Alevileri üzen şarap

Denizli'nin Bekilli ilçesi bugünlerde AKP ilçe teşkilatı başkanı ile Aleviler arasındaki söz düellosuyla çalkalanıyor. Olay, AKP ilçe başkanı Mustafa Kırlı'nın başkanlığını yürüttüğü...

DENİZLİ - Denizli'nin Bekilli ilçesi bugünlerde AKP ilçe teşkilatı başkanı ile Aleviler arasındaki söz düellosuyla çalkalanıyor. Olay, AKP ilçe başkanı Mustafa Kırlı'nın başkanlığını yürüttüğü Bekili Gömce Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin 'Zülfikar' adıyla bir şarap üretmesiyle başladı. Yerel bir gazetedeki habere göre, Kırlı şaraba neden Hazreti Ali'nin kılıcının adının konduğunu şöyle açıkladı: "Bekilli'de bu yapıdaki insanlar Müslümanlığı zayıf yaşayan kişiler olduğu için şarap müptelası. Türkiye'de de bu tiplerden daha fazla olduğunu düşündüm. Hıristiyanlar şaraba helal dediği gibi, bunlar da bir nevi onu diyorlar."
Bu sözler üzerine Hacı Bektaş Veli Kültür ve Tanıtım Derneği Denizli Şube Başkanı Hasan Erdem, Kırlı'yı cahillikle suçladı ve AKP İl Başkanlığı'na şikâyet etti. Bu markaya geçit vermeyeceklerini belirten Erdem kızgın: "Hiçbir Alevi'nin markası 'Zülfikar' diye, o şarabı tüketme çabası içerisinde olacağını zannetmiyorum" dedi.
Tepkilerin ardından Kırlı şöyle konuştu: "Bir üyemizin arkadaşı olan Zülfikar isimli Alevi dedesi, bize şarapları Zülfikar ismi koyarsak pazarlayabileceğini söyledi. Amacımız Alevileri kötülemek değil."


    http://www.radikal.com.tr/8472398472390

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.