Aleviler:Kimse öteki olmayacak

Aleviler:Kimse öteki olmayacak
Aleviler:Kimse öteki olmayacak
Ankara'daki mitingde bir araya gelen on binlerce Alevi 'Savaşa hayır' sloganı attı. Mitingde, "Kimsenin öteki olmasına izin vermeyeceğiz" denildi.
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

Alevi Bektaşi Federasyonu ve Alevi Dernekleri Federasyonu tarafından örgütlenen ‘Laik ve demokratik Türkiye için eşit yurttaşlık mitinginde’ 10 binlerce kişi yürüdü. Ankara Tren Garı’nda buluşan kalabalık ‘Sivas’ın ışığı sönmeyecek’, ‘Yaşasın halkların kardeşliği’, ‘Susma haykır, savaşa hayır’ sloganları ile Sıhhıye Meydanı’na yürüdü. Mitinge birçok siyasi parti ve kitle örgütü destek verdi. Mitingde ‘Size söz 35 can, Sivas’ta dirilecek Pir Sultan’, ‘Cemevleri ucube değil, ibadethanedir’, ‘Suriye halkı kardeştir, savaşa hayır’ pankartları açıldı. Son zamanlarda gündeme gelen ev işaretlemelerle ilgili olarak ‘Buradayız Aleviyiz, bizi de işaretleyin’ yazılı dövizler dikkat çekerken mitinge Arap Aleviler imzalı Arapça pankartla katılanlar oldu. Eyleme taraftar grupları da destek verdi. Platformdan yapılan anonsla alana 155 bin kişinin girdiği duyuruldu. Bu arada üzerini aratmak istemeyen bazı göstercilerle polis arasında ufak çaplı bir gerginlik yaşandı. Olay sonrası bir kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Miting Arif Sağ ve Musa Eroğlu konseriyle son buldu. 

Çocuklar militan olmasın 

Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Hüsniye Takmaz, “Bu alanda bir araya gelen binlerle artık kimsenin öteki olmasına izin vermeyeceğimizi ilan ediyoruz” dedi. Mitingde kalabalığa seslenen Takmaz, eşit yurttaşlık için bir araya geldiklerini belirterek “İmam olmayacak 12 yaşındaki kız çocuklarını neden imam hatiplere yerleştirmek istiyorlar? Çünkü kendilerine militan yetiştirmek istiyorlar. Sünni kardeşlerimize sesleniyoruz. Çocuklarınızın bunların militanı olmasına izin vermeyin” dedi. Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel tarihten ders çıkarmayanların bedel ödeyerek öğreneceklerini belirterek Dersim’den özür dilemek zorunda kalan zihniyetin, bugün yaptıklarından da özür dilemek zorunda kalacağını söyledi. Özel, şöyle konuştu: “Ülkende demokratik sorunların hiçbirini çözmeyeceksin, işsizliği çözmeyeceksin Suriye’ye demokrasi götüreceğini iddia edeceksin. Buna kargalar bile güler Sayın Başbakan. Biz Aleviler ne Suriye ile ne İran ile ne Yunanistan ile ne de başka bir ülke ile savaş istiyoruz ve sevinerek görüyoruz ki mezhebi ne olursa olsun yurttaşlarımız da bu savaşı istemiyor.” 


Sanatçılar ve siyasilerden destek 
Mitinge CHP Genel Başkan Yardımcıları Nihat Matkap, Gökhan Günaydın, CHP’li vekiller İlhan Cihaner, Hüseyin Aygün, Veli Ağbaba, Aylin Nazlı Aka ve Musa Çam ile BDP Milletvekili Demir Çelik, KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık da destek verdi. ‘Sol Açık’ ve ‘Çarşı’ taraftar gruplarının üyleri de eyleme destek verenler arasında yer aldı. Mitingde, aralarında Arif Sağ, Belkıs Akkale, Fazıl Say, Kerem Alışık, Tuncel Kurtiz, Volkan Konak, Yaşar Kemal’in de bulunduğu sanatçı ve yazarların imzaladığı deklarasyon da okundu.Deklarasyonda; “Sanatın gücünü unutmadan birleşmeli ve beraberce yan yana durmalıyız” denildi. Sivas’ta öldürülen Muhlis Akarsu’nun anısına da sahneye üzerinde Akarsu’nun fotoğrafı ve sazın bulunduğu bir sandalye yerleştirildi.