Aleviler: Mesaj değil adım bekliyoruz

Aleviler: Mesaj değil adım bekliyoruz
Aleviler: Mesaj değil adım bekliyoruz
Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in mesajları genel olarak olumlu karşılandı. Ancak Aleviler artık somut adım atılmasını istiyor.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in Alevilik konusundaki açıklamaları ve cemevlerine yasal statü tanınması için vakıf yönteminin tartışılmaya başlaması, Alevi cephesinde farklı yankı buldu. Alevi cemaati mesajları sıcak bulsa da asıl önemli olanın somut adımlar olduğu konusunda hemfikir. 

Görmez: Alevi Aleviliği yaşasın


Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in, “Aleviler tarihten gelen alışkanlıkları isterlerse yapsın. Bu ülkede bırakalım Sünni vatandaşımız Sünniliği, Alevi vatandaşımız Aleviliği yaşasın. Ateist de kendi değerlerini, kendi arayışını kendisi değerlendirsin” sözleri, bir süredir Alevi kesimle gerginlik yaşayan hükümette yumuşama eğilimi olarak değerlendirildi. Görmez’in bu sözleri daha önce Alevi kanaat önderleriyle yaptığı kapalı toplantılarda da dile getirdiği öğrenildi. Cemevlerine yasal statü tartışmaları çerçevesinde vakıf formülünün tartışılması da yeni bir açılımın ayak sesleri olarak değerlendirdi. Ancak Aleviler hem Görmez’in sözleri, hem de vakıf formülüne mesafeli yaklaştı. Bu konuda Cem Vakfı Başkanı Prof. İzzettin Doğan, diğer vakıf ve kanaat önderlerinden ayrı bir yaklaşım sergileyerek, ‘Hükümetin bir açılım hazırlığı içerisinde olduğuna ilişkin bilgi sahibi olduğunu ve bu sözlerin de açılımın habercisi’ olduğunu söylerken, diğer Alevi dernek, vakıf ve kanaat önderleri ise Görmez’in sözlerini samimi bulmadıklarını ifade etti. Alevi kesiminden tepkiler şöyle:

Devlet sadece hakemlik yapsın

Hacıbektaş Dergahı’nın postnişini Veliyettin Ulusoy: Bizim istediğimiz herkesin kendi inancını yaşaması, ama devletin de hiçbir inancı kucağına alıp öbürlerini itmemesi. Devlet sadece hakemlik yapsın. Ama bu sözlerin samimi olmadığına ilişkin şüphelerimiz çok fazla. Yoğurdu üfleyerek yiyoruz. Çünkü sütten ağzımız çok yandı. Bizim kimseye bir zararımız olmaz. Biz ayrılıkçı değiliz, el ele beraberce, birbirimize saygı duyarak yaşamak istiyoruz, bunu bize çok görmesinler. Cemevlerinin vakıf olup olmaması da çok önemsediğim bir şey değil. Bizim inancımız vakıflarla idare edilmiş yasak olmadığı dönemde. Ama bu kesinlikle taleplerimizi karşılamıyor. Bizim birinci talebimiz devletin elini inançlardan çekmesi. Şu anda yaptığımız şey Tekke ve Zaviye Kanuna aykırı. Cemevlerinin açılması, dede sıfatının kullanılması, dergahların kullanılması hep yasak. Biz Cumhuriyetin kurulmasında en fazla emeği geçen insanlarız ama ahdi vefa olmalı. Cumhuriyetten memnunuz ama istediğimiz bulamadık. Dergahlarımız kapandı. Okullarımızın kapısı kapandı, öğretmen yetiştiremiyoruz dini öğretecek. Ustaca bir asimilasyon politikası da uygulanıyor.

Bu mesajlar olumlu ama yeterli değil


Cem Vakfı Başkanı Prof. İzzettin Doğan: Diyanet İşleri Başkanı’nın açıklaması olumlu bir açıklamaydı ama yetmez. Bizim AİHM’de açtığımız davalar var ve hükümete 4 Eylül ’e kadar savunmasını yapması için yazı gönderildi. Sayın Görmez beyanatında, ‘hızlanmamız lazım’ derken ima ettiği şey bu davanın karar aşamasına gelmesi. Açılımla ilgili hükümette bir çalışma var. Bunu Başbakan, akil insanlar toplantısında dile getirmişti. Hatta Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın bu konuya tahsis edildiğini, bu konuda çalışma yürüttüklerini, bazı Alevilerle birlikte proje hazırladıklarını anlatmıştı. Ama henüz bir gelişme olmadı. Görmez’in, sık sık bu konuda pozitif beyanlarda bulunması da projeye destek verdikleri anlamına geldiğini düşünüyorum. Cemevleri için oluşturulacak vakfın, ne tür faaliyet göstereceği, statüsünün ne olacağını bilmek lazım. Ben olsam Diyanet İşleri Başkanlığı’nın statüsünü değiştiririm.

Başbakan bir hafta Alevi köyünde kalsın


Araştırmacı Yazar Ali Murat İrat: Diyanet İşleri Başkanı’nın cümlesini olduğu gibi alırsak imza atarım ama tek başına yeterli değil. Ama iyi niyetli sözlerle de olacağı yok. Kurumsal değişiklikler olması lazım. Bakan Faruk Çelik ilk çalıştaylarda düzgün tavır sergiledi, iyi niyetliydi de ne oldu? İyi laflarla olmuyor. Nesimi’nin bir lafı var; ‘şifa istemem balından yeter zehirin kalmasın’ diye. Devletten başka beklenti yok. Açılım söylemleri Alevileri ne kandıracak, ne de sempati geliştirecek bir şey olmaktan çıktı. İlk açılım yoğun bir katılımla yapıldı. Herkes söyleyeceğini söyledi ama büyük bir skandaldı sonuç. Şimdi bir açılımdan sözetmek anlamsız. Cemevlerine vakıf statüsü tanınması ise halen anlamadıkları şu; Alevilerin ne istediğini anlamak için Başbakan bir alevinin köyüne gidip bir hafta kalsın. Hep Alevilere, Sünnilere, Hristiyanlara yakınlaşmak istiyor ama uzaklaşsın. Uzaklaşsın ki insanlar istediğini yaşasın. Ortalama Alevi bunu istiyor.

Yavuz ismi dururken mesaj samimi değil


Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez: Bu açıklamaları ayak oyunu olarak değerlendiriyorum. Herkesin kendi inancını yaşayabilmesi için herşeyden önce inançları birbirine kavga ettiren, tek tipleştiren Diyanet’in bir an önce kapatılması gerekir ki, inançlar siyasetçilerin elinden çıksın. Başbakan bir yandan köprüye Yavuz imsmini veriyor, bir yandan Alevileri yuhalatıyor, bir yandan Türkiye ’nin en büyük camisine Alevilere hakaret eden bir isimle açıyor. Hiç bir zaman samimi değil olamaz da. Bu konuşmalar ve adımların bizim açımızdan bir değeri olamaz.

Bu açıklamaları çok önemsiyorum


Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Selahattin Özel: Diyanet İşleri Başkanı’nın açıklamalarını çok önemsiyorum. Bizim de söylediğimiz ama itibar görmeyen sözler bu kez Diyanet İşleri Başkanı’nın ağzından döküldü. Diyanet İşleri Başkanı bile bunu söylüyor ama Diyanetin varlığı bu düşünceye ters. Yeni Anayasada bu değişikliğe gidilebilir ama gidilmiyor. Cemevlerine vakıf statüsü verilmesiyle ilgili bir sıkıntımız yok. Zaten biz bunu yapıyoruz ve açıyoruz. Hükümet yasal güvence altına alacak ki bunu bir kanunla yapabilir. Ancak Diyanet olunca Devlet taraf oluyor. Devlet eşit yaklaşmayınca da ara formüller geliştirmeye çalışıyor. Yapay şeyler çok sonuç vermez. Önemli olan camiye gitmeyenlerin camiye, cemevine gitmeyenlerin cemevine saygılı davranması.

Biz ihsan değil hakkımızı istiyoruz


Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül: Diyanet İşleri Başkanlığının kontrolünün altında devletin geleneksel olarak kendi zihniyetine göre programladığı bir mizansen olarak değerlendiriyorum. Dikkat ederseniz, Diyanet İşleri Başkanı, ‘kimse karışmasın’ diyor ama kendisi karışıyor. Kendisi her inanç hakkında yorum yapma, o inanç hakkında tanım yapma veya o inancın haklarının ne olması gerektiği konusunda ifade hakkını kendisinde buluyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, devlet dinini temsil ediyor ve Türkiye’de bulunan bütün inanç gruplarını ve kutsal değerlerini de bu zihniyet üzerinden tanımlayan bir yaklaşım sözkonusu. Bu da demokratik bir yaklaşım değil. Cemevlerinin açılmasıyla ilgili hükümet, devlet anlayışı ihsan eden anlayışı bırakmalı. Yapılacak şey çok basit. İmar Yasası, Yerel Yönetim Yasalarında söylenen ibadethaneler arasında cemevlerinin de alınması yeterli.


  http://www.radikal.com.tr/114381711438176

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Alevilerin Derdi Rahat Bırakılmak - UlasK

  Ali Murat İrat çok güzel söylemiş. Ne sev ne de söv. Sadece rahat bırak! Tanımlamaktan, yorum yapmaktan vazgeç artık. Tanıdığım pek çok muhafazakar Alevilerin yanlış yola saptığını, onun için bu yoldan döndürülmesi gerektiğini söylüyor. Yahu sana ne! Bırak herkes istediği gibi yaşasın! Devletin görevi hakemlik yapmaktır yukarıda da söylendiği gibi.

  şartlı reflex - jooma

  aleviler diyanet kurumu kaldıkça ve erdoğanın: ölen insanları mezhebine göre kategorize etme zihniyeti devam ettikçe hiç bir şekilde bu hükümete inanması, güvenmesi mümkün değildir. izzettin doğan gibi bir ne idüğü belirsiz şahıs dışında.

  yapılması gereken - demokan

  Esas yapılması gereken devletin her dini inanca eşit mesafeli yaklaşmalı, laik bir ülkede diyanet işleri başkanlığı gibi bir kuruma yer verilmez.Bıraksınlar insanlar dilediği gibi inansın ve inancı doğrultusunda da yaşasın.Bunun kime zararı var.hangi inançtan olursa olsun insanların inancı doğrutusunda yaşamanının anayasal güvence altına alınması gerekir.Ancak Alevilik inancı hakkında hiç olmadık yakıştırmalalarda bulunan, bu inancı kötüleyen insanları başbakan ve hükümet görevlilerce söylemlerinde yüceltmesi ve bu insanların adlarını önemli yapılara verilmesi samimiyetsizliği ortaya koymaktadır.Bu samimiyetsizlik yütütülen açılımlar, açılım olarak kalmaya mahkumdur ve geçmişte olduğu gibi yine sonu hüsran olur.

  MESAJI SİZ YANLIŞ VERİYORSUNUZ - pispor

  gerçek Alevilikte bayrak Atatürk posteri olmaz haydi islam olan son halife hz ali nin posterini bile taşımanız bir barış mesajı yada bir halinden memnun olma işaretidir şunu unutmayın Alevilik Aliden önce bayraktan atatürkten önce olan ve bir lokma bir hırka yaşam felsefesidir Alevilik liderliği bayrağı devleti halifeyi peygamberi asla ileri sürmez Alevilik bir insan sevgisi ve değerinin felsefesidir.

  BİZ SÖYLÜYORUZ BU ŞEKİLDE ALEVİ SORUNU ÇÖZÜLMEZ - pispor

  Türkçede bir deyim var (ağlamayana mama verilmez)alevi isen çık sokağa demokratik eylemini koy niçin bir açık hava cem ibadeti yapmıyorsunuz size kim karşı koyabilir bakın kürt Sünnileri cuma namazlarını sokaklarda yağmurun karın çamurun içinde kılmıyorlar mı 20 yada 10 milyon alevi var diyorsunuz allah aşkına nerdesiniz siz ya ben sizi hiç göremiyorum artık bir karar verin ya cami ya cem evi

  ilginç - likapa

  alevi arkadaşlar biraz da yıllardır oy verdikleri CHP den bişeyler isteseler hakları değil mi acaba? sadece benim bulunduğum semtte akp li belediye iki farklı cemevi kurulmasına hem arsa olarak hem de imar olarak yardımcı oldu.sadece çevremde oldu bu.alevi arkadaşlarla konuşuyorum hiç biri iyi yapmış bile demiyor.ilginç.