'Alevilerin hükümet sayesinde diyalog kurduğu iddiası yanlış'

ANKARA - Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) ile Alevi Kültür Dernekleri’ne (AKD) bağlı
Alevi örgüt ve temsilcileri, Alevi Çalıştayı’nın ilk oturumunun ardından Vakıf Genel Merkezi’nde değerlendirme toplantısı yapmak  için bir araya geldi. Toplantı öncesinde AKD Genel Başkanı Tekin Özdil ile HBVAKV Genel Başkanı Ercan Geçmez’in imzaladığı bildiri okundu.
Bildiride, “Alevi Çalıştayı sayesinde Alevi örgütlerinin hükümet tarafından bir araya getirildiği ve diyalog sağlandığı yorumları abartılı ve yanlış”  denildi.  Bildiride, Alevi Çalıştayı’nın Alevi sorununun çözümü yönünde atılmış olumlu bir adım olduğu ancak bunun bir diyalog zemini oluşturmadığı belirtilerek, “Alevi örgütlerini bir masada toplayarak konuşturmak, hükümetin sorunu değil, Alevilerin kendi iç sorunudur ve bu çalıştayın amacı da bu değildir” denildi.
Değerlendirme, istem, öneri raporunda ise “Cumhuriyet hükümetleri tarafından ilk kez Alevilik sorununun ciddiye alındığı, çözüme bir adım atılması yönünde irade ve isteklilik ortaya konduğu” belirtildi. Hükümetten, kimi köşe yazarları ve siyasetçiler üzerinden  diyalog kurmaktan kaçınması, ‘saydamlık ve açıklık’ ilkesinden vazgeçilmemesi istendi. (Radikal)