Ali artık emekli oluyor!

Milli Eğitim Bakanlığı, 1968'den beri uygulanan tümdengelim yöntemine veda ediyor. Geçen yıl 100 pilot okulda uygulanan tümevarım yöntemiyle eğitime yeni öğretim döneminde tüm okullar geçecek.

ADANA - Milli Eğitim Bakanlığı, 1968'den beri uygulanan tümdengelim yöntemine veda ediyor. Geçen yıl 100 pilot okulda uygulanan tümevarım yöntemiyle eğitime yeni öğretim döneminde tüm okullar geçecek.
Yeni sistemle ilköğretim birinci sınıflar okuma-yazmayı "Ali okula gel", "Ali topu at" gibi yazı tahtasına asılan cümlelerden öğrenmeyecek, önce sesleri kullanarak harfleri kavrayacak.
Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürlüğü Eğitim-Öğretim Daire Başkanı Ali Durmuş, müfredatla ilgili uzun ve yoğun bir çalışma yapıldığını, geçen eğitim-öğretim yılında bu uygulamaya geçen altı ildeki 100 pilot okuldan çok olumlu sonuç aldıklarını söyledi. Durmuş, 'öğrenci merkezli' yeni müfredatın en önemli özelliklerinden birinin öğrencileri ezbere dayalı eğitimden kurtaracak olması olduğunu, tümevarım yöntemi ile okuma-yazmaya başlamanın bile öğrencinin yorum kabiliyetini artıracağını, serbest, özgür şekilde kendini geliştireceğini anlattı.
Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Oğuz Kutlu da, okuma-yazma öğreniminde her iki yöntemin de etkili olduğunu, ancak tümevarım yönteminin ezberciliği yok etmenin yanında parçadan bütüne gittiği için konunun ayrıntılı öğrenimini de sağladığını söyledi.
El yazısı öğretilecek
Kutlu, özellikle yazıdaki stil değişikliğinin büyük önem taşıdığını vurgularken, şu bilgileri verdi: "Japonya'da bir insanın karakterini öğrenmek için 'yazısına bakın' derler. Batı ülkelerinde de el yazısı kullanılmakta, güzel yazı teknikleri konusunda bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Oysa ülkemizde yazı kalitesi çok düşük. Birçoğunun yazısı bile okunmuyor. Dolayısıyla iletişim zayıf kaldı. Yazımız bilinçaltımızı yansıttığı için insanların psikolojik sağlıklarının da bir göstergesidir. Okula yeni başlayan bir çocuğa kaliteli yazı yazma öğretilirse toplumun eğitim kalitesi artar, iletişim güçlenir."


    http://www.radikal.com.tr/7556727556720

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.