Aleviler: Oylar çantada keklik değil

Türkiye ve Avrupa'daki 495 Alevi-Bektaşi derneğinin çatı örgütleri Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ile Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) siyasette doğrudan temsil için harekete geçme kararı aldı ve "Oylarımız çantada keklik değil" dedi.

ANKARA/MERSİN - Türkiye ve Avrupa'daki 495 Alevi-Bektaşi derneğinin çatı örgütleri Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ile Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) siyasette doğrudan temsil için harekete geçme kararı aldı ve "Oylarımız çantada keklik değil" dedi.
Mersin'de iki gündür süren ABF ve AABK yönetim kurulları toplantısı dün yayımlanan bildiriyle sona erdi. Bildiride şu mesajlar verildi:
Siyasetin cemi: ABF ve AABK 'Alevilerin siyasete müdahale' kararlılığını kendi içlerinden başlatarak, Türkiye'nin tüm demokrasi güçleriyle musahipçe siyasetin ceminde buluşturmak istemektedir.
Sağ partilerin oyununa gelmeyiz: ABF ve AABK'nın Alevilerin oylarını 'çantada keklik' görme alışkanlığı olanlara mesajı nettir: 'Bozuk düzende sağlam çark olmaz.'
Aleviler bugüne kadar inkârcı politika izleyen ve kendilerini görmezden gelen sağ siyasi partilerin oyununa gelmeyecektir.
Utangaç siyaseti bırakın: Alevilerin yıllardır destek verdiği sol-sosyal demokrat partilerin, Alevi sorunları karşısındaki utangaç siyaset yapma alışkanlıklarından kurtulması zorunludur.
Doğrudan temsil edilmeliyiz: Siyasi alanda, vekâleten temsil edilmenin, dayanılmaz siyasi acısını çeken Aleviler, artık siyasi tercihlerini doğrudan temsil edilmek için kullanmak istiyorlar.
Bu arada ABF Genel Başkanı Selahattin Özel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eskiden cemevlerinden 'cümbüş evi' diye söz ettiğini anımsatarak, tepki gösterdi. Selahattin Özel, şöyle konuştu:
'Yezid Başbakan...'
"Düne kadar Alevilerle ilgili ne ahlaksız sözler kullanıyorlardı. Bugün o zihniyetin başbakanı benim cemevime 'cümbüş evi' der. Ne diyecekti, ne bekleyecektiniz? Yezid'den başbakan olursa cemevine 'cümbüş evi' de diyecek, başka bir şey de diyecek. Yezid'den başbakan olursa Alevi'den de başbakan olur, cumhurbaşkanı olur." (Radikal, dha)