Mahallesi'ndeki cemevinde pazar kahvaltısı verildi.

RADİKAL - Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya Şube Başkanı Tufan Eroğlu, birlik ve dayanışmayı pekiştirmek amacıyla gerçekleştirdikleri pazar kahvaltısının Ramazan ayına denk geldiğini söyledi.

"Bizim için bütün günler kutsal" diyen Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz geleneksel olarak her yıl dayanışma yemekleri yapıyorduk. Son iki yıldır bunu da yapamadık. Canlarla, dostlarla birlikte olabilmek için, yaz başında Elmalı'daki Abdal Musa şenlikleri öncesi bir kahvaltı vermeye karar verdik. Çünkü yaz tatiliyle birlikte birçok insan yaylalara ve tatile gidecek. Sonbahara kadar da insanları toplama şansımız yok. Bu nedenle yaz başında böyle bir kahvaltıyı verelim istedik. Kahvaltımıza Alevi olmayanlardan da katılımlar oldu. Cemevimiz herkese açık." 

Önümüzdeki hafta düzenlenecek Uluslararası Abdal Musa Şenlikleri için de hazırlıklar yaptıklarını anlatan Tufan Eroğlu, ardından Sivas katliamının yıldönümü nedeniyle 2 Temmuz'daki etkinlikler için çalıştıklarını söyledi.

ÖNEMLİ OLAN BİRBİRİMİZİ İNCİTMEMEK

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Zeynel Can da Ramazan ayında kahvaltı verilmesinin bir mahsuru olmadığını söyledi. Ramazan ayındaki kahvaltının herkesin inancını özgürce yaşayabilmesinin bir yansıması olarak görülmesi gerektiğini belirten Zeynel Can, toplumun barışa, kardeşliğe ihtiyacı olduğunu vurguladı. Bu tür etkinliklerin Ramazanı ölçü alarak 'Hiçbir şey yenmez içilmez' tavrının doğru olmadığını belirten Zeynel Can, "Her inancın dışında farklı inançlar da var. Oruç tutanlar da var, tutmayanlar da. Önemli olan birbirimizi incitmemek. Saygı duymak, dikkat etmek. Orucun tutulduğu bir mekanda da hiçbir Alevi, onları rahatsız edecek bir davranış içinde olmaz" dedi.

BERKİN ELVAN RESMİ

Gezi Parkı olayları sırasında hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın ekmekle birlikte tasvir edilen karakalem resminin de asılı olduğu cemevinde, Berkin Elvan için "Berkin artık insan sevgisinden, barıştan yana olan, herkesin sahiplenmesi gereken bir çocuk . Bu nedenle Berkin artık bütün dünyanın bir simgesidir bizim nazarımızda" değerlendirmesinde bulunuldu.
Alevi dedesi ve Gebizli Mahallesi Muhtarı Kenan Akbaba da İslam dininin sevgi ve hoşgörü dini olduğunu söyledi. Akbaba, birlik ve dayanışmayı pekiştirmek amacıyla verilen kahvaltıya Sünnilerin de katıldığını söyledi
DHA