Alevilere ölüm" yazısına iki gözaltı

Alevilere ölüm" yazısına iki gözaltı
Alevilere ölüm" yazısına iki gözaltı
Gezi Parkı eylemlerinin ardından Ankara Mamak'da alevi vatandaşların evlerine büyük harflerle "Alevilere ölüm" yazılarına yazan 2 kişi gözaltına alındı. Kameralarda belirlenen bir kişi ise aranıyor

ANKARA - Mamak İlçesi’nde 4 gün önce alevilerin yaşadığı bazı evlere kırmızı boyayla büyük harflerle, “Alevilere ölüm” yazıldı. Bunun üzerine Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri inceleme başlattı. Çevredeki güvenlik kameraları ve MOBESE’leri inceleyen terör ekipleri, 3 kişinin kimliğine ulaştı.

Yapılan operasyonda yazıları yazan M.Ü., S.D. gözaltına alınırken, İ.Y. ise kayıplara karıştı. Emniyette sorgulanan M.Ü. ve S.D., yazıları yazdıklarını kabul ederken, “Biz de Aleviyiz. Herhangi bir amaçla yazmadık. Rastgele yazdık. Alevi-Sünni çatışması çıkartma gibi bir amacımız da yok” dedikleri öğrenildi. (dha/Fevzi KIZILKOYUN )


  http://www.radikal.com.tr/1142621114262126

  YORUMLAR
  (26 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hakikati görelim - Dedemkorkut

  Bu ülkede en garip ve en şaşılası olan, bazı insanların bir türlü gerçekle yüzyüze gelmek istememeleridir. Kandırıldıklarını anlasalar bile bunu kabule yanaşmamalarıdır. Alevi mahallelerindeki evlere, "alevilere ölüm" benzeri yazılar yazanların marjinal sol örgüt üyesi ve çoğu kez de alevi toplumundan oldukları defalarca yazılıp çizildi. Hatta daha önceki bir olayda kullanılan sprey boyaların kutuları bir alevi derneğinde bulundu. Bu konuda yorum yapanlara, "artık gerçeği görün, durumu kabullenmemek için mazeret aramayın ve karşı taraf için çektiğiniz kılıçlarınızı kınlarına sokun" diyorum. Ben sünniyim ve hiç bir zaman sünniler yanlış yapmaz demedim/diyemiyorum. Karakteri bozuk, kendini bir ideolojiye kaptırmış, beyni yıkanmış her insan, her türlü pisliği yapabilir. Bu şaşılası bir şey değildir. Demem o ki, birileri ortalığı karıştırmak istediğinde, alevi veya sünni kimi bulursa onu kullanıyor. Artık oyuna getirildiğimizi görelim ve birbirimize çamur atmaktan, diş bilemekten vazgeçelim.

  /// - Al Capone

  Polis - savcilik göreve acilen -

  Allah akıl versin... - nitemtran

  Konunun akepe ve RTE ile bir alakası var mı? Alevi gençler yine Alevi vatandaşlarımızın evini henüz bilmediğimiz bir sebeple işaretlemiş ve yakayı ele vermişler. Yok onlar Alevi olamazmış, yok hükümet yanlıymış, yok RTE sünniler ölüyor diyormuç...Konumuz ne olursa olsun, vicdansız bir mantıkla işi RTE'ye çıkarıyorsunuz. Yurtdışında yaşıyorum, hiç oy kullanmadım. Bundan sonra ölümüne olsa memlekete gidip Akepe'ye oy vereceğim.

  Evet - user1153100

  Sayin Basbakan da alevi oldugunu söylemisti.

  alevi ve şiddet - erkan8591

  bir Alevi olarak şiddete karşıyım. Aleviler adına örgütlenmelerde de şiddeti öngören yada teşvik eden uygulamalar yoktur. Hz.Ali ye mal edilen cengaverlik öyküleri dışında Alevilerin savaş anıları dahi yoktur; ki Hz.Ali nin cengaver öyküleri İslamidir zaten. Ancak Alevi kökenli şiddet yanlısı kişiler varsa onlar Alevi olduklarından değil, şiddeti savunan muhtemelen sol bir örgüt taraftarı olmalarındandır. Türkiye'de bir mezhep çatışması olabileceğine ihtimal vermiyorum. 12 Eylül öncesi alevi-sunni çatışmaları devlet kaynaklıdır ve devlet kendini ibra edememiştir. Mevcut hükümetin mezhepsel cümleleri kaybeden insanın son çırpınışlarıdır, oy toplama amaçlıdır. Bu cümlelerden Sunnilerin şiddet taraflısı olduğu anlamı çıkmasın. Bu ülkenin böylesine çağdışı çatışmaya 12 Eylül öncesinde girmesi sevgili devletimizin bir oyunu sayesinde olmuştur. Ama bugün Gezi den de anlaşılacağı üzere bu halk iç çatışmaya izin vermeyecektir.

  Aleviler - Canbaba68

  Bu kişilerin Alevi olma ihtimali var. Yaşanan hassasiyeti bilen provakatif lümpenler gerili tırmandırmak için yapabilir. Ama bu Alevilerin böyle saldırı ve tacizlere maruz kalmadıkları anlamına gelmez. Zaten bunu yapanlar böyle bir geçmişin olduğundan yola çıkarak yapıyorlar.

  "Alevilik Hz. Ali'yi sevmekse sonuna kadar aleviyim" - vallagrande

  Anlasilan M.Ü. ve S.D kardesler yukardaki soylesiden yola cikarak kendilernininde alevi oldugunu beyan etmisler.