Alevilerden 'süreç kurultayı'

Alevilerden 'süreç kurultayı'
Alevilerden 'süreç kurultayı'

Aleviler 2011 de İstanbul, Ankara ve İzmir de (üstte) düzenledikleri mitinglerle eşitlik istemişti.

Kurultaya hazırlanan Aleviler hem Öcalan'ın 'İslam birliği' vurgusundan rahatsızlıklarını hem barışa desteklerini dile getirecek.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Aleviler, Kürt sorununun çözümünü amaçlayan yeni süreçle ilgili duruşlarını belirlemek için Ankara ’da büyük kurultay toplamaya hazırlanıyor. Alevi örgütleri önümüzdeki hafta çarşamba günü bir araya gelecek ve büyük kurultay için çağrı yapacak. Kurultaydan çıkan bildiride Aleviler, Öcalan’ın süreci başlatan mektubundaki ‘İslam birliği’ vurgusundan dolayı rahatsızlığını ifade ederken ‘barışa destek’ mesajı da verecek.
Abdullah Öcalan’ın yeni süreçle ilgili mektubunda ‘İslam birliği’ kavramını kullanmasının ardından BDP Tunceli İl Başkanı Şerafettin Halis’in istifası, dikkatleri Alevi kesimine çevirdi. Alevi kesiminde rahatsızlıkların artması üzerine BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ve BDP’li Nursel Aydoğan hafta sonu Alevi dernek ve vakıflarının temsilcileriyle bir araya geldi. Kışanak, Öcalan’ın mektubunu bir kez daha okudu ve ‘İslam birliği’ sözünün yanlış anlaşıldığını anlattı.
Alevi örgütleri toplantının ardından yeni süreci değerlendirmek için Ankara’da kurultay toplama kararı aldı. Önümüzdeki hafta çarşamba günü Alevi kanaat önderleri, Alevi örgütleri temsilcileri, Türkiye ’nin dört bir tarafından gelen Alevi dedeleri ve akademisyenler bir araya gelecek. Toplantıda yeni süreç ve Alevi kesiminin üstleneceği roller de masaya yatırılacak. Toplantıda Ankara’da büyük Alevi kurultayı toplanması için çağrı yapılacak. Kurultayda Aleviler yeni süreci masaya yatıracak.
Kurultayda Aleviler yeni süreçle ilgili yol haritasını belirleyecek. Alevilerin kurultay sonrası bir deklarasyon yayımlaması da bekleniyor. Deklarasyonda, Alevilerin silahların susması ve barış ortamının gelişmesi için destek mesajı verirken ‘İslam birliği’ sözünden dolayı rahatsızlıklarını da dile getirmeleri bekleniyor. Alevilerin kurultaydan sonra, barış ortamının sağlanmasının ardından yeni anayasa süreciyle ilgili BDP’ye önerilerde de bulunacakları öğrenildi.

‘Sürece katkı sağlayalım’ 

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez, BDP yöneticileriyle yaptıkları toplantıda Alevi kesiminin de sürece dahil olmak istediğini ilettiklerini belirterek, “Bana göre olumlu bir görüşmeydi. Kamuoyuna yansıtılanlarla toplantıda konuşulanlar arasında ciddi fark var. Yeni süreç Türkiye için önemli bir gelişme. Savaşın durmasını istiyoruz. Bu amaçla da sürece katkı sağlamak istiyoruz” diye konuştu. Geçmez, Ankara’da yapılacak toplantının ardından da Alevilerin görüşlerini açıklayabileceklerini anlattı.


  http://www.radikal.com.tr/1127999112799916

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Islam birlestirir mi? - urolog

  Birlestirir. Mesela Taliban olarak Afganistan`da, Sudan`da, ÖSO olarak Suriye`de. Türkiye`de de örnek olarak Maras, Corum, Sivas verilebilir. Islam deyince benim aklima bunlar geliyor.

  - momentum

  1- Yorumcu bidiyecegimvar'a: "Burası İslam Cumhuriyeti değil, Türkiye Cumhuriyeti... Hıristiyanı, Musevisi... hep birlikte yaşıyor." Bu, ezber, teorik bir önerme, ampirik değil. Burası İslam devleti iken (Osmanlı) Hıristiyanı, Musevisi hep birlikte yaşıyordu. Sekülerleştikçe onların canına okudu. Bugün laikliğiyle gurur duyduğumuz modern devletimizde elde kalan Hıristiyan ve Musevilerin sayısı orana girecek kadar bile değil: 75 milyonluk Türkiye'de bütün sayıları 60-70 bini geçmez. Ezberinizi değiştirin. 2- Yorumcu gününsözü'ne: Alevilik daha çok bir tasavvuf fenomeni; Şafii, Hanefi gibi bir fıkıh mezhebi değil. Dolayısıyla aynı tasnifte yer almaz. Gönül yolunda Alevi olan bir can, fıkıh yolunda Hanefi veya Şafii olur. Yani namaz kılan, oruç tutan bir Alevi bu mezheplerden birini uygular, etrafımızda defalarca gördüğümüz gibi. 3- İslam Türk'ü ve Kürd'ü birleştirir mi? Eminim milyonlarca Müslüman Türk, Kutlu Doğum haftası nedeniyle şu "Dünya Medeniyetler Güzellik Kraliçesi" maskaralığını iptal ettiren Diyarbakır'da olmak istedi bugün.

  islam birligi-Öcalan fantzisi - iris78

  Din bir duygudur ve bilincaltinda kaydi bile yoktur. Insanlar dinini degistirebiliyorlar yada dinden toptan vazgecebiliyorlar. Daha önce samandik) Ama dil yoluyla aileden daha sonra yakin cevren edindigi intibalari isleyerek kendi benligini olusturuyorlar. Dinini degistirebilirsin hatta unutabilirsin bile. Ama dilini ve milli hasletlerini (e.Özkök haric) ne unutabilirsin nede gercek anlamda degistirebilirsin (binlerce yil öncede atalarimiz Türkce konusuyordu). Onlar bilincaltina kazinmistir. Nitekim uygar ülkelerde yasayan insanlarin yarisi dinden vazgecmis (unutmus) yada dinini degistirmistir. Ama dilini unutan yada benligini degistirene rastlanmamitir. Din duygusundaki dayatma bütün savaslarin ve kötülüklerin asil sebeplerinden biridir.

  Alevi islam olsa ne olur, olmasa ne olur? - Justice and freedom

  Bos tartismalarla gecen bos sürec. Islam olsa nolacak olmasa nolacak. Mühim olan alevilerin Anadoluda bugüne dek islam bayragi altinda 10 larca kez toplu katliamlardan gecirilmeleridir. Yavuz Süleyman-Idrisi Bitlisi, Osmanli-Hamidiye alaylari vs. Veya yenicerilirin Hirka-i Serifi de alarak yesil bayrak altinda topa tutulup kendi padisahi tarafindan bektasi olduklari icin katledilmeleri vs. vs. Yani Ermenisi de alevisi de hep islam kardeslerinin ortak hamleleriyle katledilmis. Meseleyi kavramayanlar bunlari göremeyenlerdir. Marasta, Sivasta, Corumda ülkücü ve seriatcilar alevi katliamlarina baslarken de din elden gidiyor öldürün bu kafirleri slogani ila taaruzlarina baslamislardi, yasayanlardan biriyim. Dolayisiyla birilerinin kardesligine hic kimse karisamaz ama bu topraklarin mazlumlari asla ama asla ve hic bir zaman hayir görmedi bu kardesliklerden. Bunu kavrarsak durum daha da netlesir. Buna sözde sosyalistlerin ve bir kac derin devlet baglantili alevi dedesinin, basit kibirleri yüzünden ortak olmalari gercekten basli basina bir ihanettir. Kardesliginiz hayirli olsun ne diyelim.

  Sadece "gelin canlar bir olalım" desek ya - bidiyeceğimvar

  Aleviler İslam'ın içinde midir, dışında mıdır? Din midir, felesefe midir, yaşam biçimi midir, mezhep midir? Ben yıllarımı Alevilik'i araştırmaya verdim, henüz bu soruların cevabını bulamadım. Ki bence buradaki tartışma da bu olmamalı. Bırakalım bu soruların cevabını/ cevaplarını Aleviler versin, biz de verdikleri cevaba ya da cevaplara saygı duyalım. Burada sorun "İslam Birliği" konusu ve din üzerinden siyaset yapma meselesi. Öcalan Türk halkı ve Kürt halkı arasında ortak bir nokta bulmaya çalışmış, İslam demiş. Ama yanılmış. Burası Türkiye İslam Cumhuriyeti değil, Türkiye Cumhuriyeti. Sünnisi, Alevisi, Hıristiyanı, Musevisi, Ateisti ve daha nicesi hep birlikte yaşıyor bu topraklarda. Bunu unutmayalım. Kapsayıcı olalım derken dışlayıcı olma yanılgısına düşmeyelim. "Kardeşlik"ten, "birlikte yaşama iradesi"nden başka birleştirici unsura ihtiyaç duymamalıyız bence...

  çarpıtma var - gününsözü

  bence haberde çarpıtılmış, alevileri müslüman olmamakla itham ediyorsunuz.unutmayın alevilerde müslümandır.aleviler sadece bir mezhep , hanefi, şafi..vs. gibi

  Aleviler CHP'yi Aşabilecek mi? - iyifikir2005

  Bugüne kadar hiç bir sorunları çözülmeyen Aleviler, bir kez daha çözümün mü? Yoksa sorunun mu bir parçası olacaklarına karar verecekler. Kendi sorunlarını da çözecek yeni bir anayasa ve barış sürecinde CHP yi aşıp Evrensel değerlerle mi hareket edecekler, yoksa bir kez daha bazı Alevi Baronlarının arkasına takılıp CHP nin belirsizlik politikasına mı yedeklenecekler?