Ali Babacan: Başbakan'ın da 3 milyon takipçisi var!

Ali Babacan: Başbakan'ın da 3 milyon takipçisi var!
Ali Babacan: Başbakan'ın da 3 milyon takipçisi var!
Lozan'da İstanbul'un olimpiyat adaylığı ile ilgili toplantıya katılan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile yabancı gazeteciler arasında ilginç Gezi diyalogları yaşandı.

Radikal.com.tr - Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın da bulunduğu Lozan'da gerçekleştirilen İstanbul 2020 heyetinin IOC üyelerine yönelik 2020 Aday Şehirler Brifingi tamamlandı. Brifingde basına kapalı gerçekleştirilen teknik sunumun ardından soru cevap bölümüne geçildi. Bu bölümde yabancı basın mensupları özellikle Bakan Ali Babacan'a gazeteciler arasında Gezi Parkı ve sosyal medya ile ilgili ilginç diyaloglar yaşandı:

- İstanbul'un sunumunda IOC tarafından Gezi Parkı protestoları için soru gelmedi. Bunu kasten mi ayarladınız?

- Bilginizi teyit edin. Ben konuşmamda bahsettim bu konudan. Türkiye sürekli olarak demokrasisini geliştiriyor. Şiddet içermeyen barışcı gösteri evrensel insan haklarındandır. Farklı kaygıları olan insanların kendilerini ifade etmesi önemliydi. Onları dinledik şimdi değerlendiriyoruz. Ama bu gösterilerde yasadışı gruplar araba yaktı, mağaza camlarını kırdı. Biz bu durumda harekete geçmeliydik. Ama polis bir kaç hata yaptı. Şimdi herkesi dinledik. Yeni strateji geliştiriyoruz. Oy verenlerin değil vermeyenlerin de hükümetiyiz

- Sosyal medyaya gösterilen bir tepki var. Sosyal medya olimpik hareketin çok önemli hususlarından biri. Başbakan'ın sosyal medya yorumları AB çevrelerinde endişe yarattı? 

- Öncelikle Türkiye'de 400 televizyon, bin 100 radyo ve binlerce gazete yayın yapıyor. Türkiye dünyada sosyal medyayı en yoğun kullanan ülke. Facebook kullamında en üst sıralarda. Spor bakanımızın 500 bin, başbakanımızın 3 milyon takipçisi var. Ama bu olayda yasadışı gruplar sosyal medyayı yanlış kullandı. Bu yüzden sosyal medyanın yasadışı amaçlar için kullanılmadığından emin olmalıyız.

- Hep yasadışı gruplar diyorsunuz. Biraz açar mısınız? Çünkü ABD'de yasadışı grup yok... 

- 'ABD'de yasadışı grup yok' demenize şaşırdım. ABD'li yetkilerle çok yakın çalışırım çünkü. Siz bu sokaklarlarda dolaşan gruplardan birinin 3-4 ay önce ABD Konsolosluğu'na saldıran grup olduğunu biliyor musunuz...


  http://www.radikal.com.tr/1140237114023718

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  soldaki - gazetey

  ikinci el aracını devlete birinci el fiyatınas satan, ankarada büyük rantın döndüğü hamanönündeki eve 25.000 e kapatan değil mi? sağdaki onla aynı karade bulunmasın.

  Olimpiyat bahane - PAN-ZEHİR

  Ülkeyi ne kadar kötü gösterirseniz sizin için o kadar güzel, olimpiyatları da alamayalım, bu ülkenin imajı dip yapsin, yeterki AKP gitsin diyorsunuzdur,hatta keşke Mısır'daki ordu bizde olsa diyorsunuzdur iç çekerek.malesef beyler sizlerde tahammül etmeyi öğreneceksiniz, 10 sene geçti ama hala ülkeye hayrınız yok.

  Takipçi - marj

  Maalesef başbakanın ne twitter'ı var ne de 3 milyon takipçisi... Herkes sıkıldı yalanlarınızdan, yeter ya... Utanın artık kendinizden...

  yalan - marj

  adam yalan rüzgarı gibi, yalan üzerine yalan, yalan üzerine yalan... inanamıyorum halen aynı yalanları atabilmelerine... insanda biraz yürek olur be...

  Takipçisi olmak ayrı, "takipçisi" olmak ayrı... - halukaka

  Ona bakarsanız, Boşbakan'dan ve Boşbakan'ın icraatlarından zerre hazetmeyen bir insan olarak ben de Boşbakan'ı twitter'da takip ediyorum... Ama ölünce ayrı yerlere gideceğimize inanıyorum -o kadar evet... Hatta şöyle söyleyeyim yanılıp yenilip, Boşbakan cennete giderse, aman ha ben cehenneme gideyim. Bu dünyada çektirdiği yeter.

  Son bir ayda basın - metinc

  "Türkiye'de 400 televizyon, bin 100 radyo ve binlerce gazete yayın yapıyor." Oysa biz şu bir ayda bu TV kanallarının ve gazetelerin nasıl yayın yaptıklarını gördük. Yandaşlaştırılan basın organlarını özgür basın diye sunmaya kalkmıyorlar umarım.

  Takipçiler! - ozerdek

  Başbakan Yardımcısının, Başbakanın sosyal medya yorumlarının endişe yarattığını dile getiren soruya verdiği yanıta bakar mısınız? "Başbakanın 3 milyon takipçisi var, spor bakanının da 500 bin..." Maşallah, Allah artırsın. Gökçek'in de en az birkaç milyon takipçisi varmış galiba (sayıyı unuttum)? Neyse, hemen dönüp etrafıma bakasım geldi; ohh be, takip eden kimse yok, rahatladım!