Alevilik ilahiyatçıları böldü

Yarınlar İçin Düşünce Platformu'nda din eğitimine yönelik tebliğler sunan ilahiyat fakültesi öğretim üyeleri, Alevilik konusunda ayrı düştü.

ANKARA - Yarınlar İçin Düşünce Platformu'nda din eğitimine yönelik tebliğler sunan ilahiyat fakültesi öğretim üyeleri, Alevilik konusunda ayrı düştü. Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Sarıkçıoğlu, gayrimüslimlerin din ve vicdan hürriyetini kabul edip, Alevilerin varlığını kabul etmemenin adil olmadığını savundu. Sarıkçıoğlu, şöyle konuştu:
"Alevi ve Bektaşilerin yetişmiş din bilginleri ve uzmanları yok. Bunun için Alevi-Bektaşi bakış açısında bir ilahiyat fakültesi kurulmalı. Ya da YÖK ikna edilirse, henüz eğitime açılmamış bir ilahiyat fakültesi Alevilere tahsis edilebilir."
Aleviliğin İslam'ın farklı bir yorumundan ibaret olduğunu savunan Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Suat Cebeci ise Diyanet içinde Alevilerin din eğitimi ve din hizmeti ihtiyaçlarının karşılanabileceğini savundu.
Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun ise, Diyanet'in devlet bünyesi dışında tutularak, bağımsız bir şekilde yeniden yapılandırılmasını önerdi.


    http://www.radikal.com.tr/7398227398220

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.