Alevilerden YGS sorusuna tepki

Alevilerden YGS sorusuna tepki
Alevilerden YGS sorusuna tepki
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

YGS ’de ilk kez soru kitapçığında yer alan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi ile ilgili beş sorudan biri de Alevilik’teki musahiplik ile ilgiliydi. Ancak, bu soru Alevileri kızdırdı. Alevilik ve Bektaşilik üzerine çok sayıda kitaba imza atan Dr. Ali Murat İrat, devlette 1990’lı yıllarda “Kürtlerin Türk, Alevilerin de Sünni olduğunu” ispatlama akımı olduğunu belirterek, bu yaklaşımın Kürt hareketinin belli bir noktaya gelmesiyle değiştiğini ve “Kürtler iyi bir Sünni, Aleviler de iyi bir Türk olarak” yorumlanmaya başladığını söyledi. İrat, “Burada Alevilerin söylediği tek bir şey var: ‘Bize inancımızı anlatmayın’. Sorunun içeriğinden öte sorunun orada olması yanlış” diye konuştu. CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir ise sorunun ayrımcı uygulamayı meşrulaştırmayı amaçladığını savundu.


  http://www.radikal.com.tr/1126684112668414

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Alevileri elestiren cahil yorumculara - siradanbirisi

  Bizzat sizin sünni basbakaniniz Alevileri mitinglerde yuhalatti. Buna karsi bir tepkiniz oldumu? Olmadi tabi! Sivasda yakildiklarinda tepkiniz oldumu? Olmadi tabi! O zaman sizin sünni cercevesinde görmek istediginiz ama bir türlü beceremediginiz onurlu Alevilere karsi tepki göstermeniz terbiyesizlikdir.

  tebrik - kızılcan

  sıradan birisi adlı yorumcu, Alevi olmayıp Alevileri anlama konusunda iyi niyet gösterdiğiniz için sizi tebrik ediyorum. Dediğiniz gibi bir yerin ibadet yeri sayılması oranın müdavim sayısıyla ölçülecek bir şey değildir. Cemevlerine gitmemek tercihtir ama cemevinin varlığını savunmak objektif bir konudur.

  Toplum mühendislerine ragmen alevi kalabilmek - düsünür

  Bu devletin toplum mühendisleri, alevilere kuyruk takmakdan doyamiyor. Daha 1980 li yillara kadar 3 K (kizilbas-kürt-komünist) olarak hertürlü eziyeti yasadik. Pesinden, devletin sözlesmeli (satilmis) yazarlari, önümüze "samanizm" gibi sacma tezler koydular, cogunlukla yemedik. Sonra "Cem vakfi" (yok "Cem=ibadet" degil, "Cem=-C-umhuriyetçi -E-ğitim ve kültür -M-erkezi") beyinleri ütüledi, bizi türk ve sünni yapmaya calisti, yine cogumuz yemedik. Devletin yaptigi bu kadar beyin ütüleme yetmedi gibi simdide YGS gibi uygulamala baslamis. Biliyormusunuz YGS sorusunu okurken nerde gülmekten koptum? "eski Türklerde göçebe hayatın ve yayla kültürü" derken kendimi tutamadim artik gülmekten :D. Pes yani. Halbuki göcebelerin (özbekler, tatarlar, mogollar vs.) alevi olduklarina dahil bir tek iddalari bile yok. Bektasi tarikati osmanli ile balkanlarla ilgili. Alevilik agirlikla kürt cografyasi ile ilgili (alevilik, ehl i haq, yarsan, Şabak vs.)

  inanç ezikliğine gerek yok - kızılcan

  dilek3, devletin sınavında soru sorulması değildir rahatsızlık. Anlayışınızı yazının bütününe verirseniz sorulan sorunun çarpıklığıdır sorun. Bir inancın öğeleri yanlış tanıtılıyor ama siz sadece içinde Alevilik geçiyor diye hediye almış kabul ediyorsanız inanç ezikliğinin vermiş olduğu bir refleks olur bu.

  Türkiyelilik - kızılcan

  Hakim olan Sünni Türk anlayışı terk edilip tamamen Türkiyelilik bilinci yerleşene kadar kimse memnun olamaz.

  Siz Kimsiniz? - dilek3

  Sizi bütün Aleviler adına konuşmaya yetkili kılan nedir? Sınavda Alevilik ile soru bulunması sizi neden rahatsız etti? Rahatsızlığınız sadece sizi bağlar, isterseniz her tür tepkiyi de verirsiniz, ama bütün Aleviler adına hüküm koymak haddinize değil. Lütfen artık bu zehirli, düşmanlık saçan dili terk edein.

  doğrusu - KEKOK

  devlet ne yaparsa yapsın aleviyi,rumu,ermeniyi,kürtü memnun edemez.çünkü karşılarında tepki verecek güç yok.bu davranışlar onların artık yaşam kaynağı olmuş.türk düşmanlığı yaparlarsa avrupanın bütün kapıları onlara her zaman açık durur.burada sünniye,türk e her gün küfrediliyor.hiç şikayet eden gördünüzmü.