Alevilerden Erdoğan'a kötü karne

Alevilerden Erdoğan'a kötü karne
Alevilerden Erdoğan'a kötü karne
Alevi Bektaşi Federasyonu 2011-2012 Alevi Raporu'nu hazırladı. Raporda, Alevilere yönelik hak ihlallerinin son iki yılda iki kat arttığı bilgisine yer verildi. Raporda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2011 yılında 9, 2012 yılında 6 kez Alevilere yönelik "nefret" söyleminde bulunduğu öne sürüldü.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Alevi Raporu’nun açıklandığı basın toplantısında konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Selahattin Özel, Ak Parti hükümetinin, teolojik alandan beslendiğini ve Sünniliği devlet ve toplum yaşamının merkezine yerleştirdiğini söyledi.

Hükümetin, cami ve Diyanet merkezli bir devlet ve toplum dizaynı yapmaya çalıştığını ifade eden Özel, “Alevilere yönelik ötekileştiren, ayrıştıran onların başta yaşam hakları olmak üzere temel hak ve özgürlüklerine yönelik her türlü ihlal, aşağılama, saldırı, hakaret içeren olaylar, tarihin her evresinde kesintisiz şekilde devam etti” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın, aleni şekilde Alevi ve başka inanç gruplarına hakaret ettiğini savunan Özel, Erdoğan’ın seçim meydanlarında sadece Sünniliği tatmin etmeye çalıştığını ifade etti.

İKİ KAT ARTTI
Alevi Raporu, bu yıl ilk kez Türkçe’nin yanı sıra İngilizce ve Fransızca olarak da basıldı. Rapor, farklı ülkelerin ilgili bakanlarına ve sivil toplum örgütlerine de gönderilecek. 2011 ve 2012 yıllarında işlenen hak ihlallerinin yer aldığı raporda, bu iki yıl arasındaki iki kat artış dikkat çekti. 2011 yılında 37 olan kayıtlara girmiş ihlal sayısı, 2012’de 70’e çıktığı vurgulanan raporda, ayrımcılık, hak ihlali, nefret suçu, inkar, baskı, şiddet, hakaret, ve ötekileştirmenin kaynağında kamu ve siyasetin büyük bir ağırlık oluşturduğu belirtildi.

Raporda 2011 yılında bizzat hükümet kaynaklı ihlal sayısı 10 olarak belirtilirken, bunun 9’unun Başbakan Erdoğan’ın “nefret suçu sayılabilecek” söylemlerinden kaynaklandığı belirtildi. Raporda bu durum, Başbakan Erdoğan’ın CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ’nun Alevi kimliğine yönelik sözlerle Sünni blok oluşturmak istediği belirtildi.

EĞİTİM KURUMLARINDA 32 SUÇ
Rapora göre 2011 yılında kamu kaynaklı ihlal, ayrımcılık, ötekileştirme vakası ve nefret suçu 18 olarak geçti. Siyaset kurumuyla bağlantılı vaka sayısı ise 1 olarak açıklandı. 2012 yılında ise kamu kaynaklı suç sayısı 32. Bunların büyük bir kısmı ise eğitim kurumlarında Alevi öğrenci ve öğretmenlere yönelik uygulamalar. Toplumsal kaynaklı suçların sayısı ise 19.

Bu kapsamda ise Alevi evlerinin işaretlenmesine yönelik olaylar sıralanmış. Yürütme alanına giren vaka sayısı 9, yasama alanına giren vaka sayısı ise 6 olarak belirtilmiş. 2012 yılında Başbakan Erdoğan’ın 6 kez nefret söyleminde bulunduğu belirtildi.


  http://www.radikal.com.tr/113252911325298

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hayretmi edeyim - vancetti

  Neyse fikrin odur zikrin derler. Fikrini dillendirmiş, Suriye ve Irak'a bakın ne demek istediği daha iyi anlaşılır. Tam demokratik ve gerçekten bağımsız bir Türkiye için, inançları referans göstermeden bir araya gelemezsek daha çok başımız ağrıyacak gibi görünüyor.

  Yavaş Yavaş. - Clear

  Sayı 9'dan bir yıl sonra 6'ya düşmüş.Demek ki yavaş yavaş ve yılda üçer üçer azalıyor.Bu demektir ki 2013'de 3'e ve 2014'de de sıfıra düşecek.Eee,bu da bir şey,kötüye değil iyiye gidiş var.Biraz sabır gerek,hepsi o kadar.Bakın bir fıkra ile anlatmaya çalışayım.Rebecca çok çapkın ama bir o kadar da çarpıcı güzel bir kızdır.Güzelliği herkesi çıldırtır ama çapkınlığı da bir o kadar yıldırtır.Mişon ise meftun olmuş ve her şeyi göze almıştır.Rebecca'ya evlenme teklif eder ama çapkınlığı bırakmasını rica eder.Rebecca da hem yaşını dikkate alarak ve hem de başkalarında görmediği bu medeni cesarete hayran kalarak,kabul eder.Evlenirler,her şey yolunda giderken bir gün mişon işini bitirip eve erken döner,yatak odasında Rebecca'yı bir cüceyle basar.Rakibini kendiyle kıyasladığı gibi verilen sözün de yerine getirilmeyişinden muzdarip "eh be Rebecca,hani söz vermiştin,hem de bir cüceyle öyle mi?" diye sorunca,Rebecca da eliyle yukarıdan aşağı boy kısalığını işaret ederek "Ah be Mişon,sanoorsun kolaydır? Göroorsun yavaş yavaş bırakoorum" der.

  Bektasilik ve Yenicerilik - coban mustafa44

  Bektasilik yenicerilik mezhebidir desek yanlis olmaz bana göre.Alevilik le ortak noktalarindan birisi:2.Mahmut yenicerileri ve aidiyetlerini katledince hemen hemen bütün bektasiler Osmanli topraklarini terk etmek zorunda kaldilar.1847 Osmanli -rus savasi yenilgiye ugrayinca,yeni olusan muhalefet hareketleri sonradan bircogunun geri dönmelerine olanak sagladi.Arnavutluk ve Balkanlarin bircogunda Bektasilik cok yaygin.Ama bektasilerin Asli Türk degildir artik.Ya Arnavut Ya sirp Ya Bulgar yada Macar uyrukludurlar aslinda .Aleviler ise herzamanki gibi Katillerini tanrilastirmakla meskul.Yahu sizi kadledenler Yeniceri Bektasiler Degilmiydi.??Simdi Isimlerinizi ayiramiyoruz

  şaşırtıcı(!) - fısıltı

  rte nefret söylemlerinde bulunsun cem vakfı başkanı izzetin doğan toki arazisindeki payından dolayı akil insan olmayı kabul etsin. akp'nin kandırmaca barış süreci politikasını kendi cümleleriyle dile getirsin.oh ne güzel.sonra da alevilere vaazlar versin.aleviler kendi içindeki döneklerden,satılmışlardan arınmalı önce sonra dışarıda olup bizden nefret edenlerin çaresine bakılır.

  çifte standart - aharasa

  "TCK. 312/2: Halkı; sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik eden kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis ve üçbin liradan onikibin liraya kadar ağır para cezasıyla cezalandırılır." Bu maddeye dayanarak açık bir hakaret içermeyen sözleri sebebiyle Fazıl Say 10 ay hapis cezası aldı. AKP, özellikle referandumdan sonra aldığı yetkiler ile hukuğu kendi kılıcı olarak kullanıyor ve tabi ki o kılıcı kendisine karşı hiç kullanmıyor.

  alievilerden kötü karne - miskin2

  bu dünya kimseye kalmayacak gün gelecek devran dönecek.

  ? - DevriM19171917

  ben süni bir anne babadan dünya geldim seçme şansım yoktu alevi olsam sağcı dinci hiç bir partinin kapısından geçmem neden mi bu ülke aleviler hep sağcı dinci partlerde zulüm görmüştür burda tek tek sayalım çorum maraş sıvas hatda gazi sözün kıssası aklı başında bir alevi sağ partilerden uzak durur yada partili olmaz ..