'Alevilik bir kalıba sokulamaz'

'Alevilik bir kalıba sokulamaz'
'Alevilik bir kalıba sokulamaz'
Başbakan Erdoğan'ın"Cemevleri ibadet yeri değil. İslam'a da ibadet yeri camidir" sözleri tartışılıyor. Alevi temsilcileri "Alevilik kalıba sokulamaz" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın İç Anadolu Bölgesi milletvekilleri ile AK Parti Genel Merkezi’nde gerçekleştirdiği toplantıda yaptığı “Cemevleri ibadethane değil” çıkışı tartışma konusu oldu. AK Parti Ankara Milletvekili ve Meclis Çevre Komsiyonu Başkanı Haluk Özdalga “Cemevleri ibadet yeri olarak tanınsın” isteğinde bulundu. Başbakan Erdoğan’ın,“İslam’da ibadet yeri camidir. Cemevleri kültürel mekânlardır. Siz hiç Hıristiyanlık’ta kilise dışında bir ibadet yeri duydunuz mu? Biz geçmişte Ali’yi çok sevenler olarak görürdük ama bunların Hazreti Ali ile alakaları yok yaşam tarzı olarak” diye cevaplaması tartışma yarattı. Alevi temsilcileri ve uzmanlar Aleviliğin Diyanet kalıplarına sığmayacağı tepkisini gösterdi. İşte o tepkiler:
Ali Balkız (Yazar) Aleviliğin hiçbir çelişkiye, kuşkuya düşürecek yanı ve hali yoktur. Elbette İslam’dan beslenen bir kültür, bir felsefe, doğayı ve toplumu anlayan ve anlatan bir yoldur. Alevilik, Kerbela travmasından beslenerek büyümüştür. Başbakan bunları bilmez. Alevileri “Hz. Ali’nin yaşadığı gibi yaşamıyorlar” diye suçlar; ama acaba kendisi ne kadar Ömer, Osman, Ebubekir gibi yaşar?
Cafer Solgun (Yazar)
Kimsenin taşıdığı sıfatın verdiği cüretle insanların inancıyla ilgili bu tür yargılayıcı, tanımlayıcı cümleler kurmaya hakkı yoktur. Daha önce de “Alevilik Hz. Ali’yi sevmekse biz de Aleviyiz” demişti. Tek başına bu bile Alevilik inancıyla ilgili son derece yetersiz bilgiye sahip olduğunu ortaya koyuyordu. Bazı vatandaşlar “Bu benim ibadethanem” diyorsa, devlete düşen onu tanımaktır. Ama inancı tanımadıkları gibi camiyi adres göstermeye devam ediyorlar.
Kemal Bülbül (Pir Sultan Abdal
Kültür Derneği Genel Başkanı)
Başbakan bildiği işlerle uğraşsın. Alevi inancı hiçbir inancın alt kümesi, devşirmesi değildir. İnancını tanımlayacak olan Alevi cemaatinin kendisidir. Alevilerin ibadethanesi cemevi, ibadeti cemdir.
Ali Murat İrad (Akademisyen)
Öncelikle şunu söylemek gerekir; Aleviliğin ve Aleviliğin sorunlarının ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekiyor. İnanç olarak ve yurttaşlar olarak. Erdoğan'ın yapması gereken yurttaşlarının sorunlarına eğilmek ama Erdoğan ve kültürel altyapısı bir inanç olarak Aleviliğe ve Alevilere yönelmekte ve onu sorun olarak nitelemekte.
Sorun Başbakan Erdoğan'ın Aleviliği Sünni İslam'ın dışında konumluyor olmamasından kaynaklanıyor. Buradan yaklaştığınızda Başbakan Erdoğan'ın Aleviliğin bir kültür olarak görme arzusu çok olağan bir hal alıyor. Çünkü kendisi Ortadoks bir Sünni nasıl bakıyorsa öyle bakıyor. Ortadoğu'da Şiiler ve Sünniler birbirini boğazlıyor. Bu ayrım Sünniler arasında Müslüman Kardeşler ve Selefiler arasında da başladı.
Başbakan Erdoğan diyecek ki; "İnanca ilişkin sorunlar yaşayan yurttaşlarımı karşıma aldım, sorunlarını dinledim." Bir insan taşa bile tapabilir, taki kafamıza atmayana kadar. Devletin Sünnilikle de Alevilikle de uzak mesafeli, eşit uzaklıktayım mesafını vermesi gerekiyor. Başbakan bunu yapamaz gibi görünüyor.


  http://www.radikal.com.tr/112256011225607

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  basbakan: "İnkâr da bitti, asimilasyon da" - düsünür

  basbakan diyarbakir´da konusurken söyle demisti: "yıllarca CHP?nin kurucusu ve müdafi olduğu resmi ideolojinin asimilasyon, inkar, ret baskısını yaşadın". pesinden ayni basbakan bunun "fasizm" oldugunu tespit etti. akp hükümeti ile "İnkâr da bitti, asimilasyon da" demisti diyarbakir´da. bugün bakiyorsun ayni basbakan, konu alevilik inancina gelirse - "tekci, asimilasyon, inkar, fasist, ret" olan "resmi (devlet) ideolojisini" oldugu gibi sürdürüyor.

  Baskalarini ilgilendirmez. - IstNyIst

  Sayin basbakan ulkede herturlu ayirimcilik yapmaktan kacinmiyor. Isteyen istedigi gibi ibadet eder kime ne?

  Baskalarini ilgilendirmez. - IstNyIst

  Sayin basbakan ulkede herturlu ayirimcilik yapmaktan kacinmiyor. Isteyen istedigi gibi ibadet eder kime ne?

  inanç distribitörlüğü ... - lostmountain

  bir hayal içinde erdoğan, inançlar hakkında son sözü söyleyebilme hakkının hayalini görüyor, böylece sünniliğini buradan doğrulayıp aleviliği ve alevileri yanlışlayabilecek.söyleyin bundan sonra nasıl barışalım ? inanç merhalesini tek bir ağızda yanlışlayan, 'seninki yanlış, benimki doğru' diyen bir kalbin kendinde tanrıyı gören adalet terazisi artık beni ölçemez, beni en baştan yanlışladı çünkü...kürt yok dediniz, dağa çıktılar, şimdi alevi yok diyorsunuz.anladık ki bize yol gösterek olan siz değilsiniz, ne de şüreka nız ....

  alievilik bir kaliba sokulamaz - miskin2

  evet dogrudur,allah bir muhammed rehber ali mürsid pirimiz hacibektasi velidir.dönen dönsün ben dönmezem yolumdan.sunu söylemek isterim ki yapma cahil ile sohbet küstürürsün silme poponu cam ile kestirirsin.biz alieviler ne söylersek söyleyelim ne dersek diyelim anlamak istemeyenler arabasini duvarin üstünde yürütmek icin caba sarfedenler her zaman cikacaktir.ya allah ya resurullah ya aliemirülmümin hu

  Sünni basbakandan baska bir sey beklemezdim zaten - samanizm

  Kilicdaroglunu Alevi oldugu icin elestiren, Alevileri mitinglerde yuhalatan, militan sünni Milli Görüsden gelen bir zat, istanbulda Karacaahmet Cemevini yiktiran, Cemevlerini ucube ilan eden bir zat Alevi dostu olamaz. O benim basbakanim degil! O milli görüscülerin ve bir takim kürtcülerin basbakani olabilir.

  Diyelim ki... - musmuso

  Siz müslümansınız, biz (yani aleviler) değiliz..Diyelim ki sizin ki doğru yol bizim ki değil..Peki sormak istiyorum sünni kardeşlerim, İslam hoşgörü,sevgi dini değil miydi? İslamda zulüm yoktu hani.. Peki bu zulüm değil de nedir? Ehl-i beyt'in soyuna ve sevenlerine çektirdikleriniz,zulümleriniz (tabi ki istisnalar var) yetmedi mi? Eğer gerçekten ben "müslümanım" diyorsanız ve Allah'a inanıyorsanız bilin ki bu yapılanlar Allah katında zulümdür...Bu ülkede alevi olmak,kürt olmak,ermeni olmak hep zordu korkarım ki hepte öyle kalacak...