Aleviler´den 'Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne tepki

Aleviler´den 'Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne tepki
Aleviler´den 'Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne tepki
İstanbul'da temeli atılan 3'üncü boğaz köprüsüne ''Yavuz Sultan Selim' adının verilmesine, Kayseri Alevi Kültür Merkezi ve Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği ile Vakfı Yöneticileri tepki gösterdi

KAYSERİ - Kayseri Alevi Kültür Merkezi Başkanı Rüstem Gümüş, İstanbul 'da yapılacak olan 3'üncü köprüye Yavuz Sultan Selim adının verilmesinin, ülkede yaşayan Alevileri derinden incitttiğini, yaralarını kanattığını söyledi. Gümüş şöyle dedi:

"Bir diğer anlamda bilinç altındaki Alevi düşmanlığı açığa çıkmıştır. Kerbela'dan başlayan, Selçuklu'larla, Osmanlı'larla ve Cumhuriyet dönemiyle devam eden Alevi katliamları ne yazık ki son bulmamıştır. Bugün günümüzde de bu katliamların bıraktığı izleri üzerinden farklı boyutta katliama devam edilmektedir. Yavuz Sultan Selim adı bizim için gözyaşı, kan ve katliamdır. Yavuz Sultan Selim döneminde farklı inançlara sahip olan, hele ki Alevilik gibi sorgulama ve itiraz kültürünü besleyen bir inancın hak ve özgürlükleri ile yaşamasına izin verilmeyecekti. Yavuz Sultan Selim'in Alevilere karşı izlediği soykırımcı ve asimilasyoncu politika Safeviler ile Osmanlı arasındaki rekabetten değil, tahakkümcü iktidar anlayışından kaynaklanmaktadır. Yavuz Sultan Selim bu yüzden Anadolu'nun yarısına yakınını oluşturan Alevilere karşı yapılan imha politikasının sembolüdür."

'SİSTEMİN ALEVİ NEFRETİ SU YÜZÜNE ÇIKTI'

Yapılacak olan yeni köprüye Yavuz Sultan Selim isminin verilmesinin, sistemin bilinç altındaki Alevi nefretini bir kez daha su yüzüne çıkarttığını da iddia eden Gümüş, şöyle konuştu:

"Bu Alevilere hakarettir, Alevileri yok saymadır ve biz bu durumu kesinlikle kabul etmiyoruz. Yavuz Sultan Selim isminin verilmesi, son yıllarda AKP 'nin Alevileri rencide eden söz ve uygulamalarından sonuncusudur. Türkiye partisi olma iddiasında olan bir partinin, toplumun önemli bir kesimini teşkil eden Alevi toplumunun duygularını ve hasiyetlerini hiçe sayarak gösterdiği bu düşmanca yaklaşımı asla kabul edilemez. Eğer bu ülkede kardeşlikten bahsedeceksek, Alevi toplumunun inanç değerlerine, tarihine, kültürüne saygı göstermek zorundasınız. Aksi taktirde bu ülkede kardeşlikten, hoşgörüden ve adaletten bahsedemeyiz ."(DHA/Cafer Zengin)


  http://www.radikal.com.tr/1135626113562612

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yakamoz yorumcu - siradanbirisi

  Senin ecdadin osmanli olabilir. Ama her türk osmanci degil. Bu gercegide kabul edin. Sen bebek katillerini sevmekde özgürsün.

  meydan okuma - jooma

  Alevileri korkutup sindirmeye yönelik bir hareket bu bizde bunu görüyor ve diyoruz ki hodri meydan

  Yabız Sultan ne zamandır Türk oldu? - izninizle

  Adam, atası ve sistematik Türkmen kırımının yaratıcısı olan II. Mehmet gibi ne Türk, ne de zinhar Türk büyüğü falan değildi. Kendilerine böyle bir sıfat yakıştırılsa, ikisi de kahırlarından ölürlerdi. Uydurma tarih derslerimizle coşarken, sap ile saman, şeker ile tuz iyice birbirine karıştı. Alevi Türkmenler hiç bir zaman Arabın dinini ve adetlerini kabul etmediler. Aleviliği İslamın bir mezhebiymiş gibi bir elbiseye sokan, İstanbul’a yaklaşmak için sünnileşen Rum ve Ermeni (artı Doğu Avrupalı teba) nin, çoğu Anadoludan sürülen, kalanların da ıssız dağlarda saklanan Türkmenin üstüne hakimiyet kurması olmuştur. Bu arada Yabız Türkçede kötü – uğursuz anlamına gelir.

  Oldu gözlerim doldu - Ukelaa

  Aaa pardon , aslında biz hep İran tarafından işgal edilmeyi hayal ediyorduk ama bir yanlışlık olmuş sizin Şah İsmaili tepelemişiz . Bu arada bizi arkadan hançerleyen sözde kardeşlerimizede arada haksızca derslerini vermişiz . Çok özür dileriz , en kısa zamanda İrana haber salın gelip ülkenin anahtarını Cumhurbaşkanından alsın . Sonrada Suriye de olduğu gibi cici bir Esad rejimi oluşturup ağız tadıyla yönetirsiniz ülkeyi .

  yakamoz 42 ye - Alanis Morisette

  Yakamoz nickli yorumcu asıl Türklüğe ihanet eden Yavuz Sultan Selimdir. Osmanlı Devletinde Anadoluyu araplaştırma çalışmalarını başlatan ilk padişahtır.Azıcık tarih bilgisi edinde gel.

  cevap - namikral

  aleviler istemiyor diye yapmayalimmi diyen yorumcular. siz kimsiniz, ulkeyi sizinmi zanlettiniz simdi iktidardasiniz diye. unutmayinki 25 milyon alevi var, ayaklanmayi verelim.

  Aleviler´den 'Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne tepki - ms@deniz

  Başbakan Tayyip Erdoğan Yavuz Sultan Selimin izinden gidiyor. Bu zat Alevi düşmanı, bu zatın kimi "eşitlikçi" sözlerine bakıp aldanmayın, bunlar Sivas'da Çorum'da Dersimde, Maraş'da aleileri katletmedilermi???