Ali Ağaoğlu'ndan Mimarlar Odası'na ve TOBB'a sert sözler

Ali Ağaoğlu'ndan Mimarlar Odası'na ve TOBB'a sert sözler
Ali Ağaoğlu'ndan Mimarlar Odası'na ve TOBB'a sert sözler
Ağaoğlu Şirketler grubu mütekabiliyet yasasının çıkmasının ardından uluslar arası yatırımcılara projelerini satmak için Dubai'de satış ofisi açtı. Ali Ağaoğlu, açılış töreninde yaptığı açıklmada, Mimarlar Odası'na ve TOBB'a sert eleştiriler yöneltti.

DUBAİ- Dün sabah açılan ofisin açılışına Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, Türkiye Dubai Başkonsolosu Elif Çomoğlu Ülgen ve çok sayıda Arap yatırımcı katıldı.

Açılışta konuşma yapan Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, Dubai’ye kalıcı olmak için geldiklerini ve Arap ülkeleriyle Türkiye arasında köprü kurmayı amaçladıklarını söyledi. Ağaoğlu yaptığı konuşmada şunları söyledi; ‘Maslak 1453’ü Cityscape’de tanıttık. Bu pazarla öyle tanıştık. Amacımız burada 300-500 tane daire satmak değil.Türkiye son 10 senede yakalamış olduğu siyasi istikrarda dünyada yıldızı parlayan 5 ülkeden biri. Özellikle Türkiye Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ’dan sonra Körfezle olan ilişkilerimizi iş birliği ortamı oluştu.’

‘HEM BİZ HEM ONLAR KAZANACAK’

Ağaoğlu sözlerini şu şekilde sürdü; ‘Zaten tarihsel bir bağ vardı. Bizde biraz bu bölgeye arkamızı dönmüştük. Son dönemde mütekabiliyet yasasından sonra bölgenin de Türkiye’ye ilgisi arttı. Biz burada kazan kazan prensibini uygulayarak hem Arap dostlarımıza Türkiye’de fırsatlar sunacak hem biz kazanacağız. Onun için burada kalıcı olmaya geldik.’ Ağaoğlu açılışta Arap yatırımcılara davalık olan ‘Maslak 1453’ projesini maketi üzerinden ayrıntılı bir şekilde anlattı. 

‘HER ŞEY KÖTÜ, KAKA MANTIK BU’

Açılış sonrası Türk basın mensuplarının sorularını cevaplayan Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, Davalık olan ‘Maslak 1453’ projesi hakkında açıklamalarda bulundu. Ağaoğlu, projeden hiçbir endişelerinin olmadığını bazı şeylerin büyütülüp çarpıtıldığını söyledi. Ağaoğlu ayrıca elinde olsa Mimarlar Odası ve Sivil Toplum örgütlerini kaldırabileceğini ifade ederek sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Bugün gidin TOBB’a kasasında trilyonlarca para var , İstanbul Sanayi Odası 500 bin üyesi var, yani görevi ne? Sadece aidat alır. Şirket faaliyet belgesi verir. Kasalarında trilyonlarca para ne iş yaparlar? Ticaret yapmaya çalışıyor. Hangi ticaretin nesini destekliyor. Lobide yapmıyor.

Her gün özel uçaklarla krallar gibi yaşıyorlar. Mimarlar odası tamamen aynı mantıkla çalışıyor. Her projeden tasdik harcı alıyor. Her mimardan aidatını alıyor. Acaba hangi mimar bir tane burs vermiş, hangi faaliyetlerde bulunmuş?”

‘NEREDE O PARA’

Her projeden tasdik harcırahı adı altında milyonlarca lira tahsil edildiğini söyleyen Ağaoğlu, ‘Nerede o para açıklasın bakalım. Yaptığı tek şey yapılan her şeye karşı çıkmak. Hiçbir zaman mükemmel plan yoktur. Muhakkak eksiği vardır. Desinler, bu planın burası eksik, bu şekilde yapılması lazım. Ama her yapılan plana itiraz et onu da yasal zemine taşı, yargı da buna çanak tutuyor.’dedi.

‘PLAN 2011 YILINDA YENİDEN REVİZE EDİLDİ’

Ağaoğlu, Mimarlar Odası hakkında eleştirilerini daha da ileri götürerek, ‘Hayatında bir tane kibrit kutusu çizemeyecek mimarlar gidiyor orada bir şekilde yönetici oluyor. Projemle alakalı kesinlikle hiçbir endişem yok. Şehir Plancılar Odasının projeyle ilgili itirazı reddedildi. Mimarlar odası kazandı o da yargı aşamasında. Zaten plan 2011 yılında yeniden revize edilmişti biz de ruhsatımızı 2011 yılına göre aldık ve devam ediyoruz. Basında da yanlış yazıldı. İptal olan eski imar planıdır.’

YENİ PLAN DA DAVALIK

‘Yeni plana da dava açıldı. Dava devam ediyor. Ataşehir’de 9 tane plan yaptık. Devletin projesi sonuçta.Yeni inşaatlar 24 saat devam ediyor. Yapılan tüm planlara Mimarlar Odasının bu rutin uygulaması, yaptığı başka iş yok. Bunun karşılığında alternatif olarak bir şeyde sunmuyor. Her şey kötü kaka mantık bu’ şeklinde konuştu.(dha/Uğur Alaattinoğlu)


  http://www.radikal.com.tr/112366111236613

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  AGAOGLU, MASLAK 1453 VE ASLAN OLMANIN KURALI - Equalizer001

  Sn. Agaoglu: Madde zengini olmak, madde dunyasinda Aslan olmak demektir. Aslan oldugunda; etrafinda sahte dostlari?nin yanisira, amansiz dusmanlarin da olusur. Bu amansiz dusmanlarin ; Sirtlan, Cakal, Tilki, Kaplan ve Panter?dir. Kaplan ve Panter senin rakiplerindir, seni kiskanirlar ama senden onlari doyurmani beklemezler. Sirtlan, Cakal ve Tilki ise senin avladigin avdan onlara paylarini vermeni beklerler. Cunku, sen Aslansin. Bu baglamda, Maslak 1453 projesinde senin isini bozan rakiplerin degil, doyurmadigin veya doyurmayi red ettigin Sirtlanlar, Cakallar ve Tilkilerdir. Unutma, Aslan olma kurali Dubai?ye gitsen de New York?a gelsen de degismez.

  tersini yapın - muratçakmak

  mimar değilim ama bu adam mimarlar odasına saldırıyorsa kesinlikle odaya ve sivil topluma daha çok destek vermek gerekiyor demektir.egosu patlama sınırına kadar şişmiş bir insanın söylediği ve yaptığı herşeyin tersini yapmak, herzaman doğru sonuca götürür.

  Hiç utanma yok ya - Ukelaa

  Kendi ağzıyla söyledi , Gölcük depreminde kağıt gibi evlerin malzemesinin birçoğunu zamanında biz verdik diye . Denizden çekilen tuzlu kum , hurdalıktan çıkma demirler . Utanmadan birde ölüm üzerinden yaptığı servet ile hava attı durdu , bilmem kaçtane araba almış , torunu yaşında kızlarla böyle gezmiş dolaşmış diye . Ama deprem mağdurlarına ne kadar yardım yaptığından hiç ses yok , muhtemelen olmadığındandır . Şimdide milli kahraman olma derdinde , aferin , bizde yedik . Ülkem lümpenleride koşturun alın küçük bir server fiyatındaki o daireleri . Nede olsa havuz var !