Aleviler öfkeli: Halaçoğlu suç işledi, derhal görevden alınsın

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) üyeleri, Kürt Alevilerinin Ermeni kökenli olduğunu söyleyen Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Yusuf Halaçoğlu'nu protesto ederek, TTK önüne siyah çelenk bıraktı.

ANKARA - Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) üyeleri, Kürt Alevilerinin Ermeni kökenli olduğunu söyleyen Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Yusuf Halaçoğlu'nu protesto ederek, TTK önüne siyah çelenk bıraktı. ABF Genel Sekreteri Turan Eser, "Açıklama, talihsiz, şanssız, ayrımcı ve bölücüdür. TTK Başkanı Yusuf Halaçoğlu görevinden alınmalıdır" dedi. Eser, Halaçoğlu hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını da söyledi.
TTK Başkanı Yusuf Halaçoğlu geçen hafta Kayseri'de düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada Sünni Kürtlerin bir kısmının Türkmen, Alevi Kürtlerin de Ermeni kökenli olduğunu söylemişti. Gelen eleştireler üzerine önceki gün bir basın toplantısı düzenleyerek kendisini savunan Halaçoğlu'nu bu kez ABF üyeleri protesto etti.
Kimlik haklarına müdahale
Bir grup ABF üyesi ile birlikte dün TTK önüne gelen federasyon başkanı Turan Eser, Halaçoğlu'nun 'Ermenilere, Alevilere ve Kürtlere yönelik aşağılayıcı, küçümseyici ve siyasal ve kültürel kimlik haklarına müdahale edici açıklamalar yaptığını' öne sürerek, tarihsel konularda araştırma yapan kişilerin somut bir tez sunması halinde bunu bilimsel verilere dayandırması gerektiğini ifade etti.
Eser, açıklamasında özetle şunları söyledi: Halaçoğlu'nun açıklaması bilimsellikle ilgisi olmayan ideolojik bir değerlendirmedir. Halaçoğlu, Anadolu'nun kültürel, inançsal ve dinsel zenginliklerini inkâr ederek tek tipleştirmeyi öneren bir çaba içindedir. Cehaletin tırpanı ile aklı, toplumsal hafızayı ve farklı kültürel kimlikleri biçmeye dönük bu yaklaşım, ayrımcılık, ırkçılık ve kafatasçılık üretir. Bu üretimde biz olamayız, olanlara da müsaade etmeyiz. Resmi ideolojiden beslenen bu değerlendirmeler, Alevileri, Kürtleri, Ermenileri, Türkleri, Sünnileri, gayrimüslimleri, bu ülkenin bütün aydınlık insanlarını üzmüştür. Birlik ve beraberliğin eşit haklar zemininde yaşatılmasını, farklı kimliklerin kültürel kimlik haklarına saygılı bir toplumsal uzlaşmaya ihtiyacımız olduğu bugünlerde, ırkçılığın bilim ve akademisyenlik adına teşvik edilmesi akla mantığa ve sağduyuya sığmaz. İşte bu tür açıklamalar bölücülüktür.
Açıklama geri alınmalı
Hukuksal açıdan da Halaçoğlu'nun açıklamaları suçtur. Toplumda önyargı oluşturmaya çalışan bu açıklamaların derhal geri alınması, bununla birlikte Türk Tarih Kurumu Başkanı'nın derhal görevden alınması, Alevi Bektaşi Federasyonu olarak bizim talebimizdir. Sayın Halaçoğlu'nun açıklamalarıyla ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunacağız ve delil olarak da Halaçoğlu'nun medyada yer alan açıklamalarını göstereceğiz."