'Alfred'in anaokul izni de yok

'Sınavsız, ÖSS'siz üniversite' vaadiyle Tükiye'de öğrenci toplayan Alfred Üniversitesi'nin 'anaokulu' izninin bile olmadığı ortaya çıktı.

İSTANBUL - 'Sınavsız, ÖSS'siz üniversite' vaadiyle Tükiye'de öğrenci toplayan Alfred Üniversitesi'nin 'anaokulu' izninin bile olmadığı ortaya çıktı.
Bakırköy'de bir apartmanda, 3 bin 500 dolar kayıt ücreti karşılığı topladığı öğrencilere 'İngilizce hazırlık eğitimi' veren üniversite hakkında YÖK geçtiğimiz günlerde suç duyurusunda bulunmuştu. YÖK, 'ABD'de 171 yıllık geçmişe sahip' üniversiteye denklik vermediğini belirtmiş, ilgililerinin Türkiye'de yükseköğrenim vermek için istenen hiçbir yasal izne sahip olmadığını açıklamıştı. Bunun üzerine Bakırköy'deki binada bulunan Alfred Üniversitesi İstanbul Kampüsü tabelasını indiren yetkililer, Radikal'e, 'İstanbul'da Milli Eğitim Bakanlığı'nın izniyle' eğitim verdiklerini açıklamıştı. Özel anaokulları, ilk ve ortaöğrenim kurumlarıyla dil kursları MEB izniyle faaliyet gösteriyor. Özel üniversitelerse ancak TBMM kararıyla kuruluyor.
Ancak okulun iki haftadır faaliyet gösterse de dört gün önce İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne izin için başvurduğu ve izni de alamadığı ortaya çıktı. Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, kurumun 'mezunlar için yabancı dil' kursu olarak başvuruda bulunduğunu ve izin verilmediğini söyledi. Mezunlarına isterlerse üçüncü sınıftan itibaren ABD'de eğitim sağladığı belirtilen 'Alfred Üniversitesi İstanbul Kampüsü'nde öğrencilerin yüzde 22'si türbanlı.